iPhone X Almamak İçin 6 Neden Ve iPhone X Alternatifleri

iphone x alternatifi telefon tavsiyesi

Bu yazıda sizlere iPhone X almamak için 6 neden ve iPhone X alternatifleri telefonlardan bahsedeceğim.

Apple bu yıl üç yeni iPhone’u duyurdu: iPhone 8, iPhone 8 Plus ve “ileri teknoloji” modeli olan iPhone X. Bu üç telefon sırasıyla 4.199 TL,  4.799 TL ve 6.099 TL‘den satılıyor. Bu yılın en pahalı iPhone modeli olan iPhone X, pek çok açıdan iPhone’un geleceğini temsil ediyor. İlk olarak belirtmek isterim ki; iPhone X yerine bir iPhone 8 modelini satın almayı düşünmek bile sizi 1900 TL zarardan kurtarır.

Şimdi gelin iPhone X almamak için nedenleri sıralamaya başlayalım..

iphone x alternatifleri - iPhone X Almamak İçin 6 Neden Ve iPhone X Alternatifleri
iphone x almama nedenleri

iPhone X Almamak İçin 6 Neden

1- iPhone X özelliklerinden birisi olan farklı parmak hareketleri ile yapılan işlemeler. Örnek verecek olursak ana ekranı açmak veya arka planda bulunan uygulamaları kapatmak için farklı parmak hareketleri yapmamız gerekiyor  ve bu cihaza alışma sürecinde kafa karışıklığına sebep olacaktır.

2- Bildiğiniz üzere Apple iPhone X’de yeni bir tasarım yaptı. Bu tasarım ise Çentik Tasarımıdır. Bu çentikte kamera, kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık sensörü, mikrofon ve ahize gibi önemli bileşenler yer alıyor. Çentik tasarımında önemli bileşenler yer alsa da iPhone X’de çerçevesiz ekran tasarımının bütünlüğünü bozuyor. Oyun,video görüntüleme açısından can sıkıcı olabiliyor. iPhone X kullanıcılarının ilk tecrübelerine göre, beyaz modelinde cırtlak bir görüntü oluşturduğu düşüncesindeler.

3- Touch ID özelliğine bildiğiniz gibi iPhone 5S ile tanışmıştık. Touch ID kilit ekranı ve uygulama indirirken güvenli ve kolay bir işlev görüyordu. iPhone X ile gelen Face ID yani yüzünüzü taratarak ekran kilidini açma. Face ID teknolojisi her ne kadar teknolojik ve yenilikçi olsa da Touch ID kullanım kolaylığında olacağının düşüncesinde değiliz. Gece zifiri karanlıkta internette sosyal medyada surf yapmak istediniz ve aşırı karanlık ortamda yüzünüzü algılayamadığı için manuel olarak telefonu açmanız gerekecektir. Touch ID’de ise parmağınızı değdirmeniz yeterliydi.

  Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

4- iPhone X fiyatı ülkemizde askeri ücret ile çalışan birisinin iPhone X alması için 6 ay gibi bir süre aldığı maaşın tamamını biriktirmesi gerekiyor ve bir telefon için 6 ay boyunca harcadığınız emeği telefona vermek isteyeceğinizi düşünmüyorum.

5- Apple‘ın simgesi olabilecek bir nitelikteki home tuşunu iPhone X’de kaldırmış olmaları Apple kullanıcılarının pek de hoşuna gittiği söylenemez çünkü iPhone’u neredeyse iPhone yapan özelliklerden birisi ise “Home” tuşudur. Madde 1’de bahsettiğimiz gibi iPhone X’de home tuşunu kaldırarak farklı parmak hareketleri ile “Home” tuşunun bazı işlevlerini devralmıştır.

6- iPhone X için bulunan 3GB ram gündelik işleriniz için yeterlidir. Fakat iş çoklu görevlere gelince harcanacak ram miktarı arttığı için düşüklüğüne performansa sebep olacaktır. Galaxy Note 8 de bulunan 6 GB ram ile ram konusunda iPhone X rakiplerinden bir adım geriye düşmüş oluyor.

iphone x alternatifi - iPhone X Almamak İçin 6 Neden Ve iPhone X Alternatifleri
iphone x alternatifi telefonlar

iPhone X Alternatifi Telefon Tavsiyeleri

Peki iPhone X almayalım ama ne alalım dediğinizi duyar gibiyim 🙂 iPhone X almanın pek mantıklı olmayacağını ifade ettikten sonra sizlere iPhone X alternatifi telefon tavsiyesi yapmak istiyorum. İlk ikisi iOS işletim sistemine sahip yine iPhone modeli tavsiyeler, diğerleri ise Android işletim sistemine sahip olan telefonlar. Çok detaylara girmeeyceğim sadece model olarak listeleyeceğim.

1- iPhone 7

Tam bir fiyat performans telefonu diyebileceğim iPhone 7, iPhone X’in neredeyse yarı fiyatına satılıyor.

2- iPhone SE

Aşağı yukarı iPhone X’in üçte biri fiyatına satılan iPhone SE özellikleri açısından birçok kullanıcı için yeterli sayılabilecek bir telefon. Üstelik küçük boyutlu telefon sevenlerdenseniz tam size göre bir model.

  Ülkemizde Nano Teknoloji Çalışmaları

3- Samsung Galaxy S8

Android telefonlarda iPhone X’in daha fazla alternatifi var. Bu cihazların başında Samsung’un amiral gemisi telefon modeli olan Galaxy S8 geliyor. Teknik özelliklerden ödün vermek istemeyen kullanıcılar için iPhone X’e en büyük alternatif Galaxy S8’dir.

4- OnePlus 5

Çin malı bir telefon markası olan OnePlus 5 , iPhone X gibi, muhteşem bir OLED ekrana ve çift arka kameraya sahip olması yanı sıra, önden monte edilmiş bir parmak izi sensörü gibi özellikleri de sahip.

5- Moto G5 Plus

Moto G5 Plus, bu yıl ki telefon modelleri arasında fiyat performans olarak bence en üst sırada yer alıyor. iPhone X’in beşte biri fiyatına satılıyor.

iphone x fiyat - iPhone X Almamak İçin 6 Neden Ve iPhone X Alternatifleri
iphone x fiyatı

Tüm bu telefonlardan daha ucuza satın alabileceğiniz daha başka Çin malı telefonlarda var. Bazılarını hiç duymamış olabilirsiniz ancak yavaş yavaş ülkemiz pazarına girmeye başlayan markalar bulunuyor. Bir kısmı da ülkemizde satılmasa bile Aliexpress’ten alınabilmekte. Ancak bu telefonları satın almadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Örneğin; satın almayı düşündüğünüz Çin malı telefonun CE sertifikası olmasına dikkat edin aksi halde Türkiye’de kullanamayabilirsiniz. Bazı Çin malı telefon markaları ise şunlar; HUAWEI, Xiaomi, DOOGEE, Coolpad Max, MAZE, Meizu.. Bu markaların özellik olarak hiç de gözardı edilemeyecek ama fiyat olarak oldukça uygun telefon modelleri bulunuyor.

Yukarıda listelediğim telefonlar dışında, Apple’ın şok edici derecede pahalı telefonuna 6.099 lira harcamak istemeyenler için daha bir çok seçenek bulunuyor. Burada belkide en önemli fark işletim sistemi tarafında yaşanacaktır. Farklı bir işletim sistemine geçmek, iTunes ve App Store’dan satın aldıklarınızı bir kenara bırakmak pek kolay olmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Yatak Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Visko Mu, Lateks Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer İçerikler

7 thoughts on “iPhone X Almamak İçin 6 Neden Ve iPhone X Alternatifleri

  1. Yani ıphone x almak zaten mantıksız sonuçta o kadar para verilmez bir telefona. Ayrıca özellik bakımındanda dediğiniz gibi. Bence en güzel ıphone SE tavsiyenizde geçmeside ayrıca sevindirici.

    1. 2018 bahar ayları gibi iPhone SE 2 çıkacak. Apple iPhone SE 2’de, ilk sürümündeki gibi ekran boyutu 4 inç olacak ve iPhone X’deki gibi çerçevesiz ekran ve çıkıntı olacak. Ama çift kamera olmayacak.

    2. iOs işletim sistemine sahip iPhone X alternatifi telefon olarak iPhone SE mantıklı bir tercih olabilir. Mesajınız için teşekkürler.

  2. Almamak için mi? Herkes “almak için … sayıda neden” konulu makaleler yazar, yine farkınızı ortaya koymuşsunuz bravo 🙂

  3. bu yazınızda sizi destkliyorum. neden çok para verelim ki yani paramız çoksa herşeye harcamak ve fazladan harcamak saçma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.