Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

kombi alırken nelere dikkat etmeli

Kış mevsiminin kapıda olduğu şu günlerde, kombisini yenilemek isteyen ya da sıfırdan kombi alacakların aklındaki kombi alırken nelere dikkat edilmeli sorularına cevap vermek istiyoruz. Her tüketici doğru kombiyi satın almak ister ancak internet üzerinde araştırma yaparken teknik detaylar nedeniyle kafalar karışabiliyor. Bu nedenle teknik terimler ve anlaşılması güç ifadeler kullanmamaya gayret edeceğiz.

Yeni bir kombi satın almadan önce öncelikle evinizin ısıtma ihtiyacına bakmalı ve ısıtma ihtiyacına uygun kombi seçimi yapmalısınız. Isıtma ihtiyacı diğer bir deyişle kombi kapasitesi mekanın genişliği, izolasyonu, hatta baktığı yön gibi konularla alakalıdır. Kombi kapasitesi konusunda yetkili firmalardan yardım alabilirsiniz.

Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kombi tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu kullanım suyu talebidir. Kullanım suyu; o ev de yada mekanda ihtiyaç bulunan sıcak su miktarıdır. Kaç banyo, kaç mutfak var, kaç odada aynı anda sıcak su kullanılacaksa ona göre daha bol kullanım suyu veren cihaz tercih edilmeli.  Kullanım suyu fazla olan evlerde çift yoğuşmalı kombiler kullanılmalı.

kombi tavsiyesi 2017 640x365 - Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
kombi alırken nelere dikkat edilmeli

Kombi Çeşitleri

Kombi alırken dikkat edilmesi gereken diğer nokta, seçilecek kombinin verimidir. Şu anda kombiler konvansiyonel ve yoğuşmalı olarak 2’ye ayrılır.

1- Konvansiyonel Hermetic Kombiler

Konvansiyonel hermetic kombiler yaklaşık olarak %90-93 verimle çalışan kombilerdir. Çünkü bu cihazlarda yakıtın büyük bir kısmı bacadan dışarı atılıyor. Bu nedenle hermetic kombi almaya karar verirseniz yakıt veriminin en az %75 üzerinde olmasına dikkat ediniz. Yeni kombi modellerinde ısı kaybı en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

2- Yoğuşmalı Kombiler

Yoğuşmalı kombiler hermetik kombilere kıyasla daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni daha verimli kombiler olmalarıdır.

  AMD Ryzen 5 2400G Hem İşlemci Hem Ekran Kartı

Yoğuşmalı kombiler de kendi içinde 2’ye ayrılır; yarı yoğuşmalı ve tam yoğuşmalı kombiler.

Yarı yoğuşmalı kombiler %102-103 verimle çalışan kombilerdir. Dolayısıyla konvansyonel kombilerden biraz daha fazla verimlidir. Tam yoğuşmalı kombiler ise verim konusunda %107-109 seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Bunu sağlayan premix denilen bir sistemdir. Premix sistemi, gaz ile havanın yanma öncesi karıştırılmasıdır.  Bu sitem konvansiyonel veya yarı yoğuşmalı kombilerde bulunmayan bir teknolojdir.

Kombi seçerken evin ısıtma ve kullanım suyu ihtiyacı yanında, verime de bakılmalı. Daha yüksek verimli cihazlar kendini daha kısa sürede amorti edecek ve daha kısa sürede size daha fazla tasarruf sağlayacaktır.

Satın alınacak kombinin yedek parçalarının uygun fiyatlı olması ve servis ağının yaygın olması da çok önemlidir. Hangi marka kombi alırsanız alın bu da mutlaka araştırılmalıdır. Kombi almadan önce yetkili servise giderek hem kombi tavsiyesi alabilir hem de aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kombi satın alırken bilmeniz gerekenlere değinmeye çalıştık. Bir kaç örnekle bunu pekiştirmek istiyoruz. Farklı büyüklüklerdeki evlerde hangi kombiler kullanılmalı kısa kısa buna değineceğiz.

kombi alirken neye dikkat edilmeli 660x210 - Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
kombi markalari

 

100 m²’den Küçük Daire İçin Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Evinizde yoğuşmalı kombi kullanabilmek için dairenizin alanı en az 100-120 m² olmalı. Ve en az 7 metretül* petek radyatör alanı olması gerekmektedir.

(*Metretül ; iki boyutlu malzemenin tek boyutu standart alınarak yapılan hesaplamadır.)

100 m²’den küçük dairelerde kesinlikle hermetik kombi tavsiye ediyoruz. Çünkü küçük alanlarda yeterli radyatör petek alanı olmayacağından yoğuşma ortamı sağlanamayacaktır. Bu nedenle 100 m²‘den küçük dairelerde klasik hermetik kombi almak yeterli olacaktır. Bu küçük daireler için Alarko, ECA vAriston’un hermetik model kombileri tercih edilebilir.

Tabii daireniz küçük olmasına karşın daha büyük petekler kullanarak, radyatör petek alanı arttırabilir ve sonuçta yarı yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz. Böyle bir tercihte bulunacaksanız Buderus kombiler uygun bir seçim olacaktır.

  Erkek Bakım Seti : Braun MGK 3080

100-200 m² Arası Daire İçin Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Daireniz 100-200 m² arası büyüklükte olmasına karşın her odadaki petekleri açmazsanız yine yoğuşma olmayacaktır. Bu da yoğuşmalı kombi için sorun teşkil edecektir. Kısacası bazı odalardaki petekler açılacaksa hermetik kombi, bütün petekler açılacaksa yoğuşmalı kombi tavsiye ediyoruz. Yoğuşmalı kombi olarak AristonECAAlarko ve Demirdöküm kombi tavsiye ediyoruz. Bu markalar hem yerli üretim hem de sessiz model kombiler üretmekteler.

kombi tavsiyesi 660x365 - Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
kombi alirken dikkat edilmesi gerekenler

200 m²’den Büyük Daire İçin Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bu büyüklükteki dairelerde tam yoğuşmalı kombi tavsiye ediyoruz. Ancak kombi çalışırken en az 7 metretül petek açık olmalıdır. Tam yoğuşmalı kombi tesisatı yapılırken, kombi-radyatör bağlantısında oksijen bariyerli plastik boru kullanılması oldukça önemli. Oksijen bariyerli borular sayesinde (fiyatları fazla olsa da), zamanla petek içerisinde oluşabilecek çamurlaşma önlenecek, hem kombinizin ömrü uzayacak hem de ısı kaybı yaşayamacaksınız.

Yoğuşmalı kombi alacaklar için diğer tavsiyemiz oda termostatı kullanılmasıdır. Oda termostatı sayesinde yüksek doğalgaz faturasının önüne geçmeniz mümkün olacak. Kablolu ve kablosuz olarak iki modeli bulunan bu termostatlar alınırken kablolu modelin seçmeniz tavsiye edilir. Kablolu termostatlar etrafa sinyal yaymadığından hem daha sağlıklı hem de daha ucuz cihazlardır.

200 m² ve daha büyük dairelerde Buderus ve Alarko yoğuşmalı kombi tavsiye ediyoruz. eğer daireniz 300 m² metrekareden büyükse Viessmann marka Vitodens model yoğuşmalı kombi tavsiyesi ediyoruz.

Kombi alırken nelere dikkat edilmeli başlıklı yazımızı kombi tavsiyesi vererek sonlandırmak istiyoruz. Kombi markalarını, fiyat, performans ve servis konusunda 3 ana başlıkta değerlendirecek olursak sırasıyla Buderus, Viessmann, Ariston, Demirdöküm ve İmmergas marka kombileri öneriyoruz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir