5G Teknolojisinin Getireceği İlginç Yenilikler

5g_nedir_5g_teknolojisi

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen teknoloji zirvesinde 5G teknolojisinin getireceği ilginç yenilikler de ele alındı. Bu yazıda 5. nesil teknolojide hangi noktaya gelindi, 5G ne zaman hayatımıza girecek ve tabii neleri değiştirecek bu soruların yanıtını bulabileceksiniz.

Zirvede 4.5G’den 5G’ye 2020 yılında geçmesi planlanan Türkiye‘nin altyapısı ile bu geçişe en hazır ülkelerden biri olduğu vurgulandı.

5G sadece hız değil. Bugünkü 4.5G teknolojilerinin 10 katı hızı sunacak, ama bu hızın yanında düşük gecikme süreleri ki bu data gecikme süreleri özel çok kritik operasyonlar için önemli bir özellik. Bugünkünün 10 katı hatta 20 katı daha düşük. 1 ms ve altındaki gecikme süreleri 5G ile hayatımıza girecek.

5G teknolojisinin sadece telefon değil sağlık ve otomotiv başta olmak üzere birçok sektöre hızla birlikte yenilikler getirmesi bekleniyor.

Çok kritik operasyonlar bunlar bir ameliyat olabilir, uzaktan bir ameliyatın yapılabilmesi için çok düşük süreler içerisinde uygulamanın hayata geçmesi lazım. Dolayısıyla 5G sağlık sektöründe önemli bir fark ortaya koyacak. Bunun dışında sürücüsüz arabalar diyoruz.

Sürücüsüz araba demek aslında arabanın bütün çevre koşulları hem çevre koşullarındaki etkenler hem kendi içerisindeki bir sürü sensörün harekete geçerek çok ani kararlar alması, kırmızı ışığı görünce durması, o esnada bir yaya geçiyorsa ona göre davranması, sağa dönüşte sola dönüşte karşıdan gelen arabalar, böyle bir dünyada milisaniyeler mertebesinde hatta daha hızlı kararlar alıp ona göre hareket edebiliyor olması gerekiyor. Bu da 5G ile hayatımıza girecek önemli şeylerden bir tanesi.

  Yeni Evlenecekler İçin Beyaz Eşya Tavsiyeleri
5g teknolojisi türkiye - 5G Teknolojisinin Getireceği İlginç Yenilikler
5g teknolojisi türkiye

5G ile Görüntü İletim Tekniklerinde Büyük Değişiklikler Olacak

Belki bugün hep alışageldiğimiz bir ekrana bakıp bir görüntüyü buradan izlemek değil, 360 derece her taraftan izleyebileceğimiz adeta görüntünün içinde yaşayabileceğimiz bir tecrübe 5g ile hayatımıza girmiş olacak.

Artık sanat ta teknoloji yardımı ile yapılıyor. Akıllı telefonlarla filmler diziler çekiliyor müzik yapılabiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda da iPhone ile çekilen filmleri duyurulmuştu. gelin şim di sizi ilginç bir sergiden bahsedeyim. İstanbul Film Festivali Türkiye sinemasındaki oyuncuları iPhone ile çekilen portreleri Galeri Işık Teşvikiye‘de sergilenmeye başlandı.

Türk ve dünya sinemasından en seçkin örnekleri sinemaseverlerle buluşturan ve bu yıl 37. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali farklı bir sergiye de ev sahipliği yapıyor. Film gösterimlerden söyleşilere atölye çalışmalarından konserlere bir çok etkinliğe yöne veren festivalde tematik bir sergi öne çıkıyor.

Galeri Işık Teşvikiye‘de açılan festival stüdyosu fotoğraf sergisi şimdiden ilgi odağı oldu. Sergide ünlü isimlerin akıllı telefonla çekilmiş portreleri yer alıyor.

iphone ile çekilmiştir - 5G Teknolojisinin Getireceği İlginç Yenilikler
iphone ile çekilmiştir

Muhsih Akgün’ün iPhone ile çektiği bu portreler arasında Öykü Karayel‘den Ezgi Mola‘ya Bartu Küçükçağlayan‘dan Damla Sönmez‘e bir çok oyuncu var.

Sergi 28 Nisan’a kadar Galeri Işık Teşvikiye‘de ücretsiz olarak gezilebilir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir