Diyetteyken Yapılan Hatalar

diyetteyken yapılan hatalar 650x315 - Diyetteyken Yapılan Hatalar

Bu konumuzda sizlere diyetteyken yapılan hatalardan bahsedeceğiz. Çok yaygın hatalar var. Bunların çoğu kulaktan dolma, efsane şeklinde, nereden geldiği bilinmeyen hatalar. Madde madde bu hataları sıralamaya çalışacağız sizde bu diyet önerileri ne lütfen kulak verin.

1. Bu diyet hatalarından en yaygını çok düşük kaloriyle beslenmek ya da aç kalmak.
Çok aç kalarak zayıflamaya çalışanlara şunu söyleyelim, eğer aç kalınarak zayıflansaydı diyetisyenlik diye bir meslek olmazdı. 🙂
Aç kalmak diyet yapmak demek değil tam tersi sizin metabolizmanız 1500 kalori ise ve siz 900 kaloriyle beslenirseniz vücudunuz bir süre sonra alarm vermeye başlar. İlk başlarda belki kilo veirirsiniz ama sonra fazlasıyla geri alırsınız.

2. Diğer bir hata her gün tartılmak.
İnsan vücudunda günlük olarak ödem artabilir ya da azabilir. Bu sizin uyku durumunuza göre havanın sıcak ya da soğuk olmasına göre değişebilir. O yüzden her gün tartılmak gibi bir hata yapmayın.
Bunun en doğrusu haftada 1 kere tartılmaktır. Tuvalete çıktıktan sonra sabah aç karına, üzerinizde kıyafetleriniz olmadan tartılırsanız doğru yapmış olursunuz.
Vücut ağırlığı sabah ve akşam arasında bile en az 1-1.5 kg fark edebilir.

3. Sıradaki diyet hatası kahvaltıyı atlamak.
Kahvaltıyı atladığınızda gün içinde daha fazla acıkırsınız ve kan şekeriniz düşer. İyi bir kahvaltı ile güne başladığınızda, gün içinde aldığınız kalori %30’a kadar düşüyor. Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamanızı tavsiye ederim.

  Yeni Ürün : Pepsi Maden Suyu

4. En favori diyet hatası ekmeği bırakmak.
Ekmekte çok faydalı B vitaminleri var. Karbonhidrat ihtiyacımızı yağ olmadan tahıllardan dolayısıyla ekmekten alıyoruz. Yapılan araştırmalara göre ekmek yemeyen insanlarda tatlı krizleri daha çok oluyor. Karbonhidratı ekmekten almadığımız zaman tatlı ataklarımız başlıyor. Size tavsiyem, tabii ki kendi kilonuza göre değişir ama en az sabah 1 dilim, öğlen 1 dilim ve akşam 1 dilim tam tahıllı ekmek tüketin.

5. Akşam 6’dan sonra hiç bir şey yemeyin.
Bu tamamı ile yalan. Böyle bir şey yok. Çünkü bu durum kişiden kişiye göre değişir. Ama size gerçek kuralı söyleyeyim.Yatmadan 2 saat öncesine kadar bir şeyler yiyebilirsiniz. 12’de uyuyorsanız 10’dan sonra yeme işlemini bitirmeniz gerekiyor. Çünkü vücut sindirimde biraz daha zorlanıyor. 12’de yatan biri için 10’da küçük bir ara öğün yapabilir ama en son olarak 7-8 aralığında akşam yemeğinizi bitirmeniz gerekiyor. Akşam yemeğinizi geç saatlere bırakmayın.

6. Yapılan diğer bir diyet hatası sevdiğimiz besinleri tamamen bırakmak.
Diyette motivasyonu çok etkileyen bir duygu. Diyet yapıyor olmanız sevdiğiniz yiyecekleri bir daha yiyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Ama %80 ve %20 kuralını uygulamanız gerekiyor. %80 iyi beslenirseniz vücut size %20 kötü beslenme (kaçamak yapma) hakkını veriyor.

7. Çok sık yapılan başka bir hata da çok fazla kilo vermeyi bir anda hedeflemek.
Bir anda 20 kilo vermek istiyorum demek yanlış. Aslında bu güzel bir hedef ama bunu bir anda söylediğimiz zaman insanın hevesi kaçabiliyor. Bunu bölerek yapmak daha doğru.  Mesela önce 5 kilo vermek, sonra 5 kilo vermek gibi. Her zaman küçük hedeflere ulaşırsanız motivasyonunuz olumlu etkilenir. Çok daha başarılı olursunuz.

  Yüz Epilatörü Tavsiyesi
Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir