Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir

ekran-karti-alirken-nelere-dikkat-edilir

Ekran kartı alırken ilk olarak tabii ki bu ekran kartını nerede kullanacağınızı biliyor olmanız lazım. Eğer ofis ve multimedya, çoklu ortam, internette gezinme işleri için istiyorsanız düşük seviye bir ekran kartını veya işlemcinin üstünde hali hazırda bir ekran kartı varsa bunu kullanabilirsiniz. Yani harici bir ekran kartı almanıza bile gerek yok. Çünkü işlemci üzerindeki ekran kartları (GPU) artık bu basit işlemler için yeterli güce sahipler.

Ekran kartı barındıran işlemcilere örnek olarak anlattığımız hem de bütçe dostu olan AMD Ryzen 5 2400G hakkında bilgi edinmek isterseniz buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

  AMD Ryzen 5 2400G Hem İşlemci Hem Ekran Kartı

Eğer oyun oynayacaksanız Nvidia tarafında GeForce, AMD tarafında Radeon serisi bir ekran kartı seçeceksiniz. Ama tabii ki oyuncular için bazı kriterler daha var bunlara da birazdan değineceğim.

Profesyonel amaçlara hizmet eden yani render alacaksanız, autocad, cadcam gibi programlarda çalışacaksanız burada Nvidia tarafında Quadro, AMD tarafında Radeon PRO gibi ekran kartlarına yönelmeniz lazım ama ben daha çok bu yazımda oyuncu ekran kartlarını seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağım.

ekran karti alirken dikkat edilmesi gerekenler - Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir
ekran-karti-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

1. Ekran Kartı İşlemci Uyumu

Bir oyuncu ekran kartı alırken sisteminizin bu ekran kartıyla uyumlu çalışıp çalışmayacağı en önemli konulardan bir tanesidir. Eğer üst seviye bir ekran kartı almayı düşünüyorsanız mesela Nvidia tarafında 1080, ya da AMD tarafında Vega 64 gibi bir kart alacaksanız işlemcinizin de üst seviye bir işlemci olması lazım.

İyi bir işlemci olmalı ki ekran kartını bir dar boğaz oluşmasın oyunlarda en yüksek kare/sn oranları görün.

Eğer orta halli veya düşük sınıfta bir işlemciye sahipseniz ekran kartını da buna göre seçmeniz gerekiyor. Ekran kartı almak için gittiğiniz mağazalardaki personelden de destek alabilirsiniz. Ama dikkat edin kendi markasını satmak için aklınızı çelebilirler, işinize yaramayacak ekran kartı satabilirler.

amd freesync ve geforce g sync uyumlu monitor - Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir
amd-freesync-ve-geforce-g-sync-uyumlu-monitor

2. Ekran Kartı Monitör Uyumu

Aynı zamanda ekran kartı seçtiniz ve bu ekran kartı bir monitöre çıkış verecek. Monitörünüzün sahip olduğu teknik özellikler de ekran kartı seçimini etkileyebilir. Mesela monitörünüz FreeSync destekli ise eğer AMD bir ekran kartı almanız bu özelliği kullanabileceğiniz anlamına gelir ve oyunlarda kırılma olmadan herhangi bir şekilde kare atlaması olmadan daha rahat bir şekilde görüntü alabilirsiniz.

Eğer monitörünüz Nvidia’nın GSYNC desteğine sahipse bu seferde Nvidia GeForce destekli marka modelde ekran kartı alırsanız en azından monitörünüzün bu özelliğini kullanabilirsiniz.

Konu monitör olunca tabii ki ekran kartının sahip olduğu çıkışlarda önem kazanıyor. Kimin kullanıcılar eski monitörlerini kullanmaya devam ediyorlar. Zamanında iyi bir yatırım yapmışlar ve görüntü kalitesinden memnunlarsa eski monitörlerini kullanamaya devam ediyorlar. Ama bu eski monitörler yeni nesil ekranlar kartlarına uyumlu olmayabiliyor. Özellikle analog VGA girişi yeni nesil ekran kartlarında yer almıyor. Pasif dönüştürücülerle bile çözüm olmuyor aktif dönüştürücü satın almanız gerekiyor.

Sahip olduğunuz monitörün giriş çıkışlarını öğrenerek seçtiğiniz ekran kartıyla beraber bir aktif dönüştürücü almanız gerekiyor mu bilginiz olur. Ekran kartını alıp eve gittikten sonra kötü sürprizle karşılaşmazsınız.

Ekran kartı alırken dikkat etmeniz gereken işlemci uyumlu mu değil mi, monitörü anlattık önemli konulardan diğeri ise güç kaynağı.

ekran karti power supply uyumu - Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir
ekran-karti-power-supply-uyumu

3. Ekran Kartı Güç Kaynağı Seçimi

Ekran kartı alırken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de power supply (güç kaynağı) parçasıdır. Güç kaynağınızın seçtiğiniz ekran kartının istediği gücü karşılayabilecek olması son derece önemli. Burada üst seviye ekran kartları için aslında 600w-650w ve üzeri güç kaynaklarını öneriyoruz. Giriş seviyesi ekran kartlarında tipine göre 350w-500w güç kaynağı ile kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz ekran kartının çektiği güce bu anlamda dikkat etmenizde fayda var.

Bu yazımızda ekran kartı alırken nelere dikkat edilir bunları anlatmaya çalıştım bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir