Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yeni ayakkabı satın alırken görünüm olarak beğendiğimiz bir modelin ayak sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi var mı yok mu pek düşünmeyiz. Sert ve kalın malzemeden yapılmış, esnek olmayıp tabanı çok ince ayakkabılar, ayak sağlınız için tavsiye edilmez.

Ayakkabı satın alırken dikkat etmeniz gereken asıl konu ayak sağlığıdır. 8 cm’den yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabılar uzun süreli kullanıldığında; bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayağın ön kısmında aşırı baskıya neden olur. Yüksek topuklu ayakkabılar “postur” adı verilen insan fizyolojik duruşu bozabilir.

Sağlıksız üretilen ayakkabıların; ayak terlemesi ve ayak kokusuna neden olabilir. Bununla beraber ayak, topuk ve bel ağrısı, çabuk yorulma gibi olumsuz etkileri de vardır. Sağlığa uygunsuz üretilen ayakkabı kullanımı sonucunda, basma bozukluğu, bilek burkulması, tırnak batması, mantar, nasır, deri çatlakları, damar hastalığı ve ayakta şekil bozukluğu gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getirir.

postur nedir - Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
postur nedir

 

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ayakkabı ham maddesine özellikle dikkat ediniz. Ayakkabı iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı, ayağın doğal yapısına yani ayak kavislerine baskı yapmayacak şekilde olmalıdır.

Nasıl olsa açılır diyerek, parmak ucu boşluğu parmakların duruşunu bozacak kadar dar olmamalı. Ayakkabı esnek olmalıdır. Ayakkabı alırken, ayağa tam uyum gösteren ve rahat kalıplı ayakkabılar tercih edilmelidir.

Kösele ayakkabılar naylon ve benzeri modellere göre daha sağlıklıdır.

En uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında yaklaşık yarım santim boşluk olması ayak konforu açısında gereklidir.

Akşam saatlarinde ayakkabı satın almayın

Ayakkabı denerken akşam saatlerini tercih etmemekte fayda var. Akşamları beden yorgun olur ayaklar şişkin olabilir. Bütün gün bizi taşıyorlar bizim ağırlığımızdan daha fazla baskı görüyorlar ve haliyle şişme olabiliyor. Akşam saatlerinde bazen yarım bazen de 1 numara bile fark edebilir.

Öğlen saatlerinden önce ayakkabı alışverişi yapmak daha doğru olacaktır. Almadan önce ayakkabıyı çift olarak deneyin. Bilek bandı varsa eğilip yerden bir şey alıyormuş gibi denemek gerekir. Çünkü bilek bandı dar olabilir.

Her yeni ayakkabı zamanla ayağınızın şeklini alacaktır. Mevsim yazsa çorapsız deneyin, kışsa genelde giydiğimiz çoraplarımızla denemeliyiz ki ayağımıza uygun ayakkabıyı satın alabilelim.

Buna rağmen ayağınızı sıkan ayakkabınız varsa, sıkan ayakkabı kalıba konulur yarım numara büyütülür. 1 gün kalırsa daha sağlıklı genişleme olur. Eğer topuktan vuruyorsa çekiçleme denilen işlem yapılır. Eğer yine vuruyorsa topuk yükseltici aparat ile kullanılması önerilir.

  Kahve Makinesi Tavsiyesi
kösele ayakkabı - Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
kösele ayakkabı

Yazlık ayakkabı satın alırken nelere dikkat edilmeli

Ayakkabı içerisinde kullanılan ham madde önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır. Doğal malzemelerden deri olmasına özen göstermeliyiz. Hem esnekliği hem rahatlığıyla deri tercih etmek daha uygun olacaktır. Tekstil astarlı modellerde son zamanlar daha fazla kullanılmaya başlandı. Nefes alabilen ayakkabılar yaz ayları için daha uygundur.

Yaz aylarında kullanılan ayakkabılarda ayakkabının açık olmasına, taban kısmın kauçuk yada kösele olması, yüz kısmı kısa olmasına, taban kısmı ince olmasına dikkat etmeliyiz. Bir diğer önemli hususta sıcak bölgelerde ayakkabı yanlarında hava delikleri olmasını tercih ediniz.

kışlık erkek ayakkabısı - Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
kışlık erkek ayakkabısı

Kışlık ayakkabı satın alırken nelere dikkat edilmeli

Ayakkabı tabanı yerin soğuğundan ve çamurundan koruyacak yükseklikte olmalı. Kauçuk ham madde ısı yalıtımı iyi olduğunda ayağınızı sıcak tutacaktır. Ayakkabının saya kısmında deri ve topukta kauçuk kullanılan modeller tercih edilmeli. İç astarda kesinlikle doğal malzeme olmalı, aksi halde hava almasını engelleyerek terleme ve kokuya neden olabilir.

Dışarıda çok fazla vakit geçirenler için yağlı nubuk, nubuk derileri tavsiye etmiyoruz. Yağmurla temasına leke bırakacaktır. Yağmurlu havalarda saraçlı ayakkabı tercihi de uygun olmaz. Saraç kısmından su alabilir. Günlük kullanımlarda bot yüksekliği kaval kemiğinden yüksek ayakkabılar rahatsızlık verebilir.

Karlı havalarda ayakkabı zeminin fazla tırtıklı olması tercih edilmeli. Karda kaymaya bu tırtıklar engel olur.

deri ayakkabı açma işlemi - Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
deri ayakkabı açma işlemi

Ayakkabı hangi bölgelerden vuruyorsa alınmamalı?

Ayakkabı satın alırken ayakkabının burun ve topuk kısmından vurmamasına kesinlikle özen göstermeliyiz. Bu bölgelerde ayakkabının deforme olmasını engelleyici sert malzemeler kullanıldığı için esneme olmayacak ve bu ayağınıza zarar verecektir. Doğru boyutlarda olduğunu anlamak için ön kısmında 2 yada 3mm boşluk yeterli olacaktır. Ayak parmaklarını katlamayacak şekilde parmak ucunu öne dayadıktan sonra arka tarafta bu boşluğu görerek teyit edebilirsiniz.

Dikişli ayakkabılarda dikiş tarafında sıkma var ise kesinlikle alınmamalı çünkü bu dikişlerden açılma yerine deride açılma ve yırtılma olabilir. Vuran her ayakkabı daha sonra açılmaz. Açılma ayakkabının modeline,malzemesine ve hangi bölgelerden sıktığına göre değişir. Ayakkabı hangi bölgelerden sıkarsa açar? Eğer ayak tarak kemiğinin olduğu bölgelerden dernin esneklik payına göre biraz açacaktır.

Ayakkabı nasıl kurutulur?

Yıkanılabilir ayakkabılar üstü keten ve tekstil olan ayakkabılar yıkanılabilir. %100 deri ürünlerde su ile temastan kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda sıcaktan ve güneşten uzak tutarak kurutmalıyız. Renk solması yapabilir. Esintili veya kuru ortamda kurumaya bırakılmalıdır.

Kışın karlı havalarda ayakkabıların su geçirmemesi için üretilen spreyler kullanılabilir. Bu spreyler sıkılmak suretiyle su geçirmemesi sağlanabilir.

ayakkabi cilalama nasıl yapılır - Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
ayakkabi cilalama nasıl yapılır

Ayakkabı nasıl cilalanır?

Deriye uygulanacak cila mutlaka doğal olmalı ve deriye oval şekilde daireler çizerek uygulanmalı. Uygulama bittikten sonra at kılı fırçalarla parlatma yapılabilir. Cila uygulanırken yumuşak ve dairesel şekilde olmalı. Cila yapmakla derinin gözenekleri açılır ve ayak hava alması sağlanır. Önemli olan ayak sağlığı, ayakkabı bahane.

  Oyuncu Monitörü Tavsiyesi : Samsung LS24D330H

Her ayakkabı yıkanır mı?

her ayakkabı tabii ki yıkanamaz. Ayakkabının yıkanması için deri olması gerekir ancak her deri ayakkabı da yıkanamaz. Ayakkabı kesinlikle yıkanırken yüzeysel bir yıkama yapılması gerekir. Yıkandıktan sonra kendi halinde oda sıcaklığında kuruması gerekir. Yıkama işleminden sonra sıcak yerde tutmak deriyi sertleştirir.

Bazı kumaş ayakkabıların yıkanması ılık su ve beyaz sabunla yıkanabilir. Daha kuvvetli bir işlemle yıkanırsa ayakkabı yapımında kullanılan tutkal ayakkabıya bulaşabilir. Ayakkabı üzerinden yapılacak işlemler renk değişimine neden olabilir. Spor ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanmaz. Bunun kesinlikle yapılmaması gerekir.

Hangi elbisenin altına hangi ayakkabı giyilir?

Kişinin hayatı, bakış açısı, bulunduğu taraf gibi giyim tarzına aksesuar ve ayakkabı uyumu arasında kesin çizgiler yoktur. Pop bir tarzımız varsa pop kombini canlı renklere sahip ayakkabı ile tamamlayabiliriz. Ofis tarzı, klasik bir tarzımız varsa kahverengi siyah tonlarla kombinlemek yerine acı yeşil ve sıcak bordo renkleriyle kombinleyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse; spor giyim altına stiletto bir ayakkabı ile tamamlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin duruşunuzla alakalı bir durumdur.

Kıyafetin rengine göre ayakkabı nasıl olmalı?

Kıyafetin rengine göre ayakkabı seçimi tarzımızla, vermek istediğimiz mesajla ilgilidir. Genelde kombinlerde bu mesaja göre seçim yapmalıyız. Ofis için uyumlu olan renkler tercih edilebilir. Daha pop bir yaşantınız varsa daha canlı renkler hatta neon renkleri ayakkabılarımızda kullanabiliriz.

Canlı renklerde genellikle bir alanın daha dingin olması gözü yormamak açısında tercih edilmeli. son zamanlarda giysilerde dore ve lame efektlere daha mat ayakkabılarla kombine edilirse doğallık açısından daha uygun daha güzel bir görüntü oluşturacaktır.

stiletto kombin - Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
stiletto kombin

Pantolon modeline göre ayakkabı seçimi nasıl yapılmalı?

Pantolon modeline göre seçimlerde çok net kurallar yoktur. Ancak bir stilletto doğası gereği dar paçalı pantolonlarla daha şık görünür. Kısa ve dar paçaya bilek detaylı ayakkabı modelleri daha hoş görünecektir.

Ağız detayında şekilli botlarda kısa ve dar paça pantolonlar hoş görünür. Kişinin boy uzunluğu flet, oxfordlar tarzı ayakkabılar hoş duracaktır. Geniş paçalarda oldukça yüksek topuklu ayakkabılar moda. Yüksek takunya tarzı botlar yakışmaktadır.

Kumaş pantolonlarda kişinin tarzına göre seçimler ile birlikte her türlü kumaşa uygun olacak ayakkabı modeli stilettolardır. Özel toplantılarınızda daha şık bir görüntü için 11-13 pontlarda bir ayakkabı ile şık görünebilirsiniz.

Kumaş pantolonlarda paça boyları kısa olsa bile stiletto kullanılabildiği gibi yaz aylarında burun açık stilettolarda kumaş pantolonla kullanabilirsiniz.

Her kıyafetle kullanabileceğimiz ayakkabı modelleri hangileridir?

Her kıyafetle kullanabileceğimiz ayakkabı modellerini seçerken tarzımızı göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Biraz daha işlevselliğine bakarak pontlarını ayarlayabiliriz. Işıltısı yüksek stillettolar seçersek hem özel günde hem ofis hayatında kullanabileceğimiz hayat kurtaran modeller olabilirler. 5-7 pont gibi ökçeler tercih edersek günlük hareketlerde daha rahat ve şık oluruz.


 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir