Atopik Dermatit Tedavi Tavsiyesi Ve Faydalı Yöntemler

atopik dermatit tedavi tavsiyesi

Bir çeşit egzema türü olan bu hastalık karşısında uygulanabilecek atopik dermatit tedavi tavsiyesi ve yöntemler vermek istiyorum.

Her hastalık insanın enerjisini tüketen ve yaşam kalitesini düşüren bir durum. Böyle bir durum karşısında özellikle bebeklerin rahatsızlığı iki kat daha zorlu ve üzücü. Minik bebeklerin bazılarında görülen bir rahatsızlık olan Atopik dermatit rahatsızlığı da gayet zorlu bir süreç. Ve bu meşakkatli süreçte size yardımcı olması amacıyla 

Bir tür derma olan bu rahatsızlıkta, bebeğin cildinde dökülmeler, kızarıklıklar ve pul pul dökülmeler meydana geliyor. Genellikle yüz, sırt, kasık bölgelerinde daha fazla görülebilmekte. Atopik dermatit bebeklerde kaşıntı ve sulanmalar da görülebilmekte bu nedenle büyük dikkat ve hassasiyet gerektiren bir rahatsızlık.

Atopik dermatit (egzema), cilt rahatsızlığı olması nedeniyle bebeğin banyosunda kullanılacak şampuan ve sabun da ciddi derecede önem teşkil ediyor.  Bu anlamda çok işinize yarayacak şampuan tavsiyesi vermeyi de amaçlıyorum.

Su ile arası pek hoş olmayan bu rahatsızlıkta en önemli etken, cildin nemli olmasının sağlanması. Nemli bir cilt için uygun şampuanları kullanmak önemli. Bu rahatsızlık başından geçmiş biri olarak, size atopik dermatit bebekler için şampuan tavsiyesi olarak kesinlikle o çok bilinen, Dalin, Johnson’s baby gibi ürünlerin kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Zira cildi daha da kurutuyorlar.

  Zika Virüsünden Korunma Tavsiyeleri
atopik tedavi tavsiyesi - Atopik Dermatit Tedavi Tavsiyesi Ve Faydalı Yöntemler
atopik-tedavi-onerileri

Bunun yerine ben en çok Sebamed çocuk şampuanından ve sabunundan memnun kaldım. Sabun olarak bir dönem, komili zeytinyağlı sabun da kullanmıştım. Atopik dermatit bebek tedavisi konusunda saf zeytin yağını da tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin tüm vücuduna sürün ve kısa bir süre (10- 20 dk.) beklettikten sonra yıkayın.

Atopik Dermatit Karşısında Faydalı Yöntemler

Atopik dermatit tedavi tavsiyesi verirken en önemli konulardan biri cilt kuruluğunun giderilmesidir. Doktorlar ılık su ile yapılan banyo tavsiye etmektedirler. Fakat banyonun nasıl yapılacağı da önemlidir. Çünkü hastalığın seviyesine göre banyo yapma şekli ve sıklığı farklılık göstermektedir. Banyo küvet içerisinde mi yapılmalı yoksa duş alarak mı yapmak gerek bunu en doğru doktorrun yönlendirlmesiyle uygulanmalıdır. Banyo esnasında cildi tahriş etmemeye özen gösterilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer konu; banyodan sonra nemlendirici kullanarak cilt suyu korunmalıdır. Atopik dermatit tedavisinde kullanılacak nemlendirici seçimi yaparken su bazlı ya da yağ bazlı nemlendiriciler kullanılabilir. Bu tercihi yine doktorunuzla birlikte yapmalısınız.

Nemlendiricilerin alerjen ya da kimyasal madde içermemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca atopik dermatit tedavisi için nemli bölgelerde belli bir süre kalmak da olumlu yönde etki ettiğine bizzat şahit oldum.

 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir