FBI ve CIA Çin Malı Telefonlara Karşı Uyardı : Huawei Marka Telefon Almayın

Huawei Marka Almayın

6 büyük ABD istihbarat teşkilatının başkanları, Amerikan vatandaşlarının Çinli teknoloji devleri Huawei ve ZTE tarafından yapılan ürün ve hizmetleri kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu. CNBC tarafından yayınlanan bir rapora göre, istihbarat şefleri Salı günü yapılacak bir Senato İstihbarat Komisyonu toplantısında tavsiyede bulundu. Gruba, FBI başkanları, CIA, NSA ve ulusal istihbarat müdürü dahil edildi.

FBI Direktörü Chris Wray, tanıklığı sırasında hükümetin “değerlerimizi paylaşmayan yabancı hükümetlerin telekomünikasyon ağlarımızda güç pozisyonları kazanmasına izin veren herhangi bir şirkete veya varlığa izin verme riskinden derin endişe duyuyordu” dedi. Bunun “bilgiyi kötüye kullanma, değiştirme veya çalma kapasitesi” sağlayacağını da sözlerine ekledi. Ve bu “casusluk yapma sonucu doğurabileceği tespitinde bulundu.”

Huawei Marka Telefon Almayın uyarıları aslında ilk kez yapılmıyor. ABD istihbarat topluluğu, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndaki eski bir mühendis tarafından kurulan ve ABD’li politikacılar tarafından “Çin hükümetinin etkili bir kolu” olarak nitelendirilen Huawei’ye uzun zamandan beri mesafeli yaklaşıyordu. Bu uyarı sonucunda Huawei’ye ihale yasağı getirilmişti. Şimdiyse bu markanın tüketici elektroniği kategorisindeki ürünler için endişe dile getirildi.

Huawei, ilk kurulduğu yıllarda iletişim altyapısı için donanım üretiyordu. Ancak son yıllarda ülkemizde buna dahil olmak üzere akıllı telefonları ile gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz Eylül ayında, Apple’ın arkasında dünyanın ikinci büyük akıllı telefon üreticisi olan Samsung’u bile geçmişti. Bu konuda detaylı olarak ele aldığımız 2017’de En çok Satan Telefon Markaları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

  Parti Malzemesi Tavsiyesi
FBI ve CIA uyardı Huawei Marka Telefon Almayın - FBI ve CIA Çin Malı Telefonlara Karşı Uyardı : Huawei Marka Telefon Almayın
FBI ve CIA uyardı Huawei Telefon Almayın

HUAWEI ILE AT & T ARASINDAKI ANLAŞMA SON DAKIKADA İPTAL EDİLDİ

Huawei, Amerikan pazarında hiçbir zaman ilerleme kaydedemedi. Geçtiğimiz ay, Huawei, AT & T aracılığıyla ABD’deki yeni Mate 10 Pro amiral gemisini piyasaya çıkarmayı planlıyordu, ancak yapılan siyasi baskılar neticesinde bundan vazgeçildi. Bu karar, Huawei CEO’su Richard Yu yorumu şu şekilde oldu: “Bu karar şirketimiz için büyük bir kayıp”ancak tüketiciler için daha büyük bir kayıp.”

Huawei hala ABD’de Mate 10 Pro’yu satmaya çalışıyor. Üstelik sahte incelemeler yaparak tüketicileri etkilemeye dahi çalışıyor.

ABD’li bir milletvekili hükümet çalışanlarının Huawei ve ZTE telefonlarını tamamen kullanmasını yasaklayan bir tasarı sunmaya hazırlanıyor. Salı günü yapılan duruşmada, Senato İstihbarat Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Richard Burr şunları söyledi: “Bugün endişemin odak noktası Çin ve özellikle Huawei ve ZTE gibi Çin ürünlerin, Çin hükümetiyle olağanüstü ilişkileri olduğundan şüphe ediyoruz. ”

Bu yorumlara yanıt olarak Huawei sözcüsü CNBC’ye şunları söyledi : “Huawei, Huawei’nin ABD pazarındaki faaliyetlerini engellemeye çalışan bir dizi faaliyetlerin farkındadır. Huawei, dünya çapında 170 ülkedeki hükümetler ve müşteriler tarafından güvenilir bir markadır. Yaygın tedarik zinciri ve üretim kapasitesi yaptığımız cihazlarımız piyasadaki diğer iletişim cihazlarından daha fazla bir siber güvenlik riski taşımıyor.” dedi.

 

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

 1. HUaweinin hızlı büyümesi amerikanyalıları bayağı strese sokmuş anlaşılan. Zaten kendisi de diyor, global şirketlerin ameraki pazarında bu denli güçlenmesine karşıyız, ülke güvenliğini tehdit ediyor. SAmsunga karşı yürttükleri operasyon ( note 7 zamanında ) belli bir başarıya ulaşmıştı ama halen daha cihaz anlamında memnuniyet anketlerinde samsung açık ara 1. çıkıyor, appledan bile önde.

  Huawei de geçen yaz, appledan çok cihaz sevkiyatı yapmıştı ve bu dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Zaten amerika pazarına istediği gibi giremiyor huawei. Best buy skandalı da bu bariyeri aşmak için bulunmuş çok amatörce bir yoldu. Amerika yer mi hiç bu oyunları, sen kendin ol yeter. Cihazların güzel, altyapın iyi, müşteri memnuniyeti konusunda müthiş bir ivmelenme içindesin. gerek yok kendini sahte hesaplarla övdürmeye. Sen adam akıllı yoluna devam et, merak etme millet seni istemediğin kadar över.

  Ülkemizde bile, huaweinin marka algısı son 1 yılda müthiş gelişme gösterdi. Millet eskiden marka adını bile duyar duymaz, bu ne derdi, şimdi kulak aşinalığından mütevellit, gidip özellikle cihazlarını inceliyorlar. Ama halen huaweiyi bilen satın alıyor. Biraz daha bilindik yerlerde olması lazım. Reklam ve pr çalışmalarına hız vermesi lazım.

  Sonuç olarak, huaweiye yardırın dostlar. Amerikanyalılar kazanacağına çinliler kazansın

 2. Apple,Google,Facebook gibi şirketler ile hakkımız da nufus müdürlüğün den daha fazla bilgi topluyorlar.

  Meclis de,Kendinevekillerin çoğu Apple iphone kullanıyor.

 3. Açık açık almayın şunları sizi dinleyemiyoruz bizi uğraştırmayın gidin Apple alın demişler 😀

 4. Ha anladık, Amerika masum, Çin kötü. Bizde yedik! Amerikanın bütün istihbarat pislikleri ortaya saçılmışken bir de üstüne utanmadan Çin’e kötü diyebiliyor.

  Acaba Çin Suriye konusunda bende varım dedikten sonra mı kafasına dank etti Çin kötü diye yorum yaparak düşünmeden edemiyorum.

 5. huaweiye yüklenin beyler. adam açık açık sizi iyi dinleyemiyoruz huawei marka telefonlardan, işimizi zorlaştırmayın demiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir