LGS İçin Uzman Tavsiyeleri

meb-lgs-tavsiyeleri

2018 Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) sınavına sayılı günler kaldı. 2 Haziran’da yapılacak olan sınava 1 milyon öğrenci katılacak. Kendinizi hazır hissetseniz de lgs için uzman tavsiyeleri işinize mutlaka yarayacaktır.

MEB kılavuzuna göre, bugün LGS sınav giriş belgesi yayınlanacak. Uzmanlar, adayları son çıkan denemeleri çözmesi, aileleri de olağanüstü bir durum varmış gibi davranmaması konusunda uyarıyor.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından liseli olmak için kullanılacak isteğe bağlı merkezi sınav ve adrese dayalı yerleştirme sistemi bu yıl ilk defa uygulanacak. Bu kapsamda 1.367 okul için yapılacak sınava, iki hafta kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kılavuzuna göre, adaylar bugün sınava girecekleri yerleri öğrenecek.

MEB yetkilileri, bu sınavın TEOG’dan daha zor olacağını açıkladı. Yani adayları, 2 Haziran’da ‘seçici’ bir Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bekliyor. Uzmanlar, son iki haftayı verimli geçirmenin önemli olduğunu belirterek, “Son dönemde piyasaya çıkan deneme sınavlarını ve testlerini çözmeye özen gösterin” diyor. Eğitimcilerin, adaylara tavsiyeleri şöyle:

GENEL TEKRAR YAPIN

LGS’de sorular ağırlıklı olarak 8’inci sınıf müfredatından gelecek olsa da MEB’in açıklamalarına göre, özellikle ortaokulda edinilmesi öngörülen bilgi ve yeterlilikler de sorgulanacak. Bu nedenle geçmiş yıllarda tam olarak anlamadığınız konulara da zaman ayırın.

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Genel tekrar yaparak eksiklerinizi giderin.

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Odaya girmeden önce çalışacağınız süreyi belirleyin ve bu bitmeden asla ayrılmayın.

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Tekrar programınızda her gün üç derse yer verin.

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Son dönemde piyasaya çıkan deneme sınavlarını ve testlerini çözmeye çalışın.

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Deneme sınavı veya test çözdüğünüzde mutlaka yanlışlarınızı bulup giderin.

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Konu tekrarları için bir plan oluşturun. Gün gün, testlerin yanı sıra konu tekrarlarınızı yapmaya özen gösterin.

Merkezi sınavda TEOG’a göre Türkçe, matematik ve fen bilimleri gibi temel derslerin belirleyiciliği arttı. Yani bu derslerde yapılan doğrular daha çok puan getirecek. Türkçe, matematik ve fen bilimlerinin katsayıları dört; TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil bir. Geçen yıl bu derslerin ağırlık katsayıları ikiydi. Ancak temel derslerin belirleyiciliği yükselse de, sınavda rekabet yüksek olacağı için diğer derslerden yapılan netler de önemini koruyor. Bu derslere ağırlık vermeyi de ihmal etmeyin.

lgs sinav tavsiyeleri - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri
lgs-sinav-tavsiyeleri

DERS DERS BAŞARI TÜYOLARI

Uzmanların katsayıları artan matematik, fen ve Türkçe dersleri için başarı tüyoları ise şöyle:

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Türkçe’de soruların çoğu okuma-anlama-yorumlama gücünü ölçmeye yönelik olacak. Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine iyi çalışın, böylece Türkçe netlerinizi en yüksek seviyeye çıkarabilirsiniz.

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Uzun paragraflar okuyup yorumlama çalışması yapın.

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Matematikte öğrencilerin ‘matematik okur yazarlığı’na da sahip olması gerekiyor. Soru kalıbı ezberlemek ve sürekli benzerlerini çözmek yerine, sayısal mantık ve görsel yeteneği ölçen sorularla uğraşın.

onay isareti - LGS İçin Uzman Tavsiyeleri Fende birinci dönem konularını tekrar etmeyi ihmal etmeyin. Basit makineler, madde gibi konularla ilgili tekrarlardan sonra bol bol soru çözün.

VELİLERE TAVSİYELER : STRESİ ARTTIRMAYIN

Sınava kısa süre kalsa da evdeki düzen, genel hava ‘her zamanki gibi’ olmalı. Örneğin sınava bir hafta kala annenin çocuğuna en sevdiği yemekleri yapması bile olağanüstü davranma durumuna iyi bir örnek.

Sınava hazırlanıyor diye sorumluluk vermeyi bırakmayın. Odasını toplaması, ev alışverişi veya sofrayı hazırlaması ona da iyi gelecek.

Çocuklardan bazıları iyi bir liseyi kazanamazsa, anne-babalarının sevgi ve güvenini kaybedeceğini düşünebilir. Her koşulda yanlarında olduğunuzu hissettirin.

Sınavı yaşamın tek ve en önemli dönüm noktası gibi algılamak kaygıyı arttırır. Sınav, yaşamın önemli olaylarından sadece biri ve bundan sonra onu sınavlar zinciri bekliyor.

Benzer İçerikler
  Kişisel Networking - Sosyal İlişki Ağı Neden Gerekli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir