Güncel 5 Dizi Tavsiyesi

2016-dizi-tavsiyeleri

Bir çoğumuz Game Of Thrones gibi popüler dizileri hali hazırda izlemekteyiz. Ancak bundan 6 yıl öncesine dönersek yani Game Of Thrones‘un ilk bölümünün yayınlandığı günlere, çoğumuz böyle bir dizinin yayınlandığından haberimiz yoktu.

İşte bu yazımda hali hazırda ilk sezonları yayımlanmış ve 2. sezonları yayınlanmaya başlayacak olan dizilerden bir liste yaparak beğeninize sunuyorum. Dizi gündemini takip edin, ortamlarda susup kalmayın diye : )

Neredeyse tamamı 2015 ve 2016 yapımı olan, 2. sezonuna henüz geçmemiş, gelecek vaat eden 5 diziyi birlikte inceleyeceğiz. Bu listeyi hazırlarken ince eleyip sık dokuduğumu bildirmek isterim.

Dizileri seçerken ve sınıflandırırken kullandığım kriterler ise şunlardı;

1- IMDB puanları,

2- Detaylı izleyici yorumları,

3- 5 farklı dizi sitesinden alınmış puanlamalar ve takipçi sayıları,

4- Dizinin 2.sezona geçmemiş olması.

Dizi tavsiyesi listeme 5 numara ile başlıyorum.

Ash-vs-Evil-Dead-dizi-tavsiyesi

5. Numara : Ash vs Evil Dead

Listemizin 5. sırasını hazırlarken biraz kararsız kaldım diyebilirim. Ve sonuçta Ash vs Evil Dead dizisinde izleyicilerin yorumları ve bölüm sayısından dolayı karar kıldım.

Ash vs Evil Dead konusu; öncelikle bilenler bilir Evil Dead serisi gerçekten eskiye dayanan bir seri. Yanlış araştırmadıysam çok eski filmleri olan bir yapım. Genelde filmden diziye aktarımlar güzel olur. Bunun örneğini Fargo‘da da görmüştük. Evil Dead‘de bu yolda ilerleyen dizilerden birisi.

Komedi ve aksiyon sahnelerinin harmanlanmasıyla oluşuyor diyebilirim. En doğru tanım abzürt korku olur. Dizide filmin başrol oyuncusu Bruce Campbell yer alıyor. Kahramanlık özelliği taşıyan adamların kötülerle mücadelesi türünden dizileri seviyorsanız Ash vs Evil Dead size dizi tavsiyesi olacaktır. Ama bana göre 3 sezondan öteye gidemez, (giderse de şaşırmam).

marco-polo-dizi-tavsiyesi

4. Numara : Marco Polo

Listemizin 4 numarasında bir Netflix yapımı tarih ve döğüş temalı bir dizi olan Marco Polo bulunuyor. İlk olarak kimdir bu Marco Polo ondan bahsedeyim. Zaten dizinin içeriği de belli olmuş olacak.

  En Güzel Kişisel Gelişim Kitabı

Marco Polo 13. yy’de yaşamış bir tüccar ve kaşiftir. Kendisi Venedik’ten çıkıyor Çin’e kadar dolaşıyor. Marco Polonun tarihsel önemi ise Avrupa’ya, Afrika ve Asya kıtalarının kültürlerini, özelliklerini tanıtmış olmasından geliyor.

Gelelim diziye..

Dizide Marco Polo‘nun serüveni babasıyla birlikte Kubilay Han’ın yanına gitmesiyle başlıyor. Babası Marco Polo‘yu Kubilay Han‘a hediye ediyor. İstemeden de olsa Kubilay Han’ın yanında danışmanlık yapmaya başlıyor. Bir yandan da döğüşmeyi öğreniyor. Döğüş ve tarih konusuna meraklıysanız kaçırmadan izlemenizi tavsiye ederim.

Dizinin tek sıkıntısı Netflix yapımı olması diyebilirim. Netflix yapımları istikrarsız oluyor, dizinin yeni sezonu, yeni bölümü geleceği hep soru işaretleriyle dolu oluyor. Ben şahsen şimdiden izlemenizi tavsiye ederim.

mr-robot-dizi-tavsiyesi

3. Numara : Mr. Robot

Dizi tavsiyesi listemin üçüncü sırasında Mr. Robot var. Dizi bir bilgisayar mühendisi Elliot karakterinin çevresinde gelişiyor. Bir siber güvenlik şirketinde çalışın Elliot kardeşimiz bilgisayar konusunda oldukça yetenekli. Karşısındaki kişinin bilimum gizli bilgilerine ulaşıyor. Bunun yanında bilgisayardaki yeteneklerini Robin Hood tarzında bir hackerlik için kullanıyor. Ancak bir gün yer altı hacker çetesinden teklif alıyor ve sonrasında olaylar gelişiyor.

Bir yandan aile dramını da işleyen dizide Elliot’ın bir yetim olduğunu söylemekte fayda var. Bilim-kurgu, aksiyon ve dram temalı işleyen dizinin ilk sezonundaki yorumlar oldukça umut vericiydi. Bu yüzden bizim listemizde de olmayı hak eden dizidir.

Mr. Robot, bence 5-6 sezon devam eder ve klasikler arasına girer diye düşünüyorum. Bu sebeple sizin de şans vermenizi öneririm.

lucifer-dizi-tavsiyesi

2. Numara : Lucifer

Dizi tavsiyesi listemin 2. sırası herhalde benim için seçmesi en zor sıraydı. Fakat en nihayetinde birazcık korksamda bir dizide karar kıldım. Tabii korktuğum şey dizinin kendisi değil, sizlerin tepkidir. Yine de bu tepkileri göze alarak sıralamadaki 2. sırayı Lucifer‘a yer verdim.

  Yabancı Dizi Önerileri ve Tavsiyeleri

Lucifer cehennem lordu olmaktan sıkılan ve bu işleri bırakıp, bodrumda mandalina yetiştirmek veya Los Angelas’ta bar işletmek arasında gidip gelirken, Los Angelas’ta karar kılıp bir barın işletmecisi oluyor. Ve hikaye başlıyor..

Bir saldırı sırasında arkadaşı ölürken, kendisi hiç yara almadan kurtulmasıyla bir polis memurunun dikkatini çeker. Bir yanda baba baskısına maruz kalırken bir yandan da Los Angelas Emniyet Müdürlüğü’ne istihbarat desteği sağlıyor.

Komedi, aksiyon, hafif gerilim ve biraz fantastik temalı dizimiz yetenekli bir başrol oyuncusuna sahip ve kesinlikle gelecek vaat ediyor.

Ve işte merakla beklenen tavsiye dizi listemizin 1 numarasına geldik.

narcos-dizi-tavsiyesi

1. Numara : Narcos

Gelecek vaat eden diziler arasında açık ara farkla 1. sırayı hak eden yapım: Narcos..

Bu dizi kolombiyalı uyşturucu kaçakçısı Pablo Escobar‘ın hayatı ve onu yaklamak için canını ortaya koymuş Amerikalı narkotik ajanı Murphy‘nin serüvenini analtıyor.

Şimdiden ortalığı sallamış olan dizi, gerçek olaylara dayanması ve bazı önemli sahnelerde o yılların basınından sağladığı görüntüleri kullanmasıyla izleyene bambaşka bir zevk yaşatıyor. Dizide dram ve aksiyonun müthiş dengelendiğini söylersek yerinde olur.

İyi ve kötü arasında tercih yaptırırken kötüye sempati duyulan dizilerden biri. Dizinin müzik seçimi ve dönemin atmosferini yansıtan renklendirmesi, dizinin izlenebilirliğini 3’e 5’e katlıyor.

Öznel davranmadan, dizinin eksiklerini bulmaya çalışarak 1. sırayı vermiyim diye uğraşsam da, benim de favorilerimden olan bu dizi ne yaptı etti ilk sıraya yerleşti. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. İzleyen arkadaşlarda kendi yorumlarını yazarlarsa çeşitlilik sağlamış oluruz diye düşünüyorum.

Listemiz bu şekildeydi. Tabii listemin kanun niteliği taşımadığı, kişiden kişiye değişebileceğini belirtmek istiyorum. Bu listeyi, araştırarak hazırladım ve size en sade en doğru halini sundum. Eğer dizi tavsiyelerim ile ilgili beğendiyseniz/beğenmediyseniz yorumlarınızı bekliyorum.

Benzer İçerikler

5 thoughts on “Güncel 5 Dizi Tavsiyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir