Bilgisayarlar Ve Markalar

bilgisayar tavsiyesi1 647x315 - Bilgisayarlar Ve Markalar

Uzun yıllar teknoloji mağazasında çalışmış olmanın verdiği tecrübe ile yeni bilgisayar satın alacaklar için markalar hakkında bu yazıyı yazmak istedim.

Bilgisayar sektörü her geçen zaman teknolojinin yenilenmesiyle beraber çok hızlı değişen bir sektördür. Tabii buna paralel olarak gelişen/değişen oyun sektörü, video sektörü ve diğer görsel öğeleri barındıran sektörleri de dahil etmek gerekir. Bilgisayarların kullanılmadığı sektör neredeyse yok diyebilirim. İlla ki az da olsa bütün sektörlerde kullanılmaktadır.

Ben bu yazımda sizlere anlatmak istediğim ev ve iş yerlerinde kullanılan bilgisayarlar hakkında olacaktır.

  • Yeni bir bilgisayar satın almak istediğinizde öncelikle kullanım amacımızı belirlememiz gerekir. Biz bu bilgisayarı hangi amaçla kullanacağız? Ne tür işlemler gerçekleştireceğiz?

İnternette sörf yapmak için mi? Ofiste WORD, EXCEL programlarını kullanmak için mi? Grafik tasarım programlarında çalışmak için mi? Yoksa oyun oynamak için mi? Bu soruların cevabını bilmemiz bizim doğru ürünü satın almamıza yarayacaktır. Aksi halde bilgisayarınıza binlerce lira fazladan para verip ama kullanmadığımız özelliklere pişman olabilirsiniz. O yüzden öncelikli yapmamız gereken kullanım amacını belirlemek olmalı.

  • Daha sonra bütçemize bakacağız. Ben bu bilgisayar için ne kadar harcayabilirim? Bu sorunun cevabını netleştirmeniz gerekiyor.

Kullanım amacımız ve bütçemiz belirlendikten sonra sıra bilgisayarımızın donanım özelliklerine geliyor. Zaten iyi bir amaç/bütçe belirlemesi yaptıysanız satın alınacak makinenin aşağı yukarı nasıl bir şey olacağı ortaya çıkmıştır. Peki buradan sonra sizi ne bekliyor? Hemen söyleyeyim. Hangi bilgisayar markasını tercih etmeliyim?

Piyasada birçok bilgisayar markası var. Hazır sistemlerdeki markaların yanı sıra OEM denilen (Orijinal Ürün Üreticisi) ürünlerde bulunmakta. OEM, denince piyasada sanki kalitesiz, markasız gibi anlaşılıyor. Ancak bu yanlış.

İsimsiz, kalitesiz (az kaliteli), markasız olan ürünler OEM değil, No Name ürünlerdir.

OEM ise, kısaca orijinal ancak kutusuz ürün anlamına gelir. Bu ürünler maliyetleri azaltmak amacıyla bu şekilde pazarlanır.

  Mutfak Tezgahı Tavsiyesi

Fazla sözü dağıtmadan asıl konumuza geri dönelim..

Yeni bilgisayarımızı ister hazır kurulu sistemler olarak satın alabilir, istersek OEM parçaları bir araya getirerek oluşturabiliriz. Hazır kurulu bilgisayarlar ve notebook piyasasında yer alan firmalarımızdan EXPER ve CASPER markaları öne çıkmaktadır.

Ülkemizde satışı yapılan yabancı merkezli markalar ise şu şekildedir;

ASUS; marka aslında Tayvan merkezlidir ancak üretimini Çin’de yapıyor. ASUS markası altında notebook, monitör, anakart, ekran kartı gibi donanım ürünleri bulunmaktadır. Kendi kullandığım notebook markası olması nedeniyle özel bir sempatim olan ASUS, notebook tavsiyesi isteyen yakınlarıma da tavsiye ettiğim markadır.

HP; Amerikan kökenli bir markadır. Tabii günümüzde bir çok ülkede ofisleri fabrikaları bulunan çok uluslu bir şirkettir. Özellikle sunucu (server) ve notebook modelleri ile tanınmaktadır.

Samsung; bir Güney Kore markasıdır. Dünya üzerinde popülerliği oldukça fazla olan bu markaya ait notebookları, monitörleri bulunmaktadır.

Dell; bir başka Amerikan markasıdır. Masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar üreten firma artık sunucu ve network ürünleri üzerine yatırım yapmaktadır.

Sony; Japonya kökenli olan firma VAIO markası ile notebook ürünleri üzerine uzun yıllar üretim yapmıştır. Ancak günümüzde akıllı telefon ve tabletler üzerine yatırım yapmaktadır.

Acer; Tayvan’da kurulmuştur ve notebook ürünleri yanı sıra masaüstü bilgisayarları da bulunmaktadır.

Toshiba; Japon kökenli olan bir firmadır. Özellikle Qosmio modelleri üst seviye konfigürasyonlu notebookları ile piyasada yer almaktadır.

  Elektrik Süpürgesi Tavsiyesi

Lenovo; Çin merkezli olan bu firma önceleri IBM için üretim yapıyordu ancak daha sonra IBM‘in bilgisayar birimini satın almıştır.

Bilgisayar markalarını sayarken APPLE‘dan bahsetmemek olmaz. Bir Amerikan firması olan APPLE, iMAC kod isimli masaüstü bilgisayarlar, MACBOOK isimli dizüstü  ve iPAD isimli tablet ürünleriyle bilgisayar piyasasının belli başlı markalarından biridir.

Bir çok markanın, modelin olması oldukça kafa karıştırıcı, haklısınız. Hal böyle olunca bilgisayar tavsiyesi yapmakta, markalar arasından bir seçim yapmakta oldukça zorlaşıyor. Sürekli gelişmeleri takip etmeli, teknoloji marketlerin kampanyalarını araştırmanız gerekiyor. Gidin şu markayı satın alın demek mümkün değil. Zaman ve teknolojiye göre tercihler değişebiliyor.

Doğru bilgisayarı satın almak için çevremizdeki insanların tecrübeleri ve internetteki yorum sitelerine de mutlaka göz atmanızda fayda var. Dilerseniz Tavsiye Forumu‘nda konu açarak bilgisayar tavsiyesi, notebook tavsiyesi alabilirsiniz.

İsterseniz de, Tavsiye Forumu‘nda ki Her Amaca Uygun PC Tavsiyeleri konusuna göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kulaklık Alacaklara Tavsiyem başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer İçerikler

3 thoughts on “Bilgisayarlar Ve Markalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir