kisisel-network

Kişisel Networking – Sosyal İlişki Ağı Neden Gerekli?

Networking dediğimiz zaman aslında kurum içinde ve kurum dışında uzun sürede güçlü ve güven odaklı çevre oluşturmak anlamına geliyor.

Ama öyle yoğun bir hayatın ve dönemin içindeyiz ki gerçekten kimlerle dirsek teması halinde olmamız gerektiğini bilmemiz ve hatırlamamız gerekiyor. Aksi halde kimin bizim o noktaya gelmemizi sağlayan kişiler (müşteri, iş ortakları, birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız) olduğunu eğer bir metodolojimiz yoksa unutmaya başladık. Networking kavramının en önemli felsefesinden bir tanesi bu sosyal ilişkileri uzun süreye yaymaktır.

Networking (sosyal ilişki ağı), bir çok şeyi uzun süreli ve güven odaklı yapabilme yetkinliğidir.

Artık bakıyorsunuz şirketler içerisinde bile Network Company kavramı geldi. Yani bir kişinin kurum içerisinde yetkin olması artık yetmiyor.  Tekin kişilerin birbiriyle kurum içinde nasıl güçlü bir Network oluşturacağı ön plana çıkıyor. Ve asıl önemlisi şirket dışında proje bittiğinde temaslarını devam ettirebilecekler mi? Yoksa proje bittiğinde bütün hat kopuyor mu?

Aslında baktığımız zaman Networking‘te süreklilik şart. İlla iş sürecinde değil, diyelim ki projeye teklif verdiniz ancak teklif olmadı, 3 hafta sonra telefon edip nasıl gidiyor? İyi misiniz? diyebilmek çok büyük fark demektir.

Baktığınız zaman hayat durdurak bilmeyen bir maraton. Ve Networking çiftçilik gibi. Yani bazı şeyleri eklemeniz ve ardından zaman içerisinde şekillenmesini beklemeniz gerekiyor. Tıpkı nadasa bırakmak gibi.

Kişisel Network’ü, 3 kelime ile tanımlayacak olursak bunlar; Tanışma, tanıştırma ve tanınma sanatıdır diye sıralayabiliriz.

Tanışma, kimlerle iletişimde olmak istediğimizle ilgili. Kimlerle aynı hedefleri paylaştığımız, çevremizdeki dostlarımız kimler? İş dünyasında yada iş dünyası dışında. Yakınlık analizi kavramına değindik. Yani birini tanıyorum diyebilmek için onunla ilgili hangi bilgilere sahip olmak gerekir ve zaman içinde bu bilgileri güncelliyor olmak gerekir.

Tanıştırma ise aynen bir kitabı okuduğunuzda onu birine önermek gibidir. Hayatınıza giren insanları başkalarına doğru zamanda önerdiğimizde büyük fark ortaya çıkabilir. Bu sayede onların da hayatını iyileştirmiş oluyoruz.

Tanınma dediğimiz zaman ise aslında tanışma ve tanıştırmanın sonucu olarak ortaya çıkıyor. İş dünyasında şu hatalar yapılabiliyor. Ben işimde tanınmak için çıkayım sadece blog yazayım, sadece konuşmalar yapayım. Oradaki en önemli şey aslında doğru bir çevre oluşturmak. Yani bugün birinin tanınıyor olması demek, dönün o kişinin etrafındaki insanlara ve onun ne yaptığını sorun. Bunun cevabı önemli. Aslında o kişinin algısı, iş dünyasındaki ve kendi çevresindeki tanınılırlığı, o noktaya kadar yaptığı şeylerin sonucudur. Dolayısıyla Network için gerçekten bonkör olmak gerekiyor. İlk adımı sizin atmanız gerekiyor.

Peki bu kadar yoğun bir hayatın içerisinde bunu nasıl hızlandırabiliriz?

Network teknolojileri denilen aslında bir toplantıya katılmadan sadece o  toplantıyı klasik “To Do!” yani “Yapılacaklar” listesiyle değil, toplantıya katılan kişilere odaklanarak, en son ne sohbet ettik, neyle ilgileniyorlar? Bunları hissedip toplantıya girebilirsek işte o zaman farkı ortaya koyarız.

Veya toplantı sırasında uygun yerlerde bunlarla ilgili sohbet edebilmekte Kişisel Network – Sosyal İlişki Ağı açısından büyük fark demek.

Yazar: Mustafa Kahraman

Mustafa Kahraman
TavsiyeHane.com kurucusu. Paylaşmayı seven, tavsiyenin gücüne inanan, yardımsever biri.

Kişisel Networking – Sosyal İlişki Ağı Neden Gerekli?” için 3 yorum

 • Ozan

  (2 Ağustos 2016 - 11:04)

  kişisel networkü olan insanlar her şirketin işine yarar, ve bu kişiler başarılı olur.

 • fethi

  (18 Ekim 2016 - 01:22)

  Network diyerek her ne kadar daha sofistike bir hal alsa da aslında olay en sonunda yine “çevrem geniş” moduna dönüşüyor. Gerek toplum gerekse şirket içi bu tarz kişisel networkler kariyer için önemli.

 • Nil

  (22 Ekim 2016 - 23:10)

  network olayını yanlış anlayan megacilar var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir