4K TV Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

4k alirken dikkat edilmesi gereken 400x315 - 4K TV Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Son dönemde 4K Televizyon almak isteyenlerin sayısı hızla artmaya başladı. Buna karşın “4K Televizyona ne gerek var zaten ona uygun yayın çok az” diyenler de yok değil. Öncelikli olarak 4K Televizyon nedir sorusunu cevaplayalım. 4K televizyonların piksel yoğunluğu oldukça fazladır. Karşılaştırma yapılması açısından söyleyelim, çok üstün kalitede olarak yorumladığımız 1080p çözünürlüğün tam 4 katıdır.

4K Televizyonlar hakkında genel bilgi vermemiz gerekirse, 4K televizyonların şekilleri klasik televizyonlara göre farklıdır. Mutlaka ama mutlaka bilmeniz gereken bir unsur da TV’nizin 4K çözünürlük özelliğinden faydalanabilmeniz için bu tip yayınları gerçekleştiren kanal ya da programları takip etmeniz gerekir. Yani normal yayınları 4K çözünürlükte izleyemezsiniz.

Birçok insan bir hevesle 4K televizyon almak istiyor. Sonuçta 3840 x 2160 pikselden bahsediyoruz. Ancak bu noktada 4K TV alırken dikkat edilecek hususlar meselesi kafayı karıştırıyor. Peki 4K Televizyon almak isteyenler nelere dikkat etmelidir?

Ücret gibi ayrıntıları bir kenara koyarsak bir televizyon satın alınırken dikkate alınması gereken en önemli kriter siyah sahne performansıdır. TV’nin siyah sahneleri nasıl gösterdiği oldukça önemlidir. Tabii burada ön plandaki görüntü değil, arka plandaki karanlık bölümün kaliteli görünmesidir. Eğer mağazadan satın alacaksanız mutlaka siyah sahnelere bakın. Arkadaki sahnenin içeriğini görebiliyorsanız o 4K TV iyidir, değilse boşuna para harcamayın.

Her ne kadar müşteriler HERTZ kavramına aşina olmak zorunda değillerse de ekran yenileme hızı anlamına gelen HERTZ özelliği oldukça önemlidir. LED TV’lerin en büyük problemlerinden olan titreme ve bulanık gösterme sorunu düşük hertz yüzünden olmaktadır. TV’nin özellikleri içerisinde mutlaka HERTZ miktarı yazar. 4K TV’nin HERTZ’i ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

4K TV görüntü özelliği 3840 x 2160 olduğunu söylemiştik. Bu oranın aşağısında kalan hiçbir TV 4K değildir. Ayrıca satın alacak kişilerin inç boyutunu yükseltmelerini tavsiye ederiz. Yani 40 inçten büyük olmakla birlikte 43 inçlik bir TV sizi memnun edecektir.

Peki 4K TV fiyatları nedir? Açıkçası 2000 TL olanları mevcut olmakla beraber 50 bin TL’ye kadar geniş bir yelpaze içermekte. Genel olarak 40-45 inçlik televizyonlar 2500 TL ortalamayla satılıyorlar. Marka tercihi olarak da LG ya da Samsung marka 4K televizyonları tavsiye ediyoruz. Daha küçük inçli TV almayı düşünüyorsanız Sony ya da Panasonic tercih edebilirsiniz.

Benzer İçerikler
  4 Farklı Kulaklık Tavsiyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir