2018 YKS Adaylarına Tüyolar ve Ailelere Tavsiyeler

2018 yks sınavı

2018 TYT ve YKS yeni sınav sistemlerindeki değişiklikler, yarım net kuralı, puanlama sistemi, sınav esnasında heyecanınızı nasıl yenebileceğinize dair öneriler, meslek seçimindeki püf noktalar ve aileler adaylara nasıl destek olmalı, kapsamlı sınav tavsiyelerimizi mutlaka okuyun.

Bir sınav gerçekliği var, sistem olarak sisteme atfettiğimiz bir değer de var. Kaderimizin belirleneceği yer, bu kadar senenin emeği diyoruz bir yanda böyle bir gerçeklik var ama bir yandan da bireyin başarılı olması demek sadece bu sınavda başarılı olup olmayacağı anlamına da gelmiyor. Bunu unutmamak gerekiyor.

Ailelerin de aynen bu bakış açısında olmaları gerekiyor. İnsan hayatında inişler çıkışlar vardır. Yaklaşık 2.5 milyon kişinin bu sene sınava girdiğini düşünürsek, sınav anı kimiler için o inişe denk gelecek kimileri için çıkışa denk gelecek.

Ya da şöyle bakmak lazım kimi zaman çok iyi planlamadığımız çok kötü gittiğini düşündüğümüz şeyler bizi iyi yerlere de getirebilir. Hayatta şans faktörü denen şey de var.

Bütün bunları değerlendirdiğimizde sizi bekleyen büyük bir sınav var ama dünyanın sonu gerçekten değil.

Son Kritik Saatleri Nasıl Geçirmeli?

Rutinden aslında hiç vazgeçmemeliyiz. Yani rutinimizde neler yapıyorsak onlara dikkat edelim, onlara devam edelim. Rutin dışı şeyler yapmaya odaklandığımız zaman paniğimizi ve kaygımızı arttırıyoruz. Rutin alışkanlıklar bizi rahatlatan şeyler olur. Yeme düzeninden uyku saatlerine kadar öngörülmesi gereken bir şey. Normalden erken yatmaya çalıştığımızda uyuyamayacağımız için (fizyolojik olarak), eyvah uyuyamıyorum nasıl olacak diye bir kaygı yaşayabilirsiniz.

Denemediğimiz şeyleri zihin açıyormuş diye yiyelim dediğimizde belki hiç beklemediğimiz bir etkiyle karşılaşabiliriz. Ve bu bizi kötü bir duruma sokabilir.

Ya da bugünü normalde hiç yapmadığımız bir aktivite ile geçirmeye çalıştığımızda olumsuz başka bir etkisi olabilir.

Ya da sorulara artık bakmıyım benim için bitti diyebilirsin ama aklın oradaysa bir göz atmanda sakınca yok. Kişiden kişiye göre değişebilir. Onun için aslında burada en önemli faktör aileler. Çünkü biraz ailelerin yönlendirmeleri “mutlaka çalış” ya da “son gün aman bırak” gibi kesin net doğru var mı gibi olabiliyor. Biraz çocukların ihtiyacına bırakmak gerekiyor.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi istiyorsan

  YKS Sayılı Günler Kala Son Tavsiyeler
başlıklı yazımıza da göz atabilirsin.

2018 YKS Sorular Nasıl Olacak?

Geçmiş yıllara kıyasla epey farklılıkların olduğu bir 2018 YKS sınavı yapılacak bu sene. Sınav süresini verimli kullanmak adına ne yapmalıyız?

Burada öncelikle sorularda ki ciddi değişim öğrencilerde ilk başlarda bit kaygıya neden olmuştu ama biliyorsunuz Milli Savunma Üniversitesi‘nin bir sınavı oldu. O sınav aslında deneme sınavı gibi sistemi görmek için fırsat oldu.

2018 tyt kac soru kac dk - 2018 YKS Adaylarına Tüyolar ve Ailelere Tavsiyeler
2018 tyt kac soru kac dk

TYT üzerinde konuşursak matematik okur yazarlığını ölçen grafik okumaya dayalı sorular olacak.

Türkçe kısmında uzun paragraflar bizi bekliyor. Aslında şöyle de bir durum var. Soru uzun olunca zordur gibi mantık yerleşmiş durumda. Aslında öyle değil. Sorunun başından sonuna kadar sabırla okuyabilirsek cevabı sorunun içinde. Süreyi verimli kullanmak çok önemli. Biliyorsunuz 2018 TYT’nin 1. kısmında toplamda 120 soru 135 dakika ile muhatap olacaksınız.

Öğrenciler artık bunları biliyor ama birinci kısımda 40 tane temel Matematik sorusu, 40 tane Türkçe sorusuyla karşılaşacaksınız. 20 tane Sosyal Bilimlerle ilgili soru ve 20 tane Fen Bilimleri ile ilgili soruyla karşılaşacaksınız. Kendi içinde Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü’nden 5’er tane soru gelecek. Fizik, Kimya 7 soru, Biyoloji 6 soru şeklinde devam edecek.

sınav süresini verimli kullanmak - 2018 YKS Adaylarına Tüyolar ve Ailelere Tavsiyeler
sınav süresini verimli kullanmak

Sınav Süresini Verimli Kullanmak İçin Neye Dikkat Etmeliyiz?

Kitapçığı elinize aldığınızda ilk soru size zor gelebilir yada kolay olabilir. Zor sorular, kolay sorular daha zor sorular ve daha kolay sorular olacak. Hep şu mantıkla gitmekte fayda. Mutlaka benim bir sorum var ama o belki 1. Soru değil belki 5. Soru. O nedenle modunuzu hiçbir şekilde düşürmemelisiniz.

İlk sorularda belki istediğiniz performansı sergileyemezsiniz ama 4. Soru sizin sorunuzdur. 4’ten sonra tak tak tak başlarsınız. Sonra geri döndüğünüzde ilk 3 soruyu da yaparsınız.

Şans faktörü vs. hepsi devreye girdi 2. oturumda kendinizi nasıl yenileyeceksiniz? Yine aynı mantıkla hareket edin.

Böyle bir şey olduğunda tek benim başıma geliyor diye hissetmeyin. Sınava giren 2.5 milyona yakın öğrencinin yaklaşık yarısı çıktıklarında aynı duyguları hissediyor olacaklar. Çünkü kaygının getirdiği stres yoğunluğuyla herhangi bir soruya takıldıklarında bile eyvah çok kötü geçti diye değerlendirmeyin.

Sonucu bilmiyoruz, kendi sonucumuzu bilmediğimiz gibi aslında tüm giren öğrencilerde nasıl geçti? Buna göre puanlar, değerlendirmeler nasıl olacak? bilmediğimiz bir nokta.

Geçen Yıl Yerleşemeyenler Kontenjanları Nasıl Etkileyecek?

Geçen sene adayların 1/3’i girebildi. 2.266.000 aday içinden sadece 825.000’i yerleşebiliyor. İstediği fakülte olmayıp tekrar şansını denemek isteyen öğrencilerde var ama yerleşme oranına bakıldığında 3’te 1 oranında rakamlar çıkıyor.

Madem konu buraya geldi bu yıl ki tercihleri yerleşemeyen adaylar etkileyebilir. Kontenjanlar da boş kalmıştı. Aslında başvuran aday sayısında ciddi bir artış yok kontenjanlarda artış var.

Sınav sistemi içindeki değişiklikte 200 puan ve üzerinde alan adayların isterlerse tercih yapmayıp ertesi yıl puanlarının geçerli olma durumu da tercih yapmama noktasında başka boyuta getirebilir. Dolayısıyla sistem içindeki bu değişikliklerde farklı bölümlere öğrencileri itebilir. Şu anda net bir şey söyleyemiyoruz.

Geçen yıl ki sayısal verilere bakıp şu netle şuraya gidebilirsiniz diyemiyoruz. Değişen çok fazla kriter var. Soruların adedi değişti, süreler değişti katsayılar değişti.

2018 TYT/YKS Puanlama Nasıl Yapılacak?

2018 üniversite sınav sisteminde puanlama nasıl yapılacağını öğrenmek için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz. Puanlama sistemi kısaca şu şekilde olacak; TYT’den alınan puanın %40’ını, AYT’den aldıkları puanın %60’ını alıyorsunuz buna Orta Öğretim Başarı Puanı eklenerek sınav puanınız ortaya çıkıyor. (yerleştirme puanı)

2018 tyt yks puan türleri ve ağırlıkları - 2018 YKS Adaylarına Tüyolar ve Ailelere Tavsiyeler
2018 tyt yks puan türleri ve ağırlıkları

2018 YKS/AYT Yarım Net Kuralı Nedir?

Son anda değişen bu kuralla biraz öğrencilerimiz tedirgin oldu. İlk açıklandığında TYT ile ilgili Türkçe ve Matematikten (her ikisinden de) en az 0.5 net yapmak zorunluluğu vardı. AYT kısmında da kendi alanınızda seçeceğiniz kısımla ilgili 0.5 net zorunluluğu vardı, bunu değiştirdiler.

TYT’de Türkçe veya Matematikten en az birinden 0.5 net yapıyorsanız puanınız hesaplanıyor, bir sıkıntı yok.

AYT kısmında da kendi seçeceğiniz bölümle ilgili yapacağınız kısımdan, bir testten 0.5 yapıyorsanız puanınız hesaplanıyor.

Tercihlerde Yüksek Puanlı Bölümleri Yazalım Mı? Ne kadar riskli?

Yazabilirsiniz. Bununla ilgili bir durum yok. Hatta bölümlerle ilgili büyük ihtimal tercih yapan aday sayısında düşme bekleniyor. Puanlarda ve sıralamalarda da düşme olabilir. Hangi sıradaysanız onun 20-30 bin üstünden de başlayabilirsiniz. Bununla ilgili bir sıkıntı yok. 1. sıraya hatta 2’ye 3’e hayallerinizdeki yerleri yazabilirsiniz.

200 Puan Kuralı Tercih Yapan Aday Sayısını Nasıl Etkileyecek?

200 puan kuralı büyük ihtimal tercih yapan aday sayısında düşmeye neden olabilir. Aslında 3 puan var. Yani 150 puan önlisans ve açıköğretim ile ilgili yetenek sınavı ile girilecek yerler için taban puan. 180 puan, 4 yıllık fajkülteler için, 200 puan ve üzeri alan adayların aslında önemli bir şansları var ertesi yıl bu puanı kullanabilecekler. Hedeflediğiniz yer olmadıysa puanım zaten bir dursun puan düşebilir, sıralamalar düşebilir diyerek bekleyebilir.

Öğrencilerle diyalogumuzda genelde 200 puan ve üzeri alan adaylarda bekleyeyim düşüncesi hakim.

Geçen Seneki Sınavlardan En Büyük Farklılık Ne Olacak?

Soru tarzı ciddi anlamda değiştiği için öğrencilerin mutlaka geçmiş yıllarda çıkmış ALES sorularına benzer soruları çözmüş olmanız gerekir. Oradaki sorularda aslında ilk başta baktığınızda çok zor görünen ama okuduğunuz zaman şifreleri içerisinde olan sorulardır.

Şekil yetenek sorularında artış olacaktır. Bu tarz denemeler çözmüş öğrenciler, özellikle geçmiş ALES sınav sorular ve Milli Savunma Üniversitesi‘nin sorularını çözen arkadaşlara fayda sağlayacaktır.

15 sene öncesinden değilde, son 3 senenin ALES sorularına bakmış arkadaşlar biraz daha önde olur diye tahmin ediyorum.

sınav kaygısıyla baş etme yolları - 2018 YKS Adaylarına Tüyolar ve Ailelere Tavsiyeler
sınav kaygısıyla baş etme yolları

Sınav Esnasında Kaygılandığınız Zaman Neler Yapılmalı?

Sınav esnasında kaygılandığınız zaman ilk yapmanız gereken şey sizi rahatlatacak faktörler ne ise onları hemen yapmak. Kimisine nefes egzersizi, kimisine beden egzersizi iyi gelebilir. Ellerini avuçlarını sıkıp bırakmak gibi bütün kaslarınızı aslında gererek rahatlamak gibi teknikler fizyolojik olarak sizi rahatlatacağı için heyecanınızı giderme konusunda da faydası olabilir.

Onun dışında zihinsel egzersiz daha fazla önerilmekte, daha iyi etki yapacaktır. Sınıftaki herhangi bir nesneye odaklanmak, onunla ilgili biraz düşünmek, kaygılarınızdan uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Diyelim ki o anda Türkçe alanından bir sorudasınız oradaki bir şey de sizin kaygınızı tetiklemiş olabilir. O nedenle o soruyu bırakmak, başka tarafa geçmek, sınava tekrar başlıyormuşsunuz gibi yeni bir başlangıç yapıyormuş gibi fayda sağlar. Kesinlikle soruyla inatlaşmayın. Eski sınava oranla şu lansınız var, tek kitapçık olacağı için AYT için eğer Fen sorularında daha iyi iseniz direk o sorudan başlayabilirsiniz. Eskiden ayrı ayrı veriliyordu.Sınava direk olarak iyi olduğunuz alandan başlayabilirsiniz.

Kimi öğrenci kitapçığı alır hemen açar, kitapçık sırasındaki bölümleri sırayla çözer. Kimi öğrenci de hangisinde iyi ise hemen o tarafı bitirir. MAtematik çok zamanınızı alıyor ise en hızlı yapacaklarınıza bakabilirsiniz. Bu tatktikleri versem de siz öğrenci arkadaşlarım şu ana kadar çok fazla deneme sınavlarına giriyorsunuz. Kendi taktiğinizi çıkarmışsınızdır. O taktikleri uygulayın. İnşallah herkes emeğinin karşılığını alır.

Meslek Seçiminde Ailelerin Desteği Nasıl Olmalı?

Sınavdan sonra zaten uzunca bir süre üzerinde durulacak bir konu ama baktığınızda sadece sınav sonrası ele alınması gereken değil bir birikimin sonucunda gelinmesi gereken bir yer. Bizim destek faktörlerimiz içinde tabii ki aile var. Ama bazen ister istemez iyi niyetle bile olsa anne babaların orada söylediği nasıl geçti sorusu kaygı olarak çocuğa geçebiliyor.

Eğer çocuğun oradaki isteği görüşmeyelim, kendimle baş başa kalmak istiyorum diyorsa alınmalar gücenmeler olmadan çocuğa biraz saygı duymak gerekiyor.

Adayın kendini kişilik özelliklerini biliyor olması, geleceğe dair; Bundan 10 sene sonra kendimi nerede görüyorum? Neresi beni mutlu eder? Çalışma şartları nasıl olan bir yer beni mutlu eder? Yapacağım iş kişilik yapımla ne kadar uyumlu? Bu soruları aday kendisine sorup ona dair hayalinde, aklına gelen mesleklerle ilgili hem düşündüğü bölümleri, hem o mesleğe sahip kişileri biraz araştırmalı, onlarla konuşmalı.

Ailelere düşen görev ise, etrafta “komşunun kızı şu işi yapıyormuş ve mutluymuş sende o işi seç” demek yerine; “Sen kendi araştırmalarını yaptın mı ne düşünüyorsun kafanda ne var? Biz aile olarak senin bu alanları tanıman için, sana uyuyor mu uymuyor mu bu konuda değerlendirme yapman için sana nasıl destek olmalıyız? Bize sormak istediklerin var mı? Maddi manevi bizim sana yatırımımız ne olabilir?” şeklinde destek olmaları daha doğru olacaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir