Gelmiş Geçmiş En İyi Strateji Oyunları

stratesi oyunu tavsiye 630x315 - Gelmiş Geçmiş En İyi Strateji Oyunları

Eğer sıkı bir oyuncuysanız zaman içerisinde oyun dünyasında bazı trendlerin oyun piyasasını ele geçirdiğini, bazı türlerin, bazı dönemlere damga vurduğunu görürsünüz. Bir zamanlar gerçek zamanlı strateji oyunları hayatlarımızı ele geçirmişti.

Artık etrafta çok boy göstermese de hepimiz hayatımızda bir kez olsun strateji oyunu oynamışızdır. Ben de en çok beğendiğim ve oynamaktan zevk aldığım en iyi strateji oyunlarından oluşan bir listeyi sizlerle paylaşmak istedim.

1. Master Of Orion  Serisi

WARGAMING tarafından tekrar düzenlenerek grafikleri  ve bir çok yönüyle günümüze uyarlanan ve satışa sunulan oyunu, 90 neslinin gönlündeki tahtından indirmek kolay değil.

Şirket, oyunu çıkarırken eski sadık oyuncuları hedeflese de, yeni neslin dikkatini de çekmeyi başarmış durumda. 11 farklı ırk ve bir de isteğe bağlı olarak oluşturabileceğiniz ırk sayesinde evrene hükmetmek için savaşacaksınız. Farklı zafer yolları bulunan oyun, sıra tabanlı 4X strateji oyunudur.

2. Stronghold Crusader Serisi

Gerçek zamanlı strateji türündeki oyun eskilerden gelen temelleri sayesinde sağlam bir oynanış sunuyor. Orta Çağ’da rakiplerinizle gerçek zamanlı olarak savaşıyor, aynı zamanda halkınızın beslenmek, korunmak vb. gibi ihtiyaçlarını karşılama sorumluluklarınızın olduğu yapım lider olma deneyimi sunuyor.

3. Age Of Empires Serisi

Gerçek zamanlı strateji türünde bir efsane olan Age Of Empires 90 neslinin zamanlarını bilgisayar başında tükettiği yapımdır. Farklı milletler olarak oynadığımız oyun,  istersek de senaryo kısmı ile de oynayabilir ve oyuna yeni başlayanlar oyunun mantığını öğrenmiş olur.

  Horizon Zero Dawn İncelemesi
strateji oyunu tavsiyesi - Gelmiş Geçmiş En İyi Strateji Oyunları
strateji-oyunu-tavsiyesi

4. Sid Meier’s Civilization Serisi 

İlk serisinden beri satış rekorları kıran benimde sizlere önerebileceğim, strateji oyunu tavsiyesi bir oyundur. Sıra tabanlı 4X strateji oyunlarının en iyilerinden biri olan yapım sizi milattan önce tarihten başlayarak geleceğe kadar ilerleyebiliyorsunuz.

Mikro yönetimler ile oyunda saatler geçirebiliyorsunuz. Şu sıralar altıncı bölümü de çıkmış olan seriyi oynamanızı tavsiye ederim. DLC ve mod paketleri ile istediğiniz lideri seçebilir ve dünyaya hükmedebilirsiniz.

PEKİ NEDİR BU 4X STRATEJİ?

“eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate,” kelimelerindeki X’lerden doğan bu tanım, bazı strateji oyunları için geçerlidir, Türkçe meali: “Keşfet, Yayıl, Sömür ve Yoket”tir. Bu tanımın kod ile yaşam bulmuş  bir hali oluyor.

Not: Oyunların sıralaması iyi yada kötü olarak gitmiyor. Hepsi gönlümüzün birincisi, keyifli oyunlar.

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. bana sorarsan gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunu generals üstüne tanımam, oynamak için en akıllıca tasarlanmış strateji bence…

  2. Benim için Age of yeri her zaman başkadır. Onun tadı oynanışı,oyun dengeleri çok eşsiz.Henuz o kalitede bir strateji görmedim duymadım.

  3. Burada bahsi geçen strateji oyunlarının yanına bir de kendi tavsiyemi eklemek isterim. Web tabanlı strateji oyunu olan Travianı 10 yıla yakın bir süredir oynuyorum, grafikten çok oyun mantığına ve stratejiye önem veriyorsanız gerçekten keyif alabilirsiniz.

  4. Age Of Empires ın üstüne Strateji ve Savaş Oyunu Tanımam. Herşeyiyle Diğer Oyunlardan Güzel. Ayrıca Mitoloji Online var ama listede yok sanırım.

  5. strateji oyunlarını çok severim strateji oyunlarının atası ve patlama noktası Age of Empires’dir. hey gidi az mı orta okul yıllarımda internet kafeye gidip 2v2 Age of oynadık 🙂

  6. Age of empires gerçekten harika bir oyun, grafikleri falan da gayet iyi doyurucu, ve oynanışı çok zor denmeyecek seviyedeyedi oynadığım zamanlardan hatırladığım kadarıyla.

  7. Strateji oyunlarına merak saldım hepsini indirip sırayla oynayacağım, teşekkürler paylaşım için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir