İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?

internet bağımlılığından kurtulmak (2)

Bağımlılık diyince hemen tüylerin ürpermesin. Aklına ilk gelen uyuşturucu, daha sonra alkol, sigara, kumar gibi bağımlılıklardan değil bu. Çağımızın yeni ve büyük bir kitlede görülen bağımlılığı. Ve ne yazık ki pek de ciddiye almadığımız, çevremizdeki insanlarda ve belki de kendimizde de olan en sinsi bağımlılık : İnternet

Aslında internet tek başına soyut bir kavram olmasına rağmen yanında somut bir kavram olan insanı alarak bir anlam kazanıyor.

İnternete ve bize sağladıklarına yer veya zaman ayırt etmeden her an her yerde ulaşma imkanımız var ve bu imkan kısıtlanınca veya hiç olmayınca ne yapacağını bilemeyen, acı çeken, rahatsızlık hisseden insanlar olup çıkıyoruz.

Öncelikle bu bağımlılığı kabul etmek, yok saymamak gerekiyor. Eğer sen de internet bağımlılığından kurtulmak istiyorsan aşağıdaki önerilerimize kulak ver.

abonelikten çık - İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?
internet bağımlılığı-abonelikten çık

1. Abonelikten çıkın

Aynı gün içinde hiçte ihtiyacınız olmayacak yerlerden gelen e-postalar canınızı sıkıyordur. İstemediğiniz bu e-posta aboneliklerinden çıkmak daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Hemen şimdi posta kutunuzu kontrol edin ve promosyon postası gönderen aboneliklerden çıkın.

Bir süre bu şekilde iptaller gerçekleştirdiğiniz zaman göreceksiniz ki her gün posta kutunuzu dolduran gereksiz e-postalardan temizlenmiş olacak.

klasik çalar saat - İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?
internet bağımlılığı-klasik çalar saat kullanın

2. Klasik bir çalar saat edinin

Uykudan uyanmak için kullandığınız telefon alarmı yerine klasik bir çalar saat kullanın. Bu sayede gecenin bir yarısı uyanıp telefonu elinize aldığınızda sizi uykunuzdan edecek mesaj veya bildirimler görmezsiniz. Halbuki klasik bir çalar saatiniz olsa sadece saate bakıp tekrar uykuya dalarsınız. “Diğer şeyler” dikkatinizi dağıtmaz uykunuzu kaçırmaz.

iş özel hayat dengesi - İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?
internet bağımlılığı-iş özel hayat dengesi

3. İşinizle özel hayatınız arasında denge kurun

Fransa’daki çalışanların mesai saati bittikten sonra e-postalara bakmama gibi yasal hakkı bulunuyor.  Bu sayede dinlenme sürelerine ve iş ve aile ile kişisel yaşam arasındaki dengeyi sağlamış oluyorlar. Tabi bu durum patronların işine gelmiyordur.

Peki iş hayatıyla özel hayatı nasıl ayıracaksınız? Bunun için bir kaç yol var. Örneğin; önceliklerinizi belirleyerek günlük iş planı oluşturun ve bu plana sadık kalmaya çalışın.

  Direksiyon Sınavına Gireceklere Tavsiyeler

Mesai bittikten sonra ailenizle vakit geçirirken ya da keyif aldığınız bir aktivite yaparken işinizle ilgili çok acil ve de önemli olmayan şeylerin üstünde durmayın.

İşi evinize, evi işinize taşımayın. Bu hem iş veriminizi düşürür hem de sizi mutsuz eder.

boş vakitlerinizi boş geçirin - İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?
boş vakitlerinizi boş geçirin

4. Boş vakitlerinizi boş geçirin

Günümüzde cep telefonlarımızın farklı kullanım alanları bulunuyor. Müzik çalar, egzersiz takibi yapmak vb. ancak telefonlardaki bu farklı özellikler dikkat dağınıklığına neden olabiliyor. Çözüm olarak; spor yaparken yada farklı bir hobi, aktivite ile meşgul olurken telefonu uçak moduna almak etkili bir çözüm olacaktır.

Benzer şekilde, e-posta, mesaj veya sosyal medya sitelerinden gelen bildirimleri alabilen bir tabletten gazete okuyor/televizyon seyrediyorsanız bildirimleri kapatmak faydalı olacaktır.

Basılı gazetelere yönelmek de bir seçenek. Bu zamana kadar yapılan birçok araştırma basılı kitap/gazete okuyanların aldıkları bilgiyi hafızasında daha uzun süre sakladığını ortaya çıkardı.

StayFocusd eklentisi - İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?
internet bağımlılığı-StayFocusd eklentisi

5. Tarayıcı eklentileri ve uygulamaları kullanın

Hesaplarınızı tamamen silmek veya dondurmak sizin için fazla olabilir. Bunu anlayabiliriz. Fakat başka şeylere odaklanmak için sosyal medya kullanımınızı kısıtlamanın yolları var.

Günümüzde uzun süre Facebook kullanma ile depresyon, kıskançlık, sosyal endişe ve can sıkıntısı arasında bir bağlantı olduğu anlaşılmış durumda.

Bir Chrome eklentisi olan StayFocusd herhangi bir web sitesinde geçirdiğiniz zamanı kısıtlamaya yarıyor. Örneğin Twitter için günde sadece 10 dakika veriyor. Süreniz dolunca ekranda “Senin çalışman gerekmiyor muydu?” diye bir uyarı çıkıyor.

  Yün Giysiler Nasıl Yıkanır? Nasıl Saklanır?

StayFocusd eski sevgililerinizi/arkadaşlarınızı sosyal medyadan gizli gizli takip etme alışkanlığınızı ortadan kaldırmak açısından da yardımcı bir eklenti, zira belirli kullanıcıların sayfalarını tamamen engellemenize izin veriyor.

Eğer sosyal medyaya girip uzun zincir gönderiler arasında kaybolmaya meyilliyseniz Feed Eradicator eklentilerini deneyebilirsiniz. Cep telefonunuz için de bir tavsiye vermek gerekirse; Moment adlı uygulama belirli uygulamalarda ne kadar vakit geçirdiğinizi takip etmenizi sağlıyor.

telefonu evde bırak - İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?
internet bağımlılığı-telefonu evde bırak

6. Telefonunuzu evde bırakın

Köpeğinizi gezmeye çıkarırken ya da markete giderken cep telefonunuza ihtiyacınız yok. Evet birileri ölebilir, bu esnada size ulaşmaya çalışanlar ulaşamayabilir vs… ama sadece 30 dakikalığına.

Ufak tefek işler için dışarı çıkarken telefonunuzu evde bırakmayı en azından haftada bir gün deneyin. Son derece özgürleştirici bir his yaşatıyor.

uygulamaları silin - İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?
internet bağımlılığı-uygulamaları silin

7. Uygulamaları, izinleri ve kullanıcı hesaplarını silin

Telefonundaki uygulamalara göz atan pek çok kişi bir sürü uygulamayı aslında uzun zamandır kullanmadığını fark edecek. Bütün uygulamalara sürekli olarak ihtiyacınız yok aslında. Aynısı sosyal medya için de geçerli. Eğer LinkedIn üzerinden hiç iş bulmadıysanız veya sizin çalışma alanınızdaki kişiler o uygulamayı kullanmıyorsa neden LinkedIn hesabınızı tutasınız ki?

Eğer telefonunuza her baktığınızda kibrit, makas, kullanılmayan bir sürü kart veya onu oraya kimin koyduğunu bile bilmediğiniz bir sürü ıvır zıvır dolu bir çekmeceye bakıyor gibi oluyorsanız kullanmadığınız uygulamalardan kurtulmanın vakti gelmiş demektir.

evrimdışı aktiviteler edinin - İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?
internet bağımlılığı-çevrimdışı aktiviteler edinin

8. Çevrimdışı şekilde yapılan bir hobi edinin

Kaligrafi, yemek pişirme, çömlekçilik… Yapmanız gereken tek şey gözlerinizi telefon/bilgisayar/tablet ekranlarından ayırmak. Yaşadığınız yerde verilen birtakım kurslara, etkinliklere kaydolun.

Belki hayatınız boyunca en iyi arkadaşınız olarak kalacak veya yana doğru kaydırıp geçemeyeceğiniz bir flört bulursunuz. Ayrıca yeni bir yetenek edinirseniz aynı zamanda Instagram’da paylaşacak ilginç bir gönderi fikri bulmuş olursunuz.

Sonuç olarak, burada bahsettiğimiz internet bağımlılığından kurtulmak için tavsiyeleri birer kural olarak görmek yerine prensip haline getirerek düzenli uygulamanız gerekir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir