sigara haram

Sigara İçenlere Tavsiyeler

sigara haram
sigara haram

Sağlık bakanlığı sigarayla mücadele kapsamında sigara içenlere tavsiyeler vererek pratik bilgiler kılavuzu yayınladı. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bu tavsiye  içinde dikkat çekici olanlardan biri ağızda kürdan bulundurmak. Amaç tiryakilerin sigarayı bırakamama nedenlerinden biri olan ağız alışkanlığı ihtiyacını gidermek. İşe yarar mı bilmiyoruz ama denemekte fayda var. Bu tavsiyelere katılan da var işe yaramaz diyen de. Sigaranın zararları düşünüldüğünde asıl olan sigarayı bırakmayı gerçekten istemek ve bunun için çaba göstermek gerekiyor. Bunu kendimiz için yapmalıyız.

Sigarayı bırakıyorum şeklinde bir irade ortaya koyarsanız sigara bırakılır.

Bakanlığın önerileri bununla da sınırlı değil. Sigara bırakma tavsiyeleri arasında; bir kaç hafta sigara içilen ortamlara girmemek, derin nefes almak, çay kahve gibi sigarayı anımsatan içeceklerin azaltılması da önerilerin arasında. Ayrıca bol su içmek, meyve yemek, yürüyüş yapmak ve sosyalleşmekte sigara krizinin önüne geçebiliyor.

Lütfen sizler de bu tavsiyelere kulak verin ve “Sigarayı bıraktım” diyenler arasına katılan o şanslı ve sağlıklı kişilerden olun.

Geçtiğimiz hafta sigara tiryakilerini üzen bir zam yapıldı. Sigara fiyatları, vergi oranındaki artışın ardından ortalama 1 ₺ zam yapıldı. Şöyle bir hesap yaparsak; günde ortalama 1 paket sigara içen bir kişi aşağı yukarı aylık 300 ₺ civarında sigaraya para harcıyor diyebiliriz. Yani bütçenizi düşünüyorsanız, sigarayı bırakmak için bu da bir neden.

Bir de konunun dini yönünden bahsetmek gerekir. Bir kimsenin kendi vücuduna zarar verme hakkı yok. Çünkü bu beden bize emanet olarak verilmiştir. Sigara içmenin sağlığa zararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Bu sebeple, bedene zarar vermek dinen haram ama toplum içinde içilen sigara etraftakilere de zarar veriyor. Kamuya açık alanda sigara içiyorsanız bir kere daha düşünün. Sigara içip çevredekilere zarar vermek kul hakkına giriyor. Çünkü diyanete göre o kişinin de sağlığını bozuyorsunuz.

Diyanet’ten yapılan açıklamada; başkalarının  yanında sigara içip çevredekilere zarar verenler kul hakkına giriyor. Diğer insanların yanında sigara içen kişinin tek tek onlarla helalleşmesi gerekiyor.

 

 

 

Yazar: Mustafa Kahraman

Mustafa Kahraman
TavsiyeHane.com kurucusu. Paylaşmayı seven, tavsiyenin gücüne inanan, yardımsever biri.

Sigara İçenlere Tavsiyeler” için 5 yorum

 • Eran

  (19 Temmuz 2016 - 20:47)

  En yakın sigara bırakma merkezine gitmeleri…

 • Mahmut Hasan

  (1 Ağustos 2016 - 01:15)

  İnsan başına bir şey gelmeden bırakamıyor bu zehri.

 • Bekir

  (1 Ağustos 2016 - 01:16)

  Üç yıldır kullanmıyorum, çok rahatım. Keşke herkes iradeli olabilse.

 • Buse

  (1 Ağustos 2016 - 01:17)

  Çocuğuma hamile olmam vesilesiyle bırakmıştım. Evlat konu olmasa bırakamazdım her halde.

 • Celal

  (1 Ağustos 2016 - 01:19)

  Dedem iki kere kalp krizi geçirdi yine de içiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir