DGS Sınav Süresi Değişti! Yeni Sınav Süresi Kaç Dakika Oldu?

dgs 2018 sinav suresi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, ÖSYM değerlendirme raporları serisinin ikincisinde meslek yüksekokulları ve açıköğretim fakültesi önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin, lisans programlarına geçişleri için yapılan 2017 Dikey Geçiş Sınavı’nın incelendiğini ve raporda dgs sınav süresi ile ilgili önerinin yer aldığını söyledi.

DGS BAŞVURU TARİHİ

2018 DGS başvuruları 16.05.2018 tarihinde başladı. DGS 2018 son başvuru tarihi 24 Mayıs’tır.

Bu tarihlerde başvurularını yapamayan adaylara, 5 Haziran’da geç başvuru imkanı sunulacak. DGS, 21 Temmuz 2018 tarihinde ilk kez 81 ilde yapılacak.

dgs başvuru tarihi - DGS Sınav Süresi Değişti! Yeni Sınav Süresi Kaç Dakika Oldu?
dgs başvuru tarihi

DGS SINAV SÜRESİ NE KADAR?

Birinci önerinin dgs sınav süresiyle ilgili olduğuna işaret eden Mahmut Özer, “DGS’de sayısal testte 60 ve sözel testte 60 olmak üzere adaylara toplam 120 soru için 140 dakika cevaplama süresi verilmekteydi. ÖSYM raporunda testlerde işaretleme yapmayan aday sayılarının yüksek olması nedeniyle sınav süresinin iyileştirilmesi önerilmekteydi. Bu öneri, YÖK tarafından kabul edildi. 2018 DGS sınavında 120 soru için 140 dakika yerine 150 dakika cevaplama süresi verilecek” dedi.

DGS SINAVI NEREDE YAPILACAK?

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, DGS’ye başvuran aday sayısının her geçen yıl arttığını, 2017’de 350 bin seviyesinde olduğuna dikkati çekerek, bu adayların, DGS sınavına erişimlerini kolaylaştırmak için yeni bir karar daha aldıklarını bildirdi.

  Öğretmenlik Eğitimi Değişti! Yeni Sistem Kimleri Kapsıyor?

ÖSYM olarak önceki yıllarda sadece 17 il merkezinde yapılan DGS’yi 2018’de 81 il merkezinde yapma kararı aldıklarını kaydeden Mahmut Özer, “Artık adaylar, 2018 DGS sınavı için 17 il merkezine gitmeden kendi illerinde sınava girebilecekler” açıklamasında bulundu.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir