2. El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 el telefon alırken dikkat dilmesi gerekenler 400x315 - 2. El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her üründe olduğu gibi telefonlarda da  ikinci el satışları var ve 2. el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bazı ayrıntılar mevcut. Ben bunları sizlere maddeler halinde sıralayacağım.

1- IMEI Kontrolü

Satıcıdan telefonu incelerken E-devlet üzerinden IMEI kontrolü yapınız. IMEI kontrolü nasıl yapılır? Telefonun IMEI öğrenmek için *#06# arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde telefonun Türkiye’ye nasıl geldiğini öğrenebilir ve orijinal olup olmadığından emin olabilirsiniz. Ayrıca telefonun varsa kutu üzerindeki IMEI veya pil arkasındaki IMEI numaraları aynı olmak zorunda, farklıysa o telefonu almayın. IMEI kodunu web sitesinden de sorgulatarak cihazın yurt içi, yurt dışı, çalıntı mı değil mi detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

IMEI sorgulama sitesi :  https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

2- Arayüz Performansı

Menüde gezerken takılma oluyor mu? Uygulamaları açarken takılma, donma benzeri durumlar gerçekleşiyor mu? Bunlara dikkat etmeliyiz, bu bize telefonun donanımının ne kadar yorulduğunu (yıprandığını) gösterir.

3- Kamera Performansı

Cihazı aldığınız da kameraya bakın canlılığını kaybetmiş bir kamera demek o telefonun ne olursa olsun alınmaması gerek demektir. Çünkü kameralar genelde düşme veya sert şekilde darbe aldığında kamera performansından kayıp verir.

4- Ekran Parlaklığı Ve Netliği

Ekran parlaklığı ve netliği de önemli bir etken. Alacağınız cihazın sıfır fiyatına göre çok daha ucuz olabilir. Ama ekranı değişmiş cihazlar genelde bir şekilde açık verir. Dikkatli şekilde incelerseniz paranızı çöpe atmaktan kurtarabilirsiniz. Ayrıca ölü piksel testini de mutlaka yapınız. Tüm renklerde ekrana dikkatle bakarak ölü piksel olup olmadığını anlayabilirsiniz.

5- Fiziksel Kontrol

Cihazın gövdesindeki  zedelenme ve yaralar olup olmadığını kontrol edin. Hepimiz az buçuk bir telefon düşünce nasıl bir yara izine sahip olabileceğini biliriz. Buna dikkat ederseniz telefonu sizden önce kullanan ne kadar özenli kullanmış biliriz. Bu da cihazı alırken içimizin rahat olmasını sağlar. Çünkü darbe alan cihazların ileride sorun çıkarması muhtemeldir.

6- Fatura Kontrolü

Varsa irsaliye yada faturasını da isteyiniz. Bu size yasal olarak bir avantaj sağlayabilir.

  Hangisi Daha Hızlı : Galaxy S9+ mı iPhone X mi
2.el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler - 2. El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
2.el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cihazı deneyin olabildiğince zorlayıcı uygulama ve oyunlar açın ve satıcının  bunları yaptığınızda ki tavrına dikkat edin eğer sürekli gözler üstünüzde ise satıcı cihaza güvenmiyor olabilir daha önce bir sıkıntı yaşamış olabilir.

2. el cep telefonu alacaklar bir diğer tavsiyem; satın aldığınız yer merdiven altı yerler ve internet siteleri olmasın. Güvenilir dükkanları tercih edin ya da çevrenizdeki tanıdık bildik kişilerden telefon satın almanızı öneriyorum.

2. el telefon almak oldukça riskli bir durumdur. Bu yüzden satın alacağınız telefonun çalıntı olması durumunda başınızın ağrımaması için dükkan sahibiyle bir sözleşme yapabilirsiniz. Bu sözleşmede fatura bilgileri, satan kişinin telefonu, IMEI numarası, tarih ve adresleri belirtin. Ayrıca alabiliyorsanız mutlaka nüfus kağıdı fotokopisi de alın.  Dükkândan satın alıyorsanız, firmanın kaşe ve imzasını unutmayın.

Keyifli, sorunsuz alışverişler.

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. ben ikinci el telefon almayı artık doğru bulmuyorum. biraz masraflı olsa da sıfır almak gerekli bence. sizden onceki sahibinin neler yaptığını bilmiyorsunuz. sonrasında karsınıza neler gelebileceğini bilmiyorsunuz. hatta cihaz calıntı bile cıkabilir. bir sürü risk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir