Güneş Kremi Tavsiyesi

güneş kremi tavsiyesi

Tatil mevsiminin gelmesiyle bir çok kişinin ihtiyacı olduğunu düşündüğüm güneş kremi tavsiyesi yazmak istedim. Aslında güneş kremleri hakkında yazılacak çok şey var. Genel olarak bahsetmek yerine ben deneyimlediğim ürünleri size tanıtmak taraftarıyım. Güneş kremi, bronzlaştırıcı, nemlendirici ürünleri, kendi tecrübelerime dayanarak sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk olarak Garnier Ambre Solaire Clear Protect şeffaf vücut spreyi 15 faktörlü güneş kremiyle başlayalım.

Öncelikle şu faktör konusuna değinmek istiyorum. 30 faktör, 50 faktör ne anlama geliyor? Rakam arttıkça daha mı iyi korur? 50+ bile bazen yazıyor bunlar daha mı iyi? Faktör değeri, alışveriş sitelerinde ve mağazalarda GKF yada SPF kısa kodlarıyla ifade edilir. Yani Güneş Koruma Faktörü‘nün kısaltmasıdır. Güneş kremleri, güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Ama faktör çoğaldıkça içeriğindeki kimyasallarda artıyor ve bunlar cildinizi yorabiliyor.

Faktörün anlamı; 1 faktör 2 dakika demek. 15 faktör 30 dakika demek. 30 faktör 60 dakika yani bize o kadar süre koruyacak anlamına geliyor. Her seferinde yenilememiz gerekiyor.

Benim güneş kremi tavsiyem 30 faktör olanlardır. Cildiniz açık tenli ise daha yüksek faktörlü güneş kremlerini kullanabilirsiniz. Ama siz bronzlaşmak istiyorsanız veya ilk günler yüksek faktörler kullanılabilir biraz bronz seviyeye geldikten sonra 30’a bile çok gerek yok. 

Ben normalde beyaz tenli birisiyim, orta seviye bronzlaştığımda 15 (medium) faktör güneş kremlerini tercih ediyorum.  

 Ben de bu üründe özellikle kullanmaya başladığımda çok hoşuma gitti. Özellikle üzerinde tranparanc free yazıyor. Bu ürünü sevmemin bir nedeni de ambalajı. Kullanım açısından ambalajları önemsiyorum. Kullanması pratik oluyor. Özellikle yalnız tatil yapanlar için, sırtımıza kim kremi sürecek? 🙂 Fıs fıs bu ürünü her yerinize eşit bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ulaşamadığınız noktalara çok rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. O yüzden bunu çok sevdim.  

Aynı zamanda da transparan, yağ gibi de değil, beyaz bazen hiç gibi bir görüntü olunca ondan da hoşlanmayanlar var. Tabii ki koruma özellikler var ancak görünmeyebiliyor. Ama bu üründe beyaz gibi görünmek istemeyenler için harika bir formu var. 

Garnier‘ı güneş kremlerinde çok başarılı buluyorum. Garnier’ı kol altı rollon ürünlerini de çok beğeniyorum. Çok parfüm kullanmayı sevmediğim için kol altı rollonları vazgeçilmezim. Duştan sonra kol altı rollonu kullanıp yaz döneminde 48 saat duramayızda, 48 saat koruyucu (koku engelleyici) özelliği var. Bu ürünü de ilk defa kullandım ve çok başarılı buldum. 

Özellikle Garnier’ın arındırıcı etkisi ve içerisinde çay ağacı aromatik kokusu var. Bunu da size tavsiye ederim. Yeni bir ürünüymüş zaten. Ben ikisini de çok beğendim. Güneş kremi ve kol altı rollonunu sizlere tavsiye ederim. 

Diğer kullandığım güneş koruyucularından, bronzlaştırıcılardan ve nemlendiricilerden de kısa kısa bahsetmek istiyorum.  

Nivea Güneş Koruyucu

Nivea neden herkesin en çok kullandığı ürün hiçbir fikrim yok bu sene bende denedim ve bu kanıya vardım. 50 faktörlü UVA, UVB koruyucusu, suya dayanıklı olduğu yazıyor. Ama asla inanmayın. Dermatologlar zaten sürekli uyarıyor böyle bir şey yok. Suya dayanıklı güneş kremi yok. Suya girseniz de girmeseniz de bunun faktörü neyse ona göre, o sıklıkla da yenilemeniz gerekiyor.

  Ateş Ölçer Tavsiyesi : Medifine Temassız Ateş Ölçer

Güneş kremi yenileme sıklığı nedir? Atıyorum 20 faktör bir krem kullanıyorsanız en fazla 50 dk-1 saat kadar koruyuculuğu oluyor. O saatten sonra korumaya devam ediyor ama etkisi azalıyor. O nedenle cildimizi korumak için sık sık yenilememiz gerekiyor. Türkiye zaten konum olarak güneş ışınlarını dik olarak alan ülkelerden biri. Cilt kanseri oranlarının da yüksek olduğu ülkelerden biri ancak yeterince kullanılmadığını düşünüyorum. O yüzden kesinlikle benim tavsiye ettiğim bir ürün değil. Hem koruyucu hem bronzlaştırıcı olarak çok seçenek olmadığı için tercih edilebilir ama ben bunun bıraktığı bronzluğu da çok sevmedim.

procsin gunes kremi - Güneş Kremi Tavsiyesi
procsin-gunes-kremi

Procsin Güneş Kremi

Benim klasik 50 faktörlü koruyucularımdan biri bu üründür. Çok yakın zamanlarda denedim ve acayip memnun oldum. Benden aldığı tek eksi not ambalajının turuncu olması. Özellikle kozmetik ürünlerinde, koruyucuların, kremlerin paketlerinde bu kadar itici bir rengi niye kullanırlar anlamıyorum.  

50 faktör olması çok güzel. Yağ bazlı olmaması da çok hoşuma gitti. Ben daha çok su bazlı ürünler tercih ediyorum. Cildim kuru da olsa cildimde yağlı bir his bırakması hoşuma gitmiyor. Bu açıdan Procsin hoşuma gitti. Paraben de içermiyor.

tokalon gunes kremi - Güneş Kremi Tavsiyesi
tokalon-gunes-kremi

Tokalon Güneş Kremi

Tokalon’un ürünleri İsveç markası. 50 faktörlü bir ürün. Paraben içermiyor. Özellikle çocuklar için de kullanılan bir marka. Tokalon’un bu ürünü aşırı cıvık. Kapağını açsanız kendini salacak derecede kıvamı var. Hem koruyucu hem de içeriği güzel. Polietilen yok. Polietilen ne derseniz; mikroplastik yani kimyasal, zehirleyici bir kimyasal. Bize gıdalar yolu ile bile tüketsek zararı yok ama doğada yok olmayan bir madde. Sürekli artarak çoğalan bir kimyasal. Topraktan gelen gıdalarda bize ulaşamıyor ama mikroplastikler suyu seven maddeler. Biz bu ürünleri kullanıp, yüzümüzü yıkadığımızda, duş aldığımızda tükettiğimiz su denizlere karışıyor. Ve bunların neden olduğu doğal yıkımı tahmin edersiniz. 

Benim en favori ürünüm Garnier. Bu ürünlerin son kullanım tarihi genelde 12 ay oluyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi sprey olması çok hoşuma gidiyor. O kadar kolay yayılıyor ki. Cildinizde bir şey yokmuş gibi rahatlık hissi veriyor.  Çok bronzluk sevmiyorsanız ama biraz olsun diyorsanız bu ürünü tavsiye ediyorum. 

neutrogena el kremi - Güneş Kremi Tavsiyesi
neutrogena-el-kremi

Neutrogena El Kremi

Neutrogena el kremi, 20 faktörlü her zaman çantanızda taşıyabileceğiniz bir ürün. Bu ürünün de içinde paraben ve polietilen olmayan bir ürün.

  Saç Dökülmesine Şampuan Tavsiyesi
ev yapimi gunes kremi - Güneş Kremi Tavsiyesi
ev-yapimi-gunes-kremi

Evde Güneş Kremi Yapmak

Ürünlerin hepsinde dermatolojik olarak test edilmiştir diyor. Böyle şeylere ben çok güvenemiyorum. Aslında en güzeli güneş koruyucusunu evde hazırlamak. Eğer bronzlaştırıcı özellik aramıyorsanız tabi. Onun içinde aslında biraz kakao yağı ile bronzlaştırıcı da yapılabiliyor ama ben denemedim. (Bronz ten rengini sevmiyorum.) Evde güneş kremi yapmak istiyorsanız, 3 tane havucu rendeleyerek, 1 çubuk tarçın koyarak, birkaç damla da zeytinyağı ekleyerek çok güzel güneş koruyucu elde edebilirsiniz. İçine kakao yağı koyarsanız bronzlaştırıcı özelliği olur ki dediğim gibi ben hiç yapmadım. Bebek pudrası koyarsanız koruyucu özelliği artar. 10 faktör güneş kremi seviyesinde olur. 

Ama bunu işe yaraması için kullanmadan önce 10-15 gün bekletmeniz gerekiyor. Kapalı bir kavanozda bekletmelisiniz. Ama benim öyle bir vaktim olmadı hiç tatile mi gideceğim hemen krem alıyım şunu alıyım bunu alıyım oluyor. Evde güneş kremi yapmak için vaktim olmuyor. Ama siz vaktim var yaparım diyorsanız evde güneş kremi yapmanızı tavsiye ederim. Bu tarifi Suna Dumankaya’dan öğrenmiştim. 

Garnier‘ın hiçbir koruyucu içermeyen bronzlaştırıcısı var. Çok hoş bir renk bırakıyor. Nivea’da 50 faktör ve bronzlaştırıcı içeriyor ama ben Garnier’ın bıraktığı tonu daha çok seviyorum.  

Güneş koruyucu satın alırken parfümlü olmamasına dikkat edin. Parfümlü güneş koruyucular zararlı olduğu için tercih etmemeye çalışın. 

Kozmetik sektöründe Japonlarla çalıştığımda pek çok ürün inceleme fırsatım olmuştu. Uzmanların araştırmaları sonucu Türkiye’de en iyi güneş kremi ürün Sebamed çıkmıştı. Ama 2018’in verilerine baktığımda dünya markaları arasında birincilik kazanan Shiseido ürünü. Ama çok pahalı olduğu için ben hiç almadım 🙂 

 Eğer ki güneş kremi tavsiyesi yazımı beğendiyseniz ve merak ettikleriniz varsa bana yorum kısmından mutlaka yazın. Bir sonraki tavsiye yazımda görüşmek üzere hoşçakalın 🙂 

Benzer İçerikler

13 thoughts on “Güneş Kremi Tavsiyesi

  1. Aknelerden kurtulmak oldukça zor ama anneler için gerçekten çözüm üretecek bir firma şuanda yok diye düşünüyorum. Güneş o lekeleri yine yapar

  2. yaz geldi tavsiyehane imdada yetişti çok teşekkürler işime yarayacak bilgiler iyiki varsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir