2018 AYT Nasıl Bir Sınavdı? Hangi Sorudan Kaç Tane Çıktı?

ayt 2018 hangi konu kaç soru

Sınav haftasını geride bıraktık. Hepinize çok geçmiş olsun. Peki genel olarak AYT 2018 nasıldı? Hangi konulardan kaç soru çıktı ve bundan sonra ne olacak? Ayrıca seneye sınava girecek olan öğrenciler varsa yazımızı sonuna kadar okusun, nelerle karşılaşacağınızı öğrenmiş olacaksınız. 

2018 AYT beklentileri karşıladı mı?

AYT sınav süresi 180 dakika oldu. Matematik 40 soru, Edebiyat 40 soru, Fen 40 soru, Sosyal’den 40 soru oldu isteyen istediğini çözebilir dendi. Yani sayısalcılar Matematik ve Fen’i çözecek 80 sorudan sorumlular ve 180 dakikaları var. TYT’de 120 soruya 135 dakika vermişlerdi.

Ilk önce Matematikten yorumlamaya başlayalım. 2018 AYT Matematik hangi konudan kaç soru geldi? onları söyleyelim.

2018 AYT Matematik Hangi Konudan Kaç Soru Geldi?

2018 AYT Matematikten Polinomlardan 1 soru, 2. derece denklemlerden çıktı, parabolden çıktı,  karmaşık sayılar, olasılık, dizilerden şaşırtıcı derecede 1 soru geldi. En azından 1 tane aritmetik yada geometrik yada ikisini karıştırıp sorarlar diye tahmin ediyorduk. Modüler aritmetik 1 soru, Logaritma 2 soru, Trigonometri 3, Türev 4, İntegral 4, Limit 1, Süreklilik 1, Fonksiyon 2 soru soruldu. Yani toplam 15 soru limit türev integralden geldi, baba konulardan vazgeçmemişler. 

Geometri normalde 30 soru, Matematik ise 50 soru oluyordu. Ancak bu yıl AYT’de toplam 30 Matematik sorusu çıktı. 8 sorusu türev ve integralden geldi. Normalde 50 soru 5-6 toplamda 11 geliyordu şimdi 30 soruda 8 soru bu konulardan gelmiş. 

Mantık 1, Sayısal Mantık 2, Temel Kavramlardan 1, Permütasyondan 1 soru geldi. 

Genel olarak Matematiği değerlendirirsek; hem sınava giren öğrencilerin yorumları hem rehberlik hocalarının yorumlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

2018 ayt konu ve soruları - 2018 AYT Nasıl Bir Sınavdı? Hangi Sorudan Kaç Tane Çıktı?
2018 ayt konu ve soruları

2018 AYT Yorumları (Öğrenci ve Hocalar)

1. 2018 AYT Sayısal Soruları Nasıldı?

Genel olarak 2018 AYT Matematik soruları sınava giren adayları zorlamış. Eleyici sorular geldi. Analitik soruları çok fazla sormuşlar. Şaşırtıcı derecede soru sayısı azalmasına rağmen baba konulardan vazgeçmemişler. 

Matematik sorularının zorladığını söyledik ama süre olarak çok fazla süre olduğu için sıkıntı yaşatmadığını düşünüyorum. 

Gelelim Sayısalcıların 2. alanı olan Fen sorularına…

2018 AYT Fizik genel olarak yorum sorusu çıkmış. Eğer konuyu biliyorsan bilirsin bilemiyorsan yapamazsın. İşlem sallayım, atayım tutar, yok öyle bir şey! 3-4 tane öncül veriyor, sen bu öncüllerden birini veya ikisini bilmezsen soru gidiyor.  

MEB’in kitaplarındaki sözel metinlerden anlaşılan bilgileri soru yapıp o öncüllerin içine yerleştiriyorlardı. Ee sonuçta o kitaplar boşuna yapılmıyor. 

2018 AYT Kimya soruları, genel olarak şöyle bir sıkıntı olmuş. Organikten 2 veya 3 soru gelmiş bu mantıksız biraz. Ama aslında normalde Kimya’dan 30 soru çıkıyordu. 10 tane organik çıkıyordu. Ama şimdi 13 soruya sığdırınca soru sayısı otomatikman azalmış.  

2018 AYT Biyoloji genele göre kolaymış. Çok detay sormamışlar. AYT (alan yeterlilik sınavı) alanında yeterli değilsen soruları yapamazsın. 

Sayısalcılar Matematiği iyi yaptılarsa bence FEN’in pek önemi olmayacak. Bu sınavı Matematik belirleyecek.  

Eşit ağırlıkçılar Matematikte biraz daha fazla zorlanmıştır. Sonuçta sayısalcı bir kişini Matematiği iyi yapması zaten normal. Ama şöyle bir durum var yine 80 sorudan değerlendiriliyorsun ve 3 saatin var. Yaklaşık 1 soruya 2.5 dk. düşüyor ki Edebiyatta 1 soruyu yapmak 1 dk. filan sürüyor. 

Çok absürt yazarlar (ÖSYM’nin bile bilmediği sorular sormamışlar. 🙂) Öyle olunca Edebiyatta zorlanılmamış. Hatta ve hatta sayısalcılardan Edebiyat çözenler olmuş. Genel  kültürle yapılabilecek soruları çözmüşler. 

2. 2018 AYT Sözel Soruları Nasıldı?

2018 AYT Tarih ve Coğrafya sorularının kolay olduğu söyleniyor, Edebiyat zaten kolaymış. Yani sözelciler için bence iyi bir sınav olmadı. Ama sayılsalcılar için bence güzel bir sınav oldu. 

TYT Türkçe Matematik zordu. Bu sayısalcıların işine yaradı. AYT Matematik yine zordu, sayısalcılara yaradı. Fen kısmının zorluğu 10 üzerinden 6 oranında zordu. Öyle olunca sayısalcılar çok net bir şekilde ayrılabilecek. Çünkü standart sapma var, yapılamayan sorular var, bir sürü soru var, yetiştirememe olayı var. Öyle olunca bence sayısalcılarda yığılma olmayacak.

  Üniversite Tercihi Yapacakların Dikkatine

Edebiyatçılar yani eşit ağırlıkçılar için TYT Türkçe Matematikte zorlandı (herkes gibi). Ama AYT Matematik belirleyici olacak, Edebiyat belirleyici olamayacak (çünkü kolaymış). Böyle olunca Matematiğini ve TYT Türkçesini iyi yapan bence eşit ağırlıkta iyi bir sıralama elde edecektir. 

Sözelcilere gelelim, TYT sözelde Sosyal kolaymış, Türkçe zormuş. Türkçeyi iyi yaptıysa eğer sözelciler TYT ‘de iyi bir sıralama elde edecekler. TYT ve ortaöğretim başarı puanı çok rahat bir şekilde belirleyecektir.,

3. 2018 AYT Hocaların Yorumları

Hocaların yorumlarına göre 2018 AYT nasıl bir sınavmış gelin bunlara göz atalım. 2018 AYT için gerek rehber hocaları herekse branş hocaları nasıl yorumda bulunmuşlar?

Matematik sözele dayalı olmuş. Uğraştırmaya dayalı sorular varmış. Bilgiye dayalı sorular varmış. Öyle kolayca yapılabilecek 4-5 üslü sayısı, 2-3 tane köklü sayı sorusu, temel kavram sorusu koymamışlar, lap diye sağlam bir şekilde soru koymuşlar. Çünkü öyle olması da gerekiyordu. Neden? Matematik Geometriden 40 soru soracak. Bunun 10 sorusunu Geometriye ayırdığınız zaman 30 tane AYT kalıyor. Logaritma, dizi, karmaşık sayı, parabol, eşitsizlikler, türev, integral, limit.. Bir sürü konu var. Bu konuların hepsinden 2’şer soru sorsa 60-70 soruya ulaşır. Türev, limit, integral fonksiyon soruları önemli olduğu için otomatikmen onlardan 3 soru bandının üstüne çıkmışlar. (Trigonometriden 3 soru, Logaritmadan 2 soru, Türevden 4, Limitten 1, Süreklilikten 1, fonksiyondan 2 soru çıkmış. 15-16 soru en büyük konulardan gitmiş.) Diğerlerini de dağıtmışlar. Süre harcamaya yönelik sorular hazırlanmış ama süre sıkıntı yaşamamışsınızdır.  

Fen kısmında yorum ağırlıklı çok fazla soru sorulduğu için çelişkilere çok fazla düşülmüş. Öyle olunca da yaptım sandığın sorular yanlış çıkabilir. O yüzden sürpriz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle Fizik’te. 

Edebiyat kolaymış, herhangi bir sıkıntı yaşanmamış. Çok genel bilgiler genel yazarlar sorulmuş. Sözelcileri zaten anlattım hocalarda aynı şeyleri söylüyor. 

2018 ayt soruları - 2018 AYT Nasıl Bir Sınavdı? Hangi Sorudan Kaç Tane Çıktı?
2018 ayt soruları

Peki bundan sonra ne olacak?

Genellikle şunu söylemişler, sürem yetti ama bilgim yetmedi. AYT’nin bilgiye dayalı olduğunu çok iyi biliyoruz. AYT’ye bu şekilde odaklananlar sınavı iyi bir şekilde geçirmiştir. 

Edebiyatçılar sözel kısmını da çözmüş, sayısalcılar hem Edebiyat hem sözel kısmına bakmış. O yüzden genel olarak AYT pek zorlamamış. (Matematik haricinde.) 

Yakın zaman sonra sınav sonuçları açıklanacak ve tercihler başlayacak. Tercihten önce bence sizin yapmanız gereken mesleğinize odaklanmak. Ne olmak istiyorsunuz ona karar vermelisiniz. Keşke hepinizin hayalleri gerçekleşse. Ama herkesin hayali olması demek herkesin hayalinin olmaması da demek. 200.000 tane doktor nasıl olabilir? Öyle olmayacağı için bazısı kazanırken bazısı kaybedecek. Bu bir sınav ve bu bir yarış.  

Bundan sonra yapmanız gereken; mesleğinize iyi adapte olun, istediğiniz mesleği iyi araştırın. Bu konu ile ilgili makalelerimiz yayımlanacak bizi takipte kalın. Meslek tanıtım rehberleri hazırlayacağız. 

Alternatif meslek gruplarına yönelebilirsiniz. Eğer sınavınız kötü geçtiyse asıl hedefinize alternatif meslekleri araştırabilirsiniz. Olmazsa olmazınız bir meslek vardır belki ama yedek meslek gruplarınıda araştırmakta fayda var. 

Benzer İçerikler

1 thought on “2018 AYT Nasıl Bir Sınavdı? Hangi Sorudan Kaç Tane Çıktı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir