2.El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

araba-önerisi-2017

Araba sahibi olmak herkesin hayali. İyi bir araba sahibi olabilmek için de yüksek ücretleri gözden çıkarmak gerek. Türkiye’de 0 km olsun 2. el olsun fiyatlar biraz daha yüksek olunca haliyle satın alacak kişiler biraz daha fazla titizleniyor, kararsız kalabiliyorlar.

Gerek marka gerek model olarak ihtiyacınıza uygun aracı satın almak için hararetli bir araştırma içinde olmanız gayet doğal. Kaldı ki bu durumda olan sadece siz değilsiniz. 2. el araba alma konusunda tecrübesiz ise bir çok insan bu stresli zamanlardan geçiyor.

Peki hangi arabayı satın almalıyız? 2. el araba satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevaplarını araba tavsiyesi yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha anlaşılır olması ve okunması daha kolay olacağını düşündüğüm için madde madde anlatacağım.

Diyelim ki internette bir ilan gördünüz veya çevrenizde satılık bir araba var. İşte bu andan itibaren izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şöyle olmalı.

2. El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1- İlk yapmanız gereken hemen telefonunuzu elinize alın ve 5664’e sms gönderin. Nedir bu 5664? Hasar geçmişi sorgulama sistemidir. Cüzi bir ücret (4-5 ₺) karşılığında bu mesajı atın ve arabanın hasar kaydı var mı yok mu öğrenin. Eğer hasar varsa bunların ne olduğu, ne kadar maliyetli olduklarını öğrenmek isterseniz yine 5 ₺ ücretle yeni bir sorgulama yapabilirsiniz.

2- Hasar sorgulama adımından sonra kilometre bilgisini sorgulamak gerekir. Kilometre bilgisi sorgularken dikkat etmeniz gereken, bu sorgulamayı araç şase numarası ile yapmanız. Eğer plakaya göre sorgulama yaparsanız plaka değiştirildiyse yanıltıcı olabilir. Kilometre sorgulaması sonucunda aylık ortalama km. hesabını kontrol edin. Bu değer giderek belli oranda artmalı. Eğer birden bire değerin düştüğünü görürseniz o aracı almayın. (Araç hasar sorgulama nasıl yapılır aşağıda örnekle anlattım.)

3- Özellikle internet üzerindeki ilanları takip ediyorsanız sizlere tavsiyem ilan resimlerinde aracın plakasını gizleyen oto galeri araçlarından uzak durun.

4- Yine ilan açıklamasına hiçbir bilgi yazmayıp, ayrıntıların telefonda verileceğini söyleyen kişilerle boşa vakit kaybetmeyin.

5- En önemli konulardan biri komple boya yapılan araçlardır. Çünkü bu araçlar takla atmış olabilir, özellikle şase ve direktleriyle oynanmış olabilir. Bu nedenle orjinal boyalı araçlara yönelmenizi tavsiye ederim.

6- Bİr püf nokta; 5 yıldan daha eski otomatik vitesli (şanzımanlı) araçları satın almayın.

7- Motor kadar iç dekorasyonda benim için önemli. Benim gibi düşünüyorsanız koltuklarına kılıf geçirilmiş araçlardan ziyade orijinal koltuklu araçları tercih ediniz.

8- Araç yaşıyla, direksiyon ve koltukların yıpranma/eskime oranına dikkat edin. Bunun için aynı marka model başka bir araçla kıyaslama yapabilirsiniz.

9- Yine ilanlarda sıkça karşılaşılan bir durum ; garaj arabası, garajda yatan araba gibi ifadeleri görürseniz daha dikkatli/uyanık olun.

10- Araç kapılarını tek tek açıp kapatarak kontrol edin. Aç kapa yaparken çıkan sese dikkat edin. Kapı kapandığında kenar boşlukları kontrol edin.

11- Komple boyanmış araçla özellikle kapı çevresi ve uç kısımları çürümeye karşı dikkatlice kontrol edin.

12- Motoru 4-5 dk. gaz vererek çalıştırdıktan sonra egzozu elinizle kontrol edin. Eğer parmaklarınızda ıslakmış yağlıymış gibi bir his oluyorsa bu durum aracın yağ yaktığına işarettir. Araç LPG’li dahi olsa bu ıslaklık hiss olur ama farklı olacak yağ değilde su gibi olur.)

13- Araç satın alınırken mutlaka bir ustaya götürülür. Burada dikkat etmeniz gereken ise kendi tanıdığınız güvendiğiniz ustaya götürmenizdir.

14- Satıcının sözlerine şüpheyle bakın, her söylediğine güvenmeyin.

15- Debriyajı kontrol ederek kavrama noktasının çok yukarıda olmamasına bakın. Yukarıdaysa baskı-balatanın ömrü bitmeye yakın demektir.

16- Galeriden araç almak her zaman daha risklidir, mümkünse eğer galerilerden almayın.

araba alırken galericilere dikkat - 2.El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
araba alırken galericilere dikkat

Araba almayı düşünenlere farklı bir tavsiyem de (yarı şaka yarı ciddi); gerçekten ihtiyacınız yoksa ve büyük şehirde yaşıyorsanız araba almayın, bunun yerine toplu taşıma kullanın. Hemen her gün 15 kilometrelik yolu trafikte 2 saatte giderek çok da hesaplı/mantıklı bir hareket yapmış olmuyorsunuz.

Hasar Geçmişi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Sorgulamak istediğiniz aracın plakasını yazarak (TURKCELL, AVEA, VODAFONE) 5664’e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelecek.
Örnek Araç Sorgulama: 34SON079

“Şasi No” ile sorgulama yaparken HASAR kelimesi ve ŞASİ Numarası arasına S harfi koyarak 5664’e gönderin.

Örnek Şasi Sorgulama: HASAR S WL38CVJHP1K314617

İkinci el araç alırken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık şimdi de kısaca bir kaç marka hakkında bilgi vermek istiyorum.

MAZDA: Dünyanın en az arıza yapan arabası olarak bilinen Mazda’nın motorunun 500 bin kilometre garantisi bulunuyor.

VOLVO: Güven denildiğinde akla gelen ilk araba markası. Volvo, sağlam kasası, güçlü yapısı ile güvenliği önemseyenlerin tercih ettiği bir marka.

HONDA: Oldukça büyük bir fan kitlesi bulunan Honda için söylenmesi gereken ilk şey, ikinci elinin son derece kuvvetli olduğu. Özellikle CIVIC modelinin motor sesini beğenenlerin sayısı ciddi derecede fazla.

FIAT: En uygun ücrete, en yüksek teknolojiyi  satın alabileceğiniz bir marka fıat. Ancak kimi ürünlerinde manevra kabiliyetinin düşük olduğunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle dizel Multijet modelleri yakıt konusunda gayet tasarruflu.

FORD: Seri ve hızlı bir araç arayanlar için ideal bir marka olan Ford, en uygun fiyata en yüksek konforu bulabileceğiniz araba markası. İkinci elinin de kuvvetli olduğunu da söylemek gerek. Özellikle dizel araçları yakıt tasarrufu konusunda gayet iddialı.

NISSAN: Bir Japon harikası olan Nissan araçlarından, hem arazi, hem de binek olabilen arabalar mevcut.  

HYUNDAI: Sizler için hazırladığımız araba önerileri arasında, yakıt tasarrufu ile kendine yer edinen Hyundai ile uzun yolculuklarda cebinizi düşünmeden rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Araba markalarını kısa ve net bir şekilde anlatmaya çalıştığım araba tavsiyesi yazımı sonlandırıyorum. Umarım faydasını görürsünüz. Eğer sizlerinde yeni araba alacaklar için tavsiyeleri varsa bizimle paylaşmanızdan memnun oluruz.

Benzer İçerikler
  Parti Malzemesi Tavsiyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir