Direksiyon Sınavına Gireceklere Tavsiyeler

direksiyon sınavı tavsiyeleri 720x315 - Direksiyon Sınavına Gireceklere Tavsiyeler direksiyon sınavı tavsiyeleri

Direksiyon sınavı esnasında araca bindiğiniz andan itibaren yapmanız gerekenlerden bahsetmek ve direksiyon sınavına gireceklere tavsiyeler vermek istiyorum. Öncelikle araç itibariyle biner binmez yani ilk biniş esnasında yapmanız gereken aşamaları sizlere anlatacağım. Haydi başlayalım…

Binmeden önce mutlaka aracımızın lastiklerini kontrol ediyoruz. 4 lastiğimizi de kontrol ettikten sonra aracımıza binişi gerçekleştiriyoruz.

Aracımıza bindikten sonra ilk önce yapacağımız şey koltuk ayarlaması olmalı. Hemen elimizi koltuğun altındaki mandal yardımıyla ileri geri yaparak kendimize göre ayarlıyoruz. Bunun ölçüsünü, debriyaja ayağınızı bastığınızda bacağınızın dik olması ile yapabilirsiniz. Debriyajdan ayağınızı çektiğinizde de 90 derece açıyla durması gerekir.

Daha sonra yapmamız gereken adım, dik bir şekilde koltuğumuzu ayarlamak olmalı. Koltukta oturuş, kontrollü bir sürüş açısından oldukça önemlidir.

Koltuk ayarını yaptıktan sonra emniyet kemerini takıyoruz. Ve sıra geldi aynaların kontrolüne..

Önce sol aynamızı kontrol ediyoruz, sonra sağ aynamızı kontrol ediyoruz ve daha sonra da araç içindeki orta dikiz aynasını ayarlıyoruz.

Ayna ayarları bittikten sonra direksiyon ayarına geçiyoruz. Ellerimizi saat yönünde 9:15 açı pozisyonunda direksiyonu tutuyoruz. Bu şekilde tutmak bir çok manevrayı yapabileceğimiz tutuş şeklidir.

Direksiyon tutuşunu yaptıktan sonra ellerimizle kontrol ettiğimiz sağ ve sol kollardan bahsetmek istiyorum. Tüm araçlarda sağ kol ve sol kol vardır. Sağ kol her zaman cam sileceklerini çalıştırmaktadır. Kademeli ayarlıdır. Bir kere çalıştırdığımız zaman normal hızla 5 sn. de bir çalışır. Bir kere daha ilerlettiğimizde saniyede 1 sefer çalışmaktadır. Yağmurun şiddetine göre arttırmamız gerekiyor. Kademeli bir şekilde ilerletip tekrar kapatabiliriz.

  İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?

Araçta sol kol ise her zaman sinyal koludur. Tutuş pozisyonuna göre pratik bilgi vereyim. Aracı sağa çevirirken elimizi taktığımız zaman sağ sinyal, aracı sola çevirirken elimizi taktığımız zaman sol sinyal. (yukarı sağ sinyal, aşağı sol sinyal)

Araçlardaki panelle ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse. E/F yakıt seviyesi simgeleridir. H, hararet ifade eden simgedir. Ortadaki kilometre göstergesidir. En soldaki devir hızımızı ifade eden göstergedir. Devirle kilometre doğru orantılıdır. Hız arttıkça devir artmıştır, devir arttıkça kilometremiz artmış demektir.

Artık aracımızı çalıştırmaya hazırız. Ayağımızı debriyaja basalım, ve kontağı çevirelim. Çalıştırdıktan sonra vitesi 1’e alıyoruz. Kalkış yönümüze göre sinyalimizi veriyoruz. El frenimizi indiriyoruz. Ve yolu kontrol ettikten sonra yola çıkıyoruz.

Unutmayın, önce her zaman kontrol sonra çıkış.

Sınavda yapmanız gerekenler bu kadarla sınırlı değildir. Sınavda geri geri gitme, park ve rampa çalışmaları da olacaktır. Bunlar için mümkün olduğu kadar çok pratik yapmanızda fayda var. Göreceksiniz tekrar yaptıkça hem heyecanınızı yenecek, hem de ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. İnternet sitenizi incelerken bu konuya denk geldim üşenmedim sonuna kadar okudum. Şahsen senelerdir ehliyet almaya korkan biri olarak en önemli ayrıntıları bizlerle paylaşmışsınız teşekkürler.

  2. ehliyet alalı 4 sene oldu hayatımda hiç direksiyon tutmadım sadece direksiyon sınavı na girmek için 2 haftalık bir kurs ile o direksiyon dersini yaptım gayet de güzel geçti 90 almıştım

  3. Direksiyon sınavından korkuyorum bende kalıyorum diye ama tavsiyelerinizi dikkate alacağım.Ehliyeti alırız inş. 🙂

  4. direksiyon sınavını rahatça geçmek için harika tavsiyeler vermişsiniz. kısa net ve açıklayıcı.

  5. Benim sorum biraz ilginç olacak, Tavsiye edebileceğiniz hızlı trafik raporu veren bir yer varmıdır. Rapor almakta sıkıntı yaşıyorum ya 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir