4K Televizyon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

4k-televizyon-tavsiyesi

Yeni bir televizyon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu televizyon rehberi yazısıyla madde madde anlatmaya çalışacağım. Ayrıca yeni çıkan teknolojileri de sizlere aktaracağım. Mesela kameralarda HDR‘yi biliyoruz, fakat televizyonlardaki HDR ne işe yarıyor? gibi bazı yeni teknolojilerden de bahsetmiş olacağız. Yeni bir televizyon almak isteyenler için televizyon tavsiyesi aynı zamanda dediğim gibi bir rehber olan yazımıza geçelim.

Dilerseniz fiyatlarına göre alt sıradan başlayıp üst seviyelere doğru çıkalım..

Son yıllarda 4K‘yı sık bir şekilde duymaya başlamıştık ki, artık nihayet 4K yayınlarda hayatımıza girmeye başladı. Avrupa Futbol Şampiyonası bazı maçları TRT 4K olarak yayınladı. Bazı final maçları, bazı kupa maçlarında 4K yayınlar yapılmıştı. Önümüzdeki dönemde artık 4K filmler, 4K diziler de hayatımıza girmeye başlayacaktır. O yüzden yeni televizyon alacaksanız 4K desteğine sahip bir televizyon almanızı tavsiye ediyorum.

Piyasadaki 4K televizyon modelleri baktığımızda hepsinin tam 4K çözünürlüğünde olmadığını görüyoruz. Yani tamamen Full RGB desteğine sahip olması gerekiyor ve çözünürlüğün de 3840×2160 px. olması gerekiyor.

Televizyonda hem çözünürlüğe bakın, hem de 4K ya da Ultra HD logosunun olmasına dikkat edin.

4K Tevizyon Tavsiyesi

Örneğin 4K bir televizyon almak istiyorsunuz ve fiyatı da biraz uygun olsun istiyorsanız Samsung KU7000 serisinden bir model tercih edebilirsiniz. Hem 4K’yı tam olarak destekliyor hem de panel hızları 100 Hz.

Panel hızının 100 Hz. olması özellikle bir futbol maçı izlediğimizde topun arkasında Ghosting (hayalet efekti) oluşmaması, görüntülerin çok hızlı kayması anlamına geliyor. Hareketli ve çok hızlı görüntülerde arkada bir gölge oluşmuyor. Alt yazı geçerken de yine net bir şekilde görünüyor.

Önemli olan televizyonda hareketli nesneleri net görebilmemiz. Samsung KU7000 serisinde bu destek mevcuttur.

Samsung KU7000 sersininin biraz daha üstüne çıkmak istiyorsanız, 4K 55″ kavisli (curve) bir televizyon ailesi karşımıza çıkıyor. Bu serinin kodu Samsung KU7500.

Kavisli televizyonlar bir süredir teknoloji mağalazarında karşımıza çıkıyor. Pek çok farklı ölçülerde satılmakta olan bu televizyonların bizlere sunduğu avantajlar ne kısaca onlardan bahsedeyim.

Bir kağıdı yada bir kitabı okurken aslında ona biraz kavis vererek okuyoruz. Çünkü insan gözü kavisli görüntüyü daha iyi seçiyor. Kavisli televizyonu sadece televizyon büyükse alırım mantığı da yanlış.

  Parti Malzemesi Tavsiyesi

Çünkü ayarlanan açılardan dolayı 40″ kavisli televizyon da size iyi bir görüntü verir 55″ olanı da. Hatta artık monitörlerde bile kavisli modeller var. Büyüklük ne olursa olsun birazcık açı, kavis siz de görüntüyü daha iyi hissettirebilir.

Yeni bir televizyon alacaksanız kavisli (curve) televizyon düşünebilirsiniz. Kavisli televizyonun bir diğer avantajı ise televizyon izlerken kanepenin sağında ya da solunda görüntüyü izlemek daha mümkün olacak. Çünkü o kıvrım hem görüntü açısını hem de televizyonda oluşan ışık yansımasını azaltıyor.

Güneş ışığı yansımaları kavisli televizyonlarda pasifize ediliyor.

Televizyona tam karşıdan baktığınızda belki kavis tam ortaya geliyor ama yanlardan baktığınızda o kavis televizyonun sağına ya da soluna denk gelebiliyor. Yani siz neredeyseniz televizyonun merkezi değişiyor. O yüzden görüntüye daha hakim oluyorsunuz.

Samsung Premium Serisi 4K Televizyonlar

Yeni alacağınız televizyonda daha fazlasını istiyorsanız premium segment televizyonlarına bakmanız gerekiyor. Mesela Samsung KS9500 serisi yeni nesil premium özellikleri ile aradığınız televizyon olabilir.

samsung 4k tavsiyesi - 4K Televizyon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
samsung-4k-tavsiyesi

Bu seride kullanılan paneller HDR özellikleri ile karşımıza çıkıyor. HDR özelliğini akıllı telefonlarda ya da kameralardan daha önce duymuşsunuzdur. Aslında fotoğraf çekerken siz 1 fotoğraf çekiyorsunuz ama kamera ya da telefon 3 poz çekiyor. Karanlık, ortalama ışık ve aydınlık 3 farklı fotoğrafın birleşiminden daha iyi bir görüntü elde edilmiş oluyor.

Peki televizyonda bu HDR teknolojisi nasıl çalışıyor ondan bahsedeyim..

Bir görüntüyü çok yüksek ışıklı, ortalama aydınlık ve birazda karanlık ortamlarda bulundurulup hepsinin ortalaması alınıyor. HDR teknolojisi tüm bu görüntülerin üst üste bindirilip ideal ortalamasının alınmasıdır. HDR özelliğe sahip bir televizyonun siyahları daha keskin verdiğini ve renk skalasının çok daha genişlediğini görüyoruz.

Samsung KS9500 serisinde HDR 1000 diye bir ibare görüyorsunuz. Peki bu HDR 1000 nedir? 1000 rakamı televizyonun parlaklık değerine bir atıf. Peki bu bize nasıl bir avantaj sunuyor? Diyelim izlediğiniz filmde güneşe bakıyorsunuz. Güneşe baktığınızda gerçekte ne olur, gözümüzü kısarız. Televizyonda da o parlaklığı size verebilecek bir panelin olması gerekiyor.

Televizyonun HDR desteklemesi önemli ama o HDR’ın verdiği gerçekçi sahnedeki yüksek parlaklığı ya da çok parlak olmasa da o gerçekçi siyahı verebilecek bir panelin kullanılıyor olması gerekiyor.

  Saç Kurutma Makinesi Tavsiyesi

İşte bu noktada Samsung KS9500 serisi oldukça öne çıkıyor. En iyi akıllı telefonun parlaklık seviyesini en yükseğe çekin, yaklaşık 400 nits’lik parlaklığı vardır. İşte onun 2 katından daha fazla bir parlaklıktan bahsediyoruz.

Gerçekten bir televizyona baktığınızda görüntünün bu kadar parlak olması sizi etkiler. Çünkü sahneyi size yaşatır. Atıyorum bir savaş sahnesinde bomba patladı. HDR 1000, o patlayan bombanın alevini en gerçekçi şekilde size yansıması demektir.

4k görünü kalitesi - 4K Televizyon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
4k-goruntu-kalitesi

Biraz daha üst seviyelere çıktığımızda Quantum Dot teknolojisini görüyoruz. Özellikle Samsung KS9500 serisinde 10 bitlik Quantum Dot panel kullanılıyor.

Bildiğimiz LCD ve LED televizyonlarda da RGB ve modülleri bulunuyor. Burada ise quantum dot birimleri daha da küçültülmüş. 1 mm’lik binlerce hatta milyonlarca pikselin bulunduğunu düşünün. Ve bu kadar küçük pikseller birleşip daha gerçek, daha net görüntüler meydana getiriyor.

Bir quantum dot televizyonu izlediğiniz zaman renk skalasının çok daha geliştiğini görürsünüz. Detaylarda keskinlik çok daha artıyor. Normal bir televizyonun gösterebileceği renk skalası ile Quantum Dot renk skalası arasında oldukça fark var. Örneğin normalde 10.000 renk görebiliyorken quantum dot panellerde 20.000-30.000 renk görebiliyorsunuz. Bir RGB panelin size verebileceği renk seçenekleri sınırlıyken Quantum Dot teknolojisi ile bu değer çok daha yükseklere çıkıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, artık alt segmentten üst segmenete kadar 4K bir standart haline gelmiş durumda. Artık yeni bir televizyon alırken 4K televizyonu mutlaka düşünmeniz gerekiyor. Özellikle çözünürlük konusunda seçiminiz 4K televizyondan yana olmalı. 4K dan sonra kavisli televizyonları tercih edebilirsiniz.

4k ultra hd tavsiyehane - 4K Televizyon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
4k-ultra-hd-tavsiyehane

Ayrıca televizyon alırken panel hızlarına da aynı şekilde dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Hem izlediğiniz görüntüler hareketliyken daha net olması hem de hareketli nesnelerin arkada gölge bırakmaması adına panel hızına kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Üst seviyelere geldiğimizde ise artık HDR teknolojiye sahip televizyonlar tercih edebilirsiniz. Quantum Dot teknolojisi hayatımıza girdi, artık daha yoğun renkler görebilmek mümkün.

Yeni ekran teknolojileri bu şekilde.. Eğer bu dönemde televizyon alacaksanız dikkat etmeniz gereken maddeler bunlardı. Başka bir yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. LCD televizyonu bizimde artık değiştirme vakti geldi yeni teknolojilere uyum sağlamak lazım artık 4K gibi.

  2. Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor, yumruk vurmayı eski televizyonları düzeltirken öğrendim 🙂 , şimdi öyle mi 4K HD kalitesi sunan bir çok televizyon var

  3. 4k televizyon teknolojisine bir türlü alışamadım fazla teknoloji sıkıyor beni. Tavsiyeler uymadan da almam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir