Hangi Üniversite? Hangi Bölüm?

niversite tercihi 720x315 - Hangi Üniversite? Hangi Bölüm?

Beklediğiniz gün geldi çattı, üniversite tercihi dönemi geldi. Peki hangi üniversite tercih edilmeli veya hangi bölüm tercih edilmeli? Bu konuda sizlere anlatmak istediklerim var.

Öncelikle kendinizi tanımalı ve kendinize sormanız gereken şu sorulara cevap vermelisiniz. Yani üniversite tercihi yaparken en önemli faktör siz ne istiyorsunuz? Hedefleriniz neler? Merak ediyorum hiç sordunuz mu kendinize, benim ne yeteneğim var diye. Yeteneğinizi henüz daha belirlemediyseniz korkmayın, yeteneğim yok diye de korkmayın.. Milllet şunu yapmış, millet bunu yapmış diye sakın ha sakın bu hataya da düşmeyin. Çünkü her insanın yetneği mevcuttur önemli olan nokta onu keşfedebilmek ve bunun üzerine gidebilmek.

Bu aşamada toplum yargısıyla sorun yaşayabilirsiniz. Ailenizden belki hiç destek alamayacaksınız ama unutmayın bu hayatta siz varsınız. Evet aileniz belki bir noktaya kadar sizinle birlikte olacak ama bir noktadan sonra tek başınıza kalacaksınız. Ve hayatınızı kendi istedikleriniz doğrultusunda kuracaksınız.

Unutmayın, insan hayal ettiklerini yaşayabildiği sürece mutludur.

Üniversite tercihi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktör yeteneğinizi ve hedeflerinizi belirlemek. Eğer ki hedefiniz belli, ancak yeteneğinizin farkında değilseniz emin olun daha güzel bir noktadasınız. Çünkü bu yeteneklerinizi kendinize göre şekillendirebilirsiniz anlamına geliyor.

Üniversite tercihi yaparken lütfen klasik olguları yıkın. Hani belli standartlar vardır ya, X üniversite mezunu kesin iş bulabilir, X bölüm mezunu kesin iş bulabilir gibi. Bu kriterler artık geçerli değil. Günümüzde şirketler, insanlar artık şuna bakıyor. Nereden mezun olduğuna veya hangi bölümden mezun olduğuna değil, senin yeteneklerine ve ne yapabileceğine bakıyor.

  Psikoloji Okumak İsteyenlere Tavsiyeler
hangi bölümü tercih etmeliyim - Hangi Üniversite? Hangi Bölüm?
hangi bölümü tercih etmeliyim

Bu doğrultuda yapmamanız gereken; “Ya benim puanım şu kadar, şu puanım var işte nereyi tutarsa” demek. Bu en büyük yanılgı.

Çünkü böyle bir tercih sonucunda gerçekten istediğiniz bir yere yerleşmeyeceksiniz ve bu istemediğiniz bölümü en az 2 yıl boyunca okumak zorunda kalacaksınız.

Sizce bu ne kadar mantıklı?

Bana soracak olursanız elbetteki külliyen bir sıkıntı.

Peki üniversite ne işe yarar?

Üniversiteye asıl amaç olarak teorik bilgi öğrenmeye gitmeyin. Üniversiteye gitme amacınız öncelikle network kazanmak olsun. Çünkü bu hayatta en önemli şeylerden birisi network.

Kişisel Network,  sık kullanılan anlamıyla bir bilgisayar teknolojisidir. Ama artık günümüzde kişilerin sosyal ilişkilerini tanımlayan bir terim olarak karşımıza çıkıyor.  Bilgisayar dünyasında birden fazla bilgisayarın birbirleriyle iletişim kurması manasında kullanılan network, insan ilişkilerinde ise bir kişiden bir kişiye fikir, bilgi ve ilişki taşımak, kişisel bağlantı kurmak anlamına geliyor.

İkinci amacınız ise üniversitenin misyon ve vizyonunu kazanmak olsun. Üniversiteye geldiğinizde o kadar çok görüşle karşılaşacaksınız ki. Girişken olmalı, olaylara daha çok objektif bakmaya çalışmalısınız.

Şu hatayıda yapmayın. “Benim puan aralığım bu, internettte tercih robotlarına gireyim puanımı yazayım çıkan listeye göre tercih yapayım?” demeyin. Bu ne kadar mantıklı? Sizin hiç mi hedefiniz yok üniversite adına, bölüm adına.

Arkadaşlar şuna dikkat edin lütfen. Bizim eğitim yapımız akademik yetenekleri baz alarak değerlendirilmekte. Maalesef o kadar yetenekler var ki, akademik yönden başarısız olduğu için başarısız sayılmakta.

Var olan eğitim sistemine göre yani aslında ÖSYM‘ye göre hiçbir üniversiteyi hak etmeyen, başarısız bir öğrenci ama eğitim sisteminin istediği şey sadece akademik olarak çok çok başarılı olun, dersleriniz mükemmel olsun o zaman siz en başarılı insansınız.

hangi üniversiteyi tercih etmeliyim - Hangi Üniversite? Hangi Bölüm?
hangi üniversiteyi tercih etmeliyim

Üniversite Tercihini Neye Göre Yapmalıyım?

O yüzden ben şu gözle bakıyorum; üniversite tercihleri şunlar bunlar hepsi fasa fiso. Bölüm seçerken yazılım öğrenmek istiyorum diye Psikoloji okursan olmaz, ortam olarakta olmaz. Ama benzer bölümlerde istediğin tercihi yap hiç farketmez.

  2018 YKS Adaylarına Tüyolar ve Ailelere Tavsiyeler

Mesela, yazılım mühendisliğinde gerçekten yazılımcı olmak için okumuyorsunuz. Yazılım mühendisliğinde bir proje nasıl yapılır, proje yönetimi nasıl yapılır buna benzer konuları öğreniyorsunuz. Aslına bakarsanız bilgisayar mühendisleri yazılım mühendislerinden daha çok kod yazar.

Üniversitede ne yaparsanız yapın, ne okursanız okuyun siz kendinizi geliştiremedikten sonra hiç manası yok. Öyle kişiler varki yazılım mühendisiyim diye bilgisayar mühendisiym diye ortalıkta dolaşıyor ama 2 satır kod yazamıyor. Bir çok şirket işe alımlarda şuna bakıyordu; Ne diploman var? Hangi üniversiteden mezunsun? Ama bu olgu artık yıkıldı. Bu olgu değişti. Sizde bunun farkına varın. Ailenizde farkına varsın.

Bir insan gelse ben şuradan mezunum dese bu artık önemli değil. Sen ne yapabiliyorsun? Şunu yapabiliyormusun yapamıyormusun? İşe alımlarda artık bu yetenekler soruluyor.

“Üniversite şu bölümü okuyorum, ohh mezun olduktan sonra bu bölümle ilgili iş yapacağım.” Böyle bir şey yok. Okuduğu bölümden farklı iş yapan insanların oranı neredeyse %90.

O yüzden bu algıyı da bir kenara bırakmanızı tavsiye ediyorum. Ve üniversiteye geldiğinizde kesinlikle şu rehavete kapılmayın. “Ya ben lisede çok çalıştım, çok yoruldum artık rahatlama vaktim geldi.” Evet rahatla ama standart bir insan olma, sosyalleş, birşeyler başarmak için kendini geliştir. Üniversitedeyken kendini geliştir ki farkın olsun, herkes artık üniversite okuyabiliyor diğerlerinden bir farkın olsun.

Böyle yaparsan daha başarılı olursun. Kesinlikle bir çok yeni şeyle karşılaşacaksın ama onlar seni korkutmasın. Kendine sahip ol ve denemekten korkma. Çünkü denemekten korkmayan insanlar başarıya daha yakın oluyor.

Önemli olanın siz olduğunuzu ve üniversitenin sadece bir aracı olduğunu unutmayın.

Ayrıca okumanızı önerdiğim diğer yazımız da burada; Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. Bende bilgisayar programcılığı okudum. Ama bu bölümü en iyi Bursa karacabey ilçesinde okunur söyleyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir