AMD Ryzen 5 2400G Hem İşlemci Hem Ekran Kartı

AMD Ryzen 5 2400G incelemesi

Bugün ürün incelemesi olarak bir işlemci tavsiye edeceğim. Daha doğrusu bir APU. AMD Ryzen 5 2004G hem işlemci hem ekran kartı. APU’lar işlemci ile grafik (ekran) birimi bir arada olan ürünlerdir.

Artık bu tür ürünler daha popüler olmaya başladı çünkü ekran kartları astronomik fiyatlara satılmaya başlandı. Ram fiyatları da yükselmiş durumda.
Özellikle mobil cihazlarda RAM ve depolama alanları ciddi anlamda büyümeye başladı. Yani arz talep sıkıntısı ekran kartı ve ram fiyatlarını olumsuz etkiledi. Hem RAM fiyatları hem ekran kartı fiyatları çok fazla yükseldi. İşin içinde çünkü madenciler var yani mining yapanlar. Eskiden bir teknoloji mağazasında tepeleme ekran kartı varken şimdi bir kaç adete düşmüş durumda. Hem fiyat yüksek hem ürün stokları azaldı.

Fiyatlar bu kadar yüksekken ve ekran kartı temin etmek bu kadar zorlaşmışken AMD adeta bu soruna çare oluyor.

Ryzen APU’lar gerçekten oldukça performanslı ürünlerdir. Aslında bu yeni bir teknoloji değil. Intel ve AMD daha önce de entegre grafik birimli işlemciler üretmişlerdi. Ancak Intel’in bu ürünleri ekrana görüntü vermekten daha öteye geçemiyor. Hatta bazısı 4K film oynatmaktan bile aciz diyebilirim. AMD bu anlamda Intel’e göre daha güçlü. Zaten AMD aynı zamanda bir ekran kartı üreticisi.

Bulldozer mimarisine sahip APU’lar Intel’e nazaran ciddi performans sorunu yaşıyordu. Ryzen 5 2200 ve 2400G ile birlikte AMD uzun yıllardan beri  beklediğimiz türden bir AMD APU çıkarttı. Güçlü Vega 11 grafik mimarisine sahip. Aynı zamanda oldukça güçlü bir işlemciye sahip. Testlerde bu işlemci, Intel Core i5 7000-8000 civarında bir performans veriyor.

AMD Ryzen 5 2400G test sonuçları - AMD Ryzen 5 2400G Hem İşlemci Hem Ekran Kartı
AMD Ryzen 5 2400G test sonuçları

Güçlü işlem ve güçlü oyun kapasitesine sahip APU

AMD Ryzen 5 2400G inceleme sonucu APU’su 2. nesil ZEN+ mimarisini barındırıyor. İlk nesilden farklı olarak 14 nm yerine 12 nm ile üretilmiş. Ki bu zaten ısınma ve performans değerlerini olumlu yönde etkiliyor.

Ryzen 5 2400G bir APU için gerçekten oldukça iyi test sonuçları veriyor. Bir çok konuda yeterli performansı gösterebiliyor.

İlk sistem toplarken bütçenizi zorlamadan bu şekilde bir işlemci tercih edip ilerde harici bir ekran kartı alabilirsiniz.

RX 550/450 ya da GT 1030 almak yerine 2400G alıp bununla yolunuza devam edebilirsiniz. Oyun performansı açısından ciddi anlamda başarı gösterebiliyor yalnız burada bir parantez açalım, siz bir APU’yu harici bir ekran kartı olmadan sadece kendi grafik birimiyle kullanmak istiyorsanız RAM hızlarına dikkat etmeniz gerekiyor.

APU’lar bellek olarak bilgisayarın ramini kullandığı için RAM ne kadar hızlıysa grafik kartı performansı o derece hızlı olacaktır.

Ryzen 5 2400G piyasadaki mevcut AM4 soketli anakartlarda kullanabilirsiniz. Ama bunu yapmadan önce mutlaka BIOS güncellemesi yapmanız gerekir. Aksi halde uyum sorunları yaşarsınız. Önce BIOS güncelleyin sonra yeni işlemciyi takın.

2. nesil Ryzen’lar daha yüksek saat hızlarına çıkabiliyor. Bunu yaparken de sıcaklık değerlerinde bir sıçrama olmaması iyi. Sıcaklık değerleri işlemci boştayken buz gibi diyebilirim. Yük altındayken de güvenli sınırlar içerisinde.

Özel soğutucu kullanmanıza gerek yok. AMD Ryzen 5 2400G için Wraith soğutucu yeterli olacaktır. Ekstra soğutucu masrafınız da olmayacak.

amd stok soğutucu - AMD Ryzen 5 2400G Hem İşlemci Hem Ekran Kartı
AMD Ryzen 5 2400G stok soğutucu

AMD Ryzen 5 2400G Kullanıcı Yorumu

AMD Ryzen 5 2400 G hem işlemci hem grafik birimi performansı açısından oldukça başarılı. Astronomik fiyata ekran kartı almak yerine idare edecek bir seçim olacaktır. Yeni bir sistem toplayacaksanız ve bütçeniz kısıtlıysa AMD Ryzen 5 2400G fiyatı size uygun, alın ve bir kaç ay idare edin. Eliniz bollaştığında harici ekran kartı düşünebilirsiniz. (Bunu söylerken standart kullanıcılar penceresinden söylüyorum. Sonuçta bir 1080ti değil.) Ara sıra oyun oynayanlar, bütçesi yetersiz olanlar için tavsiye edebileceğim APU (işlemci+ekran kartı)‘dır.

Eğer bütçe sıkıntısı olmadan bir oyun bilgisayarı topluyorsanız, ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında buradaki yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

  Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir
Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir