Derin Dondurucu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

derin-dondurucu-kullanma-kilavuzu

A101 veya BİM’de satılan ucuz derin dondurucu alsanız bile, ister sandık tipi ister çekmeceli derin dondurucu olsun farketmez, bu uyarılara dikkat ettiğinizde uzun yıllar derin dondurucunuzu kullanabileceksiniz.

Derin dondurucu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, ürün eve geldiğinde etrafına bakarak kontrol etmekle başlıyor. Dış görünümde ve iç aksamında herhangi bir deforme, hasar olmamasına dikkat ediniz. Kutu içerisinde kullanma kılavuzu, garanti belgesi, gıda güvenliği kılavuzu, tel sepet, seperator (ayırıcı), 2 adet anahtar, iç ve dış tahliye tıpası ve buz kazıma küreği bulunmaktadır. Bu içerikler marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir.

Derin Dondurucu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dondurucunuzun kurulumu, yerleşimi ve bakımı kılavuzda yazdığı gibi yapılmalıdır. Kılavuzda anlatılanın aksine bir uygulama yapmayınız. Böyle bir kullanım sonucu derin dondurucuda hasar meydana gelmesi durumunda garanti kapsamı dışında kalacaktır. 

İlk kullanım öncesi derin dondurucunuzun içini mutlaka temizleyiniz. Ürünü yerine yerleştirdikten sonra kullanmaya başlamadan önce hareket ettirmeden 1 saat bekletiniz. Dondurucunuzu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayınız. Cihazın yan kısımlarının ısınması normaldir. Dondurucunuzun modeline göre lambaların konumları yer değiştirebilir. Kırmızı renkli sıcaklık uyarı lambasının sönmesinden 2 saat sonra gıdalarınızı dondurucunun içerisine koyabilirsiniz. 

Daha fazla soğutma sağlaması için ürününüz süper soğutma sistemiyle donatılmıştır. İlk çalıştırma sırasında dondurucunuzun süper soğutma sisteminin çalıştırılması gerekmektedir. Bu durum sadece süper soğutma opsiyonu olan modeller için geçerlidir. Süper soğutma sistemi aralıksız 24 saat boyunca çalışacaktır. 24 saat sonunda dondurucunuz otomatik olarak fabrika ayarı olan 4 numaralı konum için tanımlanan sıcaklık değerinde çalışmaya devam edecektir. Defrost sırasında üreticinin tavsiye etmediği hiçbir malzemeyi ve metal nesneleri kullanmayınız. Soğutma parçalarına zarar verebilirsiniz. 

Buzu kazımak için ürününüzle verilen plastik buz kazıma küreği haricinde herhangi bir nesne kullanmayınız. Keskin, sivri ve metal gibi nesneler kullanmanız durumunda dondurucunuzun iç duvarında hasar meydana gelebilir. Ayrıca bu yanlış kullanım gaz kaçağına sebep olabilir. Dondurucunuzu kesinlikle kimyasal maddeler içermeyen temizleme maddeleriyle temizleyiniz. Aksi taktirde dondurucunuzun plastik kısmında sararma, metal kısmında korozyon, paslanma ve deformasyon oluşabilir. 

Dondurucunuzda yapılacak olan teknik müdahalelerin mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmasını sağlayınız. 

Dondurucudaki buzu çözmek için asla su veya başka sıvı dökmeyiniz. Asla buharlı temizleme cihazlarıyla temizlemeyiniz. Bunlar ürününüzün zarar görmesine ve elektrik çarpmalarına sebep olabilir. 

Dondurucudaki buz çözme işlemini hızlandırmak için asla herhangi bir ısı kaynağı kullanmayınız. Bu tür ısıtıcılar dondurucunuzun plastik kısımlarına zarar verebilir. 

Temizlik için asla basınçlı su kullanmayınız. Basınçlı su elektrikli bölümlerde hasara neden olabilir. Kullanma kılavuzunda belirtilmeyen hiçbir dış koruma kapağını sökmeyiniz. Sökülmesi halinde hayati tehlike arz eden elektrikli bölümlerle temas edebilirsiniz.

  Mutfak Tezgahı Tavsiyesi
derin dondurucu temizligi nasil olmali - Derin Dondurucu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
derin-dondurucu-temizligi-nasil-olmali

Derin Dondurucuda Saklama Nasıl Yapılmalı?

Dondurucunuza tek seferde tam kapasite doldurmayınız. Gıdaları yükleme sepetinde dondurup sonra alt tarafa almak daha doğru olacaktır.  

Gıdaları parça parça dondurmak dondukça ekleme yapmak daha sağlıklı bir dondurma yöntemidir. Tek seferde yapılacak tam kapasiteli yüklemelerde yeteri kadar soğuk hava akışı sağlanamayacağından dondurucunuzun soğutma işlemi verimli olmayabilir. 

Dondurucunuzun içerisine soğuması veya donması için asla sıcak gıdaları koymayınız. Bir süre oda sıcaklığında bekletiniz veya buzdolabında soğutunuz. 

Dondurulmuş ve çözülmüş gıdalarınızı tekrar dondurmayınız. Ancak gıdalarınızı yeniden işledikten sonra dondurabilirsiniz (pişirme, kızartma gibi). Aksi takdirde zehirlenmelere sebep olabilir. 

Gıdalarınızı dondurucunuza paketsiz, düzgün paketlenmeyen, sıvı sızıntısına yol açan paketler içerisinde yerleştirmeyiniz. Aksi halde gıdalardan sızan sıvılar dondurucunuzun metal kısmında korozyona, borularda gaz kaçağına, plastik aksamda sararma, çatlama ve hijyen şartlarının kaybolmasına, koku oluşumuna, mikroorganizmaların üreyerek sağlığınızı tehdit etmesine yol açabilir.

derin dondurucu kotu koku - Derin Dondurucu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
derin-dondurucu-kotu-koku

Derin Dondurucu Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Derin dondurucunuzu tuz ruhu, alkol veya herhangi bir kimyasal içeren maddelerle kesinlikle temizlemeyiniz. Özel derin dondurucu temizlik spreyleri satılmaktadır. Bunlardan bulamıyorsanız ve temizlemek zorundaysanız cam sil veya sıvı sabun kullanabilirsiniz.

Derin dondurucunuzu uzun süre kullanmayacaksanız (tatile giderken vb.) içerisini tamamen boşaltıp, kuru bir bez ile kurulayıp, kapağını açık bırakınız. Kapalı kaldığı durumlarda içerisinde lekeler oluşacaktır.

Derin dondurucudan kötü kokular geliyor ise bunun nedeni; bozulan ya da tarihi geçen bir gıda olabilir. Öncelikle bu gıdayı dondurucudan dışarı çıkarın. Daha sonra bir bez ile o gıdanın olduğu yeri temizleyin. Eğer dondurucuda genel bir koku sorunu varsa ürünü bir süre havalandırmanız gerekebilir. Belirli aralıklarla temizlik yaparak derin dondurucuda koku oluşmasını önleyebilirsiniz.

  Yuki E-Wild 20S Elektrikli Bisiklet İncelemesi

Derin dondurucunuzundaki kokudan ve bakterilerden kurtulmak için tavsiye edeceğimiz doğal bir yöntem bulunmaktadır. Dondurucudaki tüm malzemeleri dışarı çıkardıktan sonra bir miktar elma sirkesi ile suyu karıştırın ardından bez ile her yerini silin. Merak etmeyin sirkenin kokusu kalmaz çünkü sirke uçup gider.

Bu yöntemleri denemenize rağmen hala koku gitmediyse ürün içerisinde kirli su birikmiş olabilir. Böyle bir durumda yetkili servisi aramalısınız.

derin dondurucu sorunlari - Derin Dondurucu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
derin-dondurucu-sorunlari

Derin Dondurucularda Olası Sorunlar

Dondurucunuz 220-240V/50 hertz. şehir şebeke elektriğinde çalışmaya uygun olarak üretilmiştir. Farklı voltaj kullanılması dondurucunuzun kullanılamaz hale gelmesine ve yangına sebep olabilir. Dondurucunuzu kesinlikle uzatma kablosu veya çoklu prizle kullanmayınız. 

Ürününüzü topraklama hattı bağlı prizde kullanınız. Topraklama yapılmadan kullanım durumlarında ürün kullanılmaz hale gelebilir, evinizde maddi hasar oluşabilir. Prizinizin ürünün çalışması için uygun olup olmadığını kontrol ediniz. 

Her topraklama olan elektrik tesisatında, sağlıklı bir topraklama mevcut olmayabilir. Topraklama hattınızın, cihazınız ve elektrik tesisatı üzerinde güvenli değerlerde olduğundan emin olmak için uzman bir elektrikçiden yardım alınız. 

Cihazınızı mutlaka topraklı prizle kullanınız. Bina elektrik tesisatınızın uygunluğundan emin olunuz. Yerinde olmayan veya gevşek duran prizleri kullanamayınız. Elektrik kesintisi veya voltaj dalgalanmalarında dondurucunuzun fişini prizden çıkartınız. Elektrikler geldikten 20 dk. sonra ürününüzün fişini prize takınız. Aksi halde elektrik ilk geldiğinde oluşan yüksek voltaj cihazınızın hasar görmesine ve yangına neden olabilir. 

Dondurucunuzu kullanım sırasında beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız dondurucunuzun fişini çekiniz ve yetkili servisi arayınız. 

Dondurucunuzun fişi yeni takıldıysa 3 saat çalıştıktan sonra kırmızı ışık sönecektir. Cihazın günlük soğutma kapasitesi aşılmamalıdır. Tek sefer aşırı yükleme yapılmamalıdır. Ürününüzün kırmızı ışığı sürekli yanıyorsa kompresör veya soğutma arızası yapmış olabilir. Bu tür durumlarda çağrı merkezini arayabilirsiniz. Elektriksel parçaların değişimi mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır.  

Elektriksel arıza durumlarında parça değişimi için kesinlikle kendiniz müdahale etmeyiniz.

Benzer İçerikler

18 thoughts on “Derin Dondurucu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. A101 den teknolojik ürün alınmaz ya cidden daha önce aldım pişman oldum yani beş para etmez merdiven altı ürün geliyor hep.

    1. Elektrik çarpma ve yangın riskini ortadan kaldırmak amacı ile elektrik tesisatınızda mutlaka kaçak akım rölesine sahip bir sigorta sistemi olmalıdır. Ayrıca topraklaması yapılmış prizlerde kullanmak gerekir.

  2. A101 den teknolojik ürün alınmaz ya cidden daha önce aldım pişman oldum yani beş para etmez merdiven altı ürün geliyor hep.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir