Klima Alırken Ve Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

klima alirken kullanirken edilmesi gerekenler 400x315 - Klima Alırken Ve Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bunaltan yaz sıcaklarının başlamasıyla serinlemenin yollarını arar olduk. En etkili ve konforlu serinleme yöntemi ise klimalardır. Ancak bu cihazlar yüksek faturalar nedeniyle cebimizi yakıyor. Bu yazımda anlatacağım püf noktaları sayesinde faturalarınızda gözle görülür bir düşüş olacaktır.

Artan yaz sıcakları klima kullanımını kaçınılmaz yapıyor. Ancak gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle klimalar verimsiz kullanılabiliyor. Klima kullanımında yapılan hatalardan biri klima sıcaklık ayarı ile ilgilidir. Cihazı en düşük sıcaklıkta çalıştırıp, üşümeye başladığınızda klimanın tamamen kapatılması yanlıştır. Bu kullanım şekli size tasarruf sağlamaz aksine daha yüksek faturanın gelmesi demektir.

Klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler kadar önemli olan diğer konu doğru klimanın satın alınmasıdır. Gelişen teknoloji her elektronik üründe yeniliğe/farklılığa neden olur. Klimalarda bundan nasibini almakta. Özellikle akıllı oda termostatı teknolojisi hem konfor hem de tasarruf açısından oldukça önemli bir gelişmedir. Klima satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir ürün alırken ilk dikkat ettiğimiz şeylerden biri ürün fiyatıdır. Ancak klima alırken işler biraz değişiyor. Çünkü klima kullanımı sonucu gelecek yüksek faturalar başta yaptığınız cimriliğin acısını sizden fazlasıyla çıkarabiliyor. Klima satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları madde madde şöyle sıralayabiliriz.

  FBI ve CIA Çin Malı Telefonlara Karşı Uyardı : Huawei Marka Telefon Almayın

Satın alacağımız klima yüksek enerji sınıfı olmalı.
Cihaz Invertör teknolojisine sahip olmalı.
Yetkili servis ağı geniş olmalı.
Yedek parçalar kolay temin edilebilmeli.
Cihaz kapasitesi kullanılacak mekana yeterli olmalı.
Montaj yapılacak yere uygun tasarımda olmalı.

Klima satın aldınız ve montajı yapıldı. Bu aşamadan sonra yapılması gerekenler nedir, şimdi onları anlatayım.

Mobilya Yerleşimine Dikkat Edin

Klima iç ünitesi ve dış ünitesi önü açık olmalı, hava akışı rahat sağlanmalı. Klimanız evdeki eşyaları soğutmasın, onları klimanın önünden kaldırınız.

Isı Kaynaklarına Engel Olun

Klimanızın bulunduğu odaya güneş ışıklarına açık bırakmayın. Perde veya jaluzi ile gereken gölgeliği sağlayın. Hatta mekan içerisindeki lüzumsuz ışıkları kapatmak bile mekan ısısının düşmesine yardımcı olur. Klimanız soğutmaya çalışırken ısıya neden olan faktörler ile ekstra enerji yakmasın.

Klimanızın Bakımını İhmal Etmeyin

Siz farkında olmadan ortamdaki tozlar, çiçek polenleri klimanın filtrelerinde birikir. Dolan filtreler klimaya fazladan yük bindirir. Bu da cihazın aynı soğutmayı yapmak için daha fazla elektrik harcaması anlamına gelir. Tıpkı kombilerde yapıldığı gibi klimalarda da mevsim başında yapılacak bakım sayesinde hem cihaz ömrü uzar hem enerji sarfiyatı sağlanır.

Mekanın Kapalı Olması Gerekir

Klimalar sıcak yada soğuk hava üretmezler. Ortamdaki havayı istenilen sıcaklığa getirirler. Odadaki pencere ya da kapılar açık olması içeriye sürekli sıcak hava akışı olması demektir. Kapı ve pencerelerin kapalı tutularak bu hava akışı engellenmeli bu sayede daha hızlı bir soğutma sağlanır.

  Preo My Game MG42 Gaming Klavye Tavsiyesi

Klimayı Uygun Dereceye Ayarlayın

Yaz aylarında dış ortam sıcaklığı ile odanızdaki sıcaklık farklılığı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden klima sıcaklığını 18 derecenin altına düşürmemek gerekir. Yazın ideal klima sıcaklığı 23-24 derecedir. Bu değerde çalışan cihazlar hem çok yorulmamış ki bu da uzun ömürlü olması açısından yararlı olur hem de sağlığınızı riske atmamış olursunuz. Ayrıca klima sıcaklığını 1 derece düşürmek (odayı 1 derece daha soğutmak) %5-%10 arası daha fazla elektrik tüketmek anlamına gelir.

Yeni Teknolojiler İle Tasarruf Sağlayın

Yazımın başında belirttiğim akıllı oda termostatı ile klimanızı hem rahat kontrol edebilir ve bu sayede enerji sarfiyatının önüne geçmiş olursunuz. Siz evde yokken klimanız gereksiz yere çalışmaz, evdeyken ve uykudayken ihtiyacınız kadar çalışır ve evde/ofiste yokken açık unutulan ve sürekli minimum sıcaklıkta çalıştırılan bir klimaya göre %40’lara varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir