Kendin Al Kendin Öde Market : Amazon GO

amazongo selfservis market

Gelişen teknoloji ile artık kuyruk devri de bitiyor diyebiliyoruz. Zira elektronik perakendecilik devi Amazon, kasiyerin olmadığı market konseptini kullanıcılara sundu. Kamera ve raflardaki sensörlerin müşterileri takip ettiği ve tüm faturalandırmanın uygulama üzerinden yapıldığı markette alışveriş yapıp bitirenler, sıra beklemeden çıkıp gidebiliyor.

Dünyanın en büyük online perakendicisi Amazon, Seattle’da kasa ve kasiyeri olmayan hatta barkod okuyuculu self servis çıkışı da bulunmayan dünyanın ilk süper marketini açtı.

Amazon Go bünyesinde 1 yıldır personel tarafından test edilen sistem insansız kameralarla her bir müşteriyi takip ediyor. Müşteriler mağazaya girmeden önce akıllı telefondaki uygulamayı girişteki sisteme okutuyor ve raflardaki sensörler müşterin seçtiği ürünleri belirliyor. Ve listeye ekliyor. Ürün almaktan vazgeçip yerine koyuduğundaysa söz konusu ürün alışveriş sepetinden siliniyor.

Alışverişini tamamlayıp mağazadan ayrılan müşterinin satın aldığı ürünlerin ödemesi ise daha sonra kredi kartına faturalandırıyor.

Amazon Go Dezavantajları

Diğer yandan bir süredir test edilen sistemde bazı sorunların nasıl aşılacağı merak ediliyor. Başta çocuklar olmak üzere süpermarketteki müşterilerin raflardan aldıkları ürünleri yanlış bölüme koymasının soruna neden olduğu biliniyor.

Bu gibi sıkıntılara rağmen Amazon Go‘nun üst düzey yönteticileri, kasa ve kasiyersiz mağazanın test sürecinde iyi sonuçlar verdiğini ve böyle bir teknolojinin ilk defa kullanıldığını belirterek, bunun en gelişmiş bilgisayar vizyonu ve makine öğrenimlerinden biri olduğunu ifade ediyor.

Benzer İçerikler
  Powerbank Tavsiyesi : Xiaomi Mi 2 Slim İncelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir