LGS Tercih Tavsiyeleri Dikkat Edilmesi Gerekenler

lgs tercih rehberi püf noktalar

Artık tercihleri yapma zamanı geliyor. Kritik bir süreç heyecanlı bir süreçten bahsediyoruz. Uzmanından fikir almak gerekiyor. Kafası karışık olanlar, kılavuzu anlamayanlar için LGS tercih tavsiyeleri vereceğim.

Pek çok öğrenci ve anne baba için en büyük sorun şu an da tercihler. LGS’de sınav maratonu geride kaldı tercih maratonu başlayacak, başvurular başlayacak. LGS tercihleri 13 Temmuz’a kadar sürecek. Dikkat edilmesi gereken noktalar var. Hem öğrenciler için hem aileler için. Peki bu noktalar neler?

LGS Tercihi Neye Göre Yapılmalı?

LGS tercih süreci başladı, ilk etapta öğrencilere ne tavsiye edersiniz? Kaç tercih yapılacak nasıl yapılacak?

Başta uzmanlar, aileler derslerine iyi çalışacaklar. Kılavuzun dikkatlice okunması gerekiyor. Mesela uzmanlar mutlaka bir uzmana danışarak tercih yapın diyorlar. Burada anne babalara şu noktanın altını kırmızı bir çizgiyle çizmek isterim.

Kılavuzu okuyarak uzmanın yanına gidin yoksa uzmanın dediğini anlamazlar. Uzman dediğimiz kişiler okuldaki hocalardır eğitimden anlayan biridir. Uzman çok özel biri değildir. Mutlaka siz de kılavuzu okuyun. Tercih maratonunun 14 Eylül’e kadar süreceğini unutmayın. Ek yerleştirme diye bildiğimiz o boş kontenjanlara yönelik hareket 6 Ağustos-14 Eylül arasında devam edeceği için mutlaka boşluklar olacaktır. Özel okula gidenler olacak başka sebepler olacaktır.

13 Temmuz itibari ile tercihler bitiyor. 30 Temmuz’da sonuçlar açıklanacak.

Eğer istediğiniz yer gelmezse her şey bitti diye düşünmeyin. Umutsuzluğa lütfen kapılmayın. Çünkü ek yerleştirmelerde ki 14 Eylül’e kadar sürecek bu dönemde istediğiniz yerlere girebilirsiniz.

  Özel Okul Mu? Özel Ders Mi? Temel Lise Mi?

Puanla öğrenci alan yerler ve merkezi yerleştirme sistemi üzerinden alan yerler var. Bu ayırıma nasıl dikkat etmeliyiz?

Sınava girmeyen yerel yerleştirmeden tercih yapıyor. Yerel yerleştirme adrese dayalı yerleştirme. Çünkü o öncelikli. Eğer bir çocuk sınava girmişse 15 tane tercih yapabiliyor. Birincisi 5 tane sınav sonuçlarına göre (puana göre) arkasından mecburen yerel yerleştirmeden 5 tercih yapıyor isterse pansiyonludan da yapabiliyor.

Öncelikle şuna dikkat edilmesi lazım. Yanlış bir algı oluşabilir. Bilgisayar ekranı açıldığında sınavla alan puanınız çok iyi olabilir ama onu sınavla alan tercih yapacağına ilişkin sayfanın açılması için öncelikle yerel yerleştirmeden 5 tercih yapması gerekiyor. Aksi halde sınavla alan sayfayı açmıyor. Bu güzel bir önlem. Yerleşemez ise oraya yerleşecek, sistem size tercih şansı veriyor.

Öncelikle yerel yerleştirme zaten sınavla alacaklar şuna çok dikkat etsin; puan üstünlüğüne göre (MEB’in kılavuzu öyle diyor) kimin puanı yüksekse onu alacağım demek. Sınav puanına bakıyor, okul puanına bakmıyor. Sizin çocuğunuzu biri A lisesini 1. Tercihe yazdı diye sizin çocuğunuzdan puanı düşükse onu değil sizin çocuğunuzu alıyor.

lgs tercihleri - LGS Tercih Tavsiyeleri Dikkat Edilmesi Gerekenler
lgs tercih rehberim

Yüzdelik Dilimler Neyi İfade Ediyor?

Burada özellikle puan üstünlüğü esasına göre yapılıyor ama tercihler %’lik dilimler baz alınarak yapılacak.

%’lik dilimlerde ise mesela çocuk %7’lik dilime mi girdi yapacağı tercihin 2 tanesini %3,%4,%5 gibi yüksek yazsın. 2 tanesini de %8-10 o civarda ama 1 tanesini mutlaka %15’lik dilimden de güvence amaçlı yazmasını biz öneriyoruz.

Bu çok önemli, yerel yerleştirme de ise, özellikle uzmanlarımızın da dikkatle kaçmaması gerekiyor, yerel yerleştirmede 1. Kural bir öğrenciye 1 okul türünden en çok 3 tane yazabiliyor.

  TYT Kitap Tavsiyesi YKS Kitap Tavsiyesi

Bir tane örnekle açıklayalım; Anadolu lisesinden 3 tane Anadolu lisesi yazabiliyor, 5’ini de yazamaz ya Mesleki teknik Anadolu ya da Anadolu imam hatip yazmak durumunda. İmam hatip yazma zorunluluğu yok tabi, mesleki teknik de yazabilir.

1 kural daha var bu da çok önemli. Yerel yerleştirmede (adrese dayalı sistem) ilk 3 tercih adrese dayalı okullardan seçilmek zorunda. Yani kılavuzdaki yeşil listeden. Yeşil liste evin etrafındaki okullar, mavi komşu mahalledeki okullar, kırmızı liste de o ildeki okulları ifade eder.

İlk 3 tercihi mutlaka adrese dayalı bölgeden seçmek durumunda. Bu en önemli ayrıntı.

lgs tercih tavsiyeleri - LGS Tercih Tavsiyeleri Dikkat Edilmesi Gerekenler
lgs tercih tavsiyeleri

Ek yerleştirme de herhangi bir okul çıkmama şansı var mı?

Hiçbir öğrencinin yerleşememe gibi bir durumu yok. Kesinlikle yerleşecek. MEB’in net olarak ifade ettiği bu. Sadece çocuk istediği okula yerleşmemiştir. İstediği okula yerleşmediği için ne yapıyor ek yerleştirmelerde 3’er tercih yapıyor. Merkezi sınavla alan okullardan 3 tane, yerel yerleştirmeden 3 tane, pansiyonludan 3 tane tercih yapabiliyor.

Tercihleri bizzat velisiyle giderek velinin de imzası alınarak okullar tarafından yapılacak.

Özel okulların kayıt tarihi 27 Haziran’dan itibaren başladı devam ediyor. 13 Temmuz’da onların da bitecek.

Unuutulmamalıdır ki, dünyanın en iyi okulunun çocuğa katkısı %25, bu bilimsel bir tespit. O yüzden çocuğunuzu maceraya sürüklemeyen. Evinize en yakın okulları ön sıralara yazmanızı tavsiye ederim.

LGS’ye giren öğrenciler iyi puan aldılar ya da alamadılar hepsi tercih yapacak bir okula yerleşecek. İyi puan alanlar özel liselere yerleşecekler daha düşük puan alanlarsa evlerinin etrafındaki liselere yerleşecekler ve eğitim hayatlarına devam edecekler. Şimdiden tüm öğrencilere başarılar diliyorum.

Benzer İçerikler

21 thoughts on “LGS Tercih Tavsiyeleri Dikkat Edilmesi Gerekenler

    1. Teşekkür ederim, ama yorum kısmına “gerçekten mükemmel” yazmak yerine, faydalı olacak şekilde kendi yorumunuzu yapmanızı yeğlerim 🙂

    1. Teşekkür ederim, ama yorum kısmına “çok yararlı” yazmak yerine, faydalı olacak şekilde kendi yorumunuzu yapmanızı yeğlerim 🙂

    1. Teşekkür ederim, ama yorum kısmına “çok faydalı” yazmak yerine, faydalı olacak şekilde kendi yorumunuzu yapmanızı yeğlerim 🙂

  1. Sistemin sürekli değişmesi kafa karıştırıcı olmakta. Neden insanları hep zora sokma çabasındalar anlam veremiyorum gerçekten.

  2. gençlerin hayatını tamamen etkileyecek olan sınavlarından biri olan lgs tercihleri için bulunduğunuz katkı için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir