Dünyadaki En Büyük 10 Üretici

10 buyuk sirket tavsiyehane 400x315 - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici

Hemen her gün alışveriş yapmak için gittiğiniz büyük bir süpermarket veya mahallenizdeki küçük bir bakkal ya da okuldaki kantinden, sokağın köşesindeki mini büfeye kadar satılan ürünlerin üreticisi aslında 10 tane şirket olduğunu biliyormuydunuz.

İstisnalar tabii ki olabilir ama çikolatadan, temizlik ürünlerine, yiyecek ve içecek neredeyse tüm ürünler temeline bakınca 10 tane şirketin elinde olduğunu göreceksiniz.

Elbette satılan ürünler farklı markalar yada ürün isimleriyle raflarda yer alıyor fakat bu markalar aslında temelinde daha büyük şirketlere bağlanıyorlar ve bu şirketler aynı zamanda piyasanın da hakimleri.

Hemen bu 10 sektör lideri şirketi sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Kraft Foods

10 buyuk sirketi kraft foods - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirketi-kraft-foods

Kraft Foods, şirkete ismini veren James Kraft tarafından 1903 yılında kuruldu. Bu şirket, şu an dünyanın ikinci büyük paketlenmiş gıda ürünleri üreticisidir. Ve ürünleri 155 ülkede satılmaktadır.

2. Nestle

10 buyuk sirket nestle - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirket-nestle

Nestle, rekor seviyede gıda mamülleri üreten ve dünyanın en yüksek cirosuna sahip gıda şirketi. Üretimini yaptığı markalar arasında Nescafé, KitKat ve Nesquik gibi hepimizin bildiği ve sürekli aldığı ürünler de bulunuyor.

3. Procter & Gamble

10 buyuk sirket pg - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirket-pg

Procter & Gamble (P&G), tüketici ürünleri sektöründe küresel pazarın lideridir. Diğerlerinden önde olduğu bir başka özelliği de yılda yaklaşık 8 milyar dolar harcamasıyla dünyadaki en büyük reklamcılık şirketidir.

Ülkemizde de en çok bilinen markaları Fairy, Ariel ve Lenor’un yanı sıra Pampers, Tampax, Head & Shoulders, Pantene, Old Spice, Hugo Boss, Dolce & Gabbana, Gucci.. ve daha fazlası.

  Ülkemizde Nano Teknoloji Çalışmaları

4. Johnson&Johnson

10 buyuk sirket johnson - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirket-johnson

Kozmetik, hijyen ürünleri ve tıbbi cihazlar üretimi yapmakta olan Johnson&Johnson, 230’dan fazla alt şirketi bulunmaktadır. Ayrıca farmasötik ve vücut bakımı ürünleri yaptıkları Acuvue ve Penaten isimli markaları da bulunan şirket oldukça geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir.

5. Unilever

10 buyuk sirket unilever - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirket-unilever

Unilever, özellikle ev temizlik ürünleri pazarının önde gelen üreticilerinden biridir. Temizleme ürünlere yanısıra kişisel bakım için kullanmakta olduğumuz parfümlerin çoğu yine Unilevere tarafından üretilmektedir.

6. Mars Inc.

10 buyuk sirket mars - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirket-mars

Çikolata ve şeker içeren gıdalar başta olmak üzere sektörün zirvesinde yer alan Mars, bu kategoride ve sadece ülkemizde değil dünya çapında da en fazla tüketilen ürünleri üretmektedir.

7. Kellogg’s

10 buyuk sirket kelloggs - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirket-kelloggs

Dünyanın en büyük kahvaltılık gıda mamülleri üreticilerinden olan Kellogg’s, 1906 yılında Michigan’da (ABD) kuruldu.

8. General Mills

10 buyuk sirket general mills - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirket-general-mills

General Mills, gıda ürünleri, oyuncak ve giysi üretimi sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirket, geniş bir restoran ağına da sahip olmakla beraber dünyanın en büyük şirketlerinden biridir.

9. PepsiCo

10 buyuk sirket pepsi - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirket-pepsi

PepsiCo, 1965 yılında Pepsi Cola Şirketi ve Frito Lay’in birleşmesi ile kuruldu. Ülkemizde ve dünyada aklınıza gelebilecek her çeşit içeceğin ve cipslerin bir numaralı üreticisi konumundadır.

10. Coca Cola

10 buyuk sirket cocacola - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
10-buyuk-sirket-cocacola

ABD’deki en büyük şirketlerden biri olan Coca Cola, alkolsüz içecekler, konsantreler ve şuruplar üretmektedir. Şirketin aynı zamanda adını taşıyan Coca Cola ile birlikte, Fanta, Sprite, Schweppes ve Bon Aqua gibi ürünleri 200’den fazla ülkede satılıyor.

  Erkek Bakım Seti : Braun MGK 3080

Ekleme : Coca-Cola alkollü içecek çıkarıyor.

Sonuç
Bütün bu saydığımız büyük şirketleri dikkate aldığımızda karşımıza çıkan tablo aşağıdaki gibi oluyor. (Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.)

dunyanin 10 buyuk sirketi - Dünyadaki En Büyük 10 Üretici
dunyanin-10-buyuk-sirketi
Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir