Google Pixel Apple iPhone 7 Karşılaştırması

google pixel iphone 7 tavsiyehane 720x315 - Google Pixel Apple iPhone 7 Karşılaştırması

Google‘ın yeni telefonu Pixel geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Apple iPhone 7‘de kısa zaman önce piyasa sunulmuştu. Bu yazımla bu iki telefon arasındaki farklılıklara kısaca değinmek istedim.

İlk kıyaslayacağımız şey tasarımlar. Tasarım açısından Google’ın Pixel‘ine şöyle bir uzaktan baktığınızda Apple’ın iPhone 6 ile başlayan oval tasarım çizgisini benimsediğini söyleyebiliriz.

Logo Apple iPhone - Google Pixel Apple iPhone 7 Karşılaştırması
google-apple

Özellikle telefonun ön kısmı oldukça fazla iPhone 7’ye benziyor. Herhangi telefon olursa olsun oval tasarımların kullanıcılar açısında daha fazla cazip geliyor diye düşünüyorum.

Çok ciddi bir farklılık var ondan hemen bahsedeyim. Her iki telefonda da parmak izi okuyucu var ki zaten bu teknolojiye artık baya alıştık. Fakat Pixel‘in parmak izi okuyucusu arka kısımda ve bu bölüm cam bir bölme ile ayrılmış. Bu da farklı bir hava katmış diyebilirim.

Ekran anlamında ise Apple’ın retina ekranı çok can alıcı bir biçimde dursa bile Pixel’de yer alan ekran bir adım önde diyebilirim.

Çözünürlükler ise; iPhone 7’de 1334×750, Pixel’de ise bir 1920×1080 çözünürlük söz konusu.

iPhone 7’nin ekranı 4.7 inç iken, Pixel’in ekranı 5 inç ölçüsünde. Fakat burada da şöyle bir fark ortaya çıkıyor. Pixel’in Amoled ekran farkı var. Şunu hemen belirtelim, sağlamlık testlerinde iPhone 7 ekranı çokta sağlam olmadığı görülmüştü. Pixel’in ekranı GorillaGlass ile korunuyor olması da bir şey değiştirmez, her iki telefonu düşürdüğünüzde kırılabilir bu bir gerçek ancak kağıt üstünde Pixel daha sağlam görünüyor.

  Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kameralar açısından kıyasladığımızda ise her iki telefonda arka kameraları 12 piksel değerinde fakat iPhone 7’nin “f değeri“ 1.8 iken Pixel’in 2.0. Yani düşük ışıkta iPhone 7 daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

iPhone 7 bataryası 1960 mAh iken Google‘ın yeni telefonu Pixel‘in bataryası 2770 mAh. Burada şu yanıltıcı olabilir; Apple iOs işletim sisteminin daha stabil çalışması nedeniyle ve android telefonlara göre  şarj tüketiminin daha az olması, (bataryalar arasındaki değerler farklı olsa bile) kullanım açısından iPhone 7′nin şarjı daha uzun gidebilir.

Kağıt üstünde Pixel, iPhone 7’den şarj anlamında daha iddialı bir ürün.

iPhone 7 ve Pixel Arasındaki Teknik Özellikler Ve Donanım Farkları

iphone7 vs pixel tavsiyehane - Google Pixel Apple iPhone 7 Karşılaştırması
iphone7-vs-pixel

Apple iPhone 7 ve içerisindeki iOs işletim sistemine A10 Fusion / 2 GB RAM ile desteklerken, Google’ın Pixel’i Snapdragon 821 / 4 GB RAM desteği ile birlikte geliyor.

İnce ayrıntı olarak ; Google Pixel’inde bulunan grafik işlemci ADRENO 530.

Apple iOs işletim sistemindeki stabilitesine karşılık, Google’ın Pixel cihazlarında bulunan saf android. Bakalım, Pixel’le birlikte karşımıza çıkacak olan Andorid, iOs işletim sistemine göre ne gibi farklı deneyimler yaşatacak, bunu bekleyip göreceğiz.

Unutmadan her iki telefonda 32 ve 128 GB seçenek var iken artı olarak sadece iPhone 7’de 256 GB’lik modeli bulunduğunu da eklemek gerekir.

iPhone 7 vs Google Pixel Fiyat Karşılaştırması

Her iki telefonda ABD’de 649 $‘dan satışa sunulacak. Bunu Türk lirasına çevirince 3250 ₺ gibi bir fiyat ortaya çıkıyor. Burada verdiğimiz bilgi tamamen tahminidir çünkü Pixel’in Türkiye’de satılıp satılmayacağı bile belli değil. Olur da satılırsa bu fiyat aralığında olacaktır diye tahmin ediyorum.

Eğer Pixel ile iPhone 7 aynı fiyatta satışa çıkarsa; Google rekabette oldukça zorlanır, pazarda geriye düşebileceğini düşünüyorum.

Yazımızın sonunda sizin de 3250 ₺ paranız olsaydı, hangi telefonu tercih ederdiniz? Yorumlarsanız memnun olurum. Aklınıza takılan herhangi bir şeyi de yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

  Mahalle Esnafı Burada Sen Neredesin?
Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

    1. sevgili umut asla bu kadar kesin konuşma bundan 10 yıl önce aynısı nokıa için deniyordu :).

  1. google Dünyanın en büyük 2. şirketi olabilir ancak apple’da 1. şirketi. ve telefon üreterek buralara geldi. google’ın yatırım yapması kesinlikle kaliteyi arttırır ancak apple telefon konusunda farkını rahat ortaya koyar diye düşünüyorum.

  2. Açıkçası ülkemizde hangi telefon tam kapasite çalışıyor ki? Millet oyun oynamak için en pahalısını almaya çalışıyor, hiç akıllıca değil. Şu durumda hangisi ucuzsa onu tercih ederdim ben.

  3. Google telefon piyasasinda yer almak istiyorsa kendine özgü özellikler bulmalıdır. Benzer urunler urettikten sonra ve ayni fiyat olursa kim ne yapsin pixeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir