Muhabbet Kuşu Beslenmesi ve Bakımı

muhabbet kuşu tavsiye 720x315 - Muhabbet Kuşu Beslenmesi ve Bakımı muhabbet kuşu tavsiye

Muhabbet kuşları, en kolay evcilleştirilen hayvanlardan olduğu için hemen hemen her petshopta bulunur. Muhabbet kuşu beslemek zor gibi gelse de aslında gayet kolay.

Öncelikle muhabbet kuşu almayı düşünüyorsanız fakat okulunuz varsa, çalışıyorsanız veya evde tek iseniz bu onu yalnız bırakmak demektir. Bu da onu mutsuz eder ve sizden soğumasına neden olur.

Muhabbet kuşları kesinlikle orta ve ya büyük boy kafeste bulundurulmalıdır. Karton kutu ve ya herhangi bir kabın içinde muhabbet kuşu bakımı yapmanız doğru değildir. Kafesinde yemliği, suluğu, en az bir tane oyuncağı ve gezebileceği tarzda çubuklar bulundurmalısınız.

Kuşunuzun size kolayca alışmasını istiyorsanız dişi kuşlar size göre değil. Erkek muhabbet kuşları daha çabuk ısınır ve konuşmaya başlar.

Muhabbet kuşunuzla günde en az 2-3 saat ilgilenmeniz gerekiyor. Ne kadar çok ilgilenirseniz o kadar mutlu olur ve size o kadar çabuk alışır. Onunla konuşup, dışarı çıkmaya alışkınsa omzunuzda elinizde alıp evi gezdirebilirsiniz.

Sadece muhabbet kuşlarına değil bütün hayvanlara sevgi ve şefkatle yaklaşmanız gerekir.

Elinize ve ya omzunuza gelmiyorsa size henüz güvenmiyor demektir. Yaşı büyük kuşların evcilleştirilmesi zordur. Size güvenmesini sağlamak için tüm gününüzü ona ayırıp eve ve size alışmasını sağlayabilirsiniz. Aç bırakıp elinizle beslemek gibi alıştırma taktiklerini dikkate almayın.

Haftalar geçtiyse ve hala size alışmadıysa, sürekli gagalıyorsa ve yaşı büyükse, ona bir eş alabilirsiniz. Eş, onu hem yalnız bırakmaz hem de size alışırsa o da ondan görüp eski tavırlarını bırakır.

  2. El Araba Alacaklara Tavsiyeler

Muhabbet kuşları, sürekli aydınlık bir ortamda bulunmak zorundaysa, uyumaları için kafesin üzerini ince bir örtü ile örtebilirsiniz.

Muhabbet kuşları hassas hayvanlardır. En küçük hatanız bile kuşunuzun psikolojisini kötü yönde etkileyebilir. Örneğin; kuşunuzu yeni aldıysanız ilk 3-4 gün ortama alışmasını bekledikten sonra salmaya (uçurmaya) başlamanız gerekir. Diğer türlü kuşunuzu kafese tekrar sokmakta zorlanabilirsiniz.

Eğer kuşunuz odada uzun süredir dolaşıyorsa ve kafese girmek istemiyorsa kafesin içindeki çubuğu ona doğru yavaşça yaklaştırın ve üstüne konduğunda yavaşça kafese sokun. Bu işe yaramazsa kafesi ona götürüp içine girmek zorunda bırakabilirsiniz. Alışkın olduğu evine hemen girecektir.

Unutmayın muhabbet kuşları canlı varlıklardır, onlara oyuncak muamelesi yapmamalısınız.

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. Muhabbet kuşlarını oldum olası çok sevmişimdir. İki sene önce bi kuşum öldü ağlamıştım, o kadar alışmıştım ki 4 yıl bendeydi aileden biri olmuştu.

  2. Evet benim arkadaşımın vardı gagasını kırarak intihar etmiş psikolijileri bozulunca hemen intihar ediyorlar.

  3. çocuklarım için tehlikeli olmasa muhabbet kuşu beslemek kadar zevkli bir hayvan türü yok yani. Bide konuşmaya başladı mı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir