Oyuncu Faresi Tavsiyesi : SteelSeries Rival 100

steelseries rival 100 tavsiyehane 630x315 - Oyuncu Faresi Tavsiyesi : SteelSeries Rival 100

Steelseries Rival 100 oyuncu faresi önerisi ile karşınızdayım. Oyuncu mouse diyince aklınıza yüksek fiyatlı ürünler gelmesin. Bu yazıda tanıtımını yapacağım oyuncu mouse tavsiyesi Rival 100, uygun fiyatıyla da sizi memnun edecek. Rival 100 pahalı ürünlere göre çok daha uygun bir fiyata satılmakta. Ortalama Rival 100 oyuncu faresi fiyatı 120₺-150 ₺ civarında.

Giriş seviyesinde yer alan Rival 100‘ün fiyatı aslında uygun seviyede dedim çünkü oyuncu fareleri kategorisinde baktığımız zaman, turnuvalarda kullanılan yüksek CPI (DPI) değerine sahip farelerin fiyatları oldukça yüksektir.

Rival 100, Steelseries Engine yazılım desteğine sahiptir. Bununla beraber tasarım ve donanımda bazı avantajlara sahip bir oyuncu faresidir.

Öncelikle Steelseries Rival 100 incelemesine tasarımıyla başlamak istiyorum.  İlk bakışta sade ve şık bir tasarıma sahip olan Rival 100 oldukça farklı renklerde satılmaktadır. Aynı zamanda Windows ve MacOS işletim sistemlerine uyumludur.

rival 100 renk çeşitleri - Oyuncu Faresi Tavsiyesi : SteelSeries Rival 100
rival-100-renk-cesitleri

Steelseries, FNATIC gibi önemli E-Spor takımlarının da sponsorluğunu yapmaktadır. Oyunculara ekipman desteğinde bulunuyor. Yurt dışı maçlarında oyuncuların ellerinde Steelseries marka ürünleri görebilirsiniz.

Rival 100, Danimarka’da tasarlanmıştır, ancak Çin’de üretilmektedir. Avrupai tasarımın Çin’deki tasarımlardan çok daha estetik bir görünüme sahip olduğunu söylemeliyim.

Rival 100 tıklama hissi ve sesi farklı diyebilirim. Ana tıklama tuşu sağ elini kullananlar için daha uygun bir şekilde tasarlanmış.

Hem tekerlek önünde hem de logoda aydınlatma mevcut.

Üzerinde 6 adet tuş bulunan Rival 100‘deki bu tuşların hepsini programlayıp ayarlayabiliyoruz.

En önemli noktalardan biri bu fiyat segmentindeki oyuncu farelerine baktığımızda 2000 cpi değerine sahip optik sensör olması. Optik sensör sayesinde  birebir takip sağlanabilmektedir. Bu tip farelerde lazer farelere göre oyuncu mouse pad kullanımı daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Rival 100 sağ ve sol kenarında elinizin kaymaması için kauçuk bir doku var. Bu kısım biraz sert yapılı. Genel olarak elinizin altında farenin yumuşak bir dokunuş hissi verdiğini söyleyebilirim. Malzeme kalitesi ve dokusu üst seviye farelerin hissiyatını rahatlıkla sağlıyor diyebilirim.

rival 100 kenar kauçuk - Oyuncu Faresi Tavsiyesi : SteelSeries Rival 100
rival-100-kenar-kaucuk

Rival 100, 30 milyon tuş basımına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

SteelSeries Rival 100 üzerinde dpi cpi değiştirme tuşu yer alıyor. Bu ayarların nasıl yapıldığını birazdan anlatacağım.

Fare üzerindeki Steelseries logosu aydınlatmalı olarak tasarlanmış. Bağlantı noktası ekstra sağlamlaştırılarak tasarlanmış. Kablonun kendisinde örgülü bir koruma olmadığını belirteyim. Zaten giriş seviyesindeki bir üründe böyle bir koruma olmayacaktır.

Rival 100 sağ tuşu sol tuşa göre daha sert bir basımı var. Orta tekerlek ise üst seviye farelerde olduğu gibi güzel bir kaplamaya sahip ve hassas bir harekete sahip.

  Elektrik Süpürgesi Tavsiyesi

Rival 100 oyuncu faresi ergonomi tasarımı ile de oldukça başarılı. Parmaklarınızı ister uç kısımlar, isterseniz pençe tutuşuyla kullanabilirsiniz. Elinizin altında kullanımı rahat, ancak oyun esnasında cpi tuşunu kullanmak isterseniz parmağınızı biraz geriye çekmeniz gerekiyor. Ki bunu bir çok oyuncu faresinde hızlı bir şekilde değiştirmek pek kolay olmuyor.

rival 100 üstten görünüm - Oyuncu Faresi Tavsiyesi : SteelSeries Rival 100
rival-100-ustten-gorunumu

Sağ el ile fareyi kavradığınızda baş parmağınıza gelen tuşlar (sağ kenar) son derece kolay şekilde tıklanmaya uygun. Bu bölümde yer alan 2 tuş arasında açıklık uygun bırakılmış. Tuşların basımı sırasında da rahat bir hissiyata sahip ve tuşlar kullanışlı.

Rival 100’e yukardan baktığımızda da tasarımın iyi olduğunu söylemem gerekiyor. Sade ve ergonomik bir tasarım hakim.

Steelseries Rival 100 oyuncu faresi 120 gr. ağırlığındadır. Her insanın el ölçüsü farklı olacağından Rival 100 ölçülerini sizinle paylaşmak istiyorum. 120 mm. uzunluğu, 68 mm. genişlik ve 37 mm. yüksekliğe sahip. Zaten bu değerleri ile piyasada en yaygın ölçülerde tasarlanmış oyuncu faresi. Bir kullanıcının bu fareyi aldığında, ergonomi olarak pişman olma ihtimali düşük.

Rival 100 oyuncu faresi 1.8 metre kablosu var. Masaüstü bilgisayar oyuncuları düşünülerek oldukça yeterli bir uzunlukta kabloya sahip.

Rival 100 altına baktığımızda teflon ayaklıkları sayesinde daha rahat kaymaktadır. Ancak bu ayakların yedeği maalesef kutu içerisinden çıkmıyor. Ancak siz başka yerden ekstra fare ayağı bulabilirseniz değiştirmeye uygun bir yapısı var.

rival 100 alttan görünüm - Oyuncu Faresi Tavsiyesi : SteelSeries Rival 100
rival-100-alttan-gorunumu

Kutu içerisinde kullanım kılavuzu ve garanti belgesi gibi kağıtlar var, başka bir şey yok.

Her ne kadar kutu içerisinde yedeği olmasa da giriş seviyesindeki bir farede bu pabuçların değiştirilebilir olması bile bence çok iyi.

Gelelim Rival 100 optik sensörlerine..

Birebir milimetrik kullanmak isteyenlerin önem verdiği noktalardan biri tabii ki sensörlerdir. Rival 100 sensörleri SDNS3059 özel optik sensörlerdir.

2000 cpi değeri ile performansı iyi ancak genel olarak bu seviyede 1920×1080 ya da 72op HD dediğimiz bilgisayarlda 500 dpi larda, Full HD için 1000-1500 cpi değerlerinde kullanılması. (Yapılan testler sırasında ekran çözünürlüğüne göre bu değerler ölçülmüş.)

İnce Ayarlar : SteelSeries Engine Yazılımı

Steelseries Engine programını çalıştırdığınız zaman karşımıza gelen ekranda 3 ayrı sekme var. Şimdi gelin bu başlıkları teker teker inceleyelim.

steelseries engine yazılımı tavsiyehane - Oyuncu Faresi Tavsiyesi : SteelSeries Rival 100
steelseries-engine-yazilimi-tavsiyehane

İlk sekme “MY GEAR”

Bu pencerede bilgisayarınıza takılı klavye ve fare donanımlarını görebiliyorsunuz. Ekranın sol kısmında eğer bağlantıda sorun yaşarsanız yardım alabileceğiniz bölüm bulunuyor.

Donanımlarınızın firmware kontrolünü de yine bu ekranda yapabilirsiniz. Firmware güncellemesi ürünün stabilitesi için son derece önemli.

Bu ekranda Rival 100’e tıkladığınızda bu cihazla ilgili ayar ekranı gelir. Burada yeni bir profil oluşturabilir, mevcut konfigürasyonları aç kapa yapabilirsiniz.

  Profilo Kahvedan İncelemesi

Varsayılan konfigürasyon üzerinde değişiklik yapıp bunu kopyalarak internette bulut üzerinden başka bilgisayarda aynı ayarları kullanabilirsiniz.

Hesabınıza girdiğiniz zaman dünyanın her yerinden bütün ayarlarınıza ulaşabiliyorsunuz.

Yani makrolar oluşturup programlayabiliyorsunuz. Yani bir oyunda bir den fazla tuş basım kombinasyonu nu kaydedip bunu tek tıklama ile uygulamak mümkün.

Ancak bazı oyunlarda bu hile olarak algılanabilir. Dikkatli olmanız lazım. Birden fazla tuşla yapılan bir kombinasyonu siz tek tuşla yaparsanız bazı oyunlarda bu ban yemenize sebep olabilir. Özellikle bazı multiplayer oyunlar makroya izin veriyor.

6 tane tuş var demiştik, bu tuşların görevlerini de yine bu ekrandan değiştirebilirsiniz.

rival 100 sensitivity ayarları - Oyuncu Faresi Tavsiyesi : SteelSeries Rival 100
rival-100-sensitivity-ayarlari

Rival 100 üzerindeki Steelseries logosunun rengini değiştirmek isterseniz onunla ilgili ayar kısmı da mevcut. Dilerseniz led ışığı tamamen de kapatabilirsiniz.

Rival 100 üzerindeki CPI (dpi) ayarını yapmak için “Sensitivity 1” ve “Sensitivity 2” olarak ayrılmış 2 göstergedeki değeri değiştirmeniz yeterlidir.

Sensitivity 2, 4000’e kadar yükseltilebiliyor ama 2000’den sonrası yazılımsal olarak bir değerdir.

En iyi performans ayarı için; Sensitivity 1 : 500 CPI, Sensitivity 2 : 1000 CPI olarak verilmelidir.

“Acceleration”, “Polling Rate” ayarları ile de hız ayarlarını değiştirebilirsiniz.

İkinci sekme “LIBRARY”

Bu ekranda istediğiniz uygulamaya istediğiniz profilleri atayabiliyorsunuz. Farklı oyunlar için farklı ayarları kullanabiliyorsunuz.

Son sekme “GAMESENSE”

CS:GODOTA yada Minecraft gibi oyunlarsa enerjiniz düştüğünde, cephane azaldığında ya da rakip sizi öldürdüğünde yani bir skor aldığınızda ışıkların farklı renklerde yanmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu çok güzel bir görüntü veriyor. Bu hoş görüntüsüyle de, oyuncu faresi önerisi olarak sizlere Rival 100’ü tavsiye ederim.

rival 100 renk değiştiren led ışıkları - Oyuncu Faresi Tavsiyesi : SteelSeries Rival 100
rival-100-renk-degistiren-led-isiklari

Mesela %10 parlaklıkta flash yanıp sönmesini de ayarlayabiliyorsunuz.

Giriş seviyesinde ki bir oyuncu faresi olan Rival 100 de bu özelliğin olması oldukça memnun edici.

Rival 100 ile 1 hafta kadar bir talim yaparsanız daha çok verim almaya başlayarsınız.

Rival 100 ile turnuvalara rahatlıkla katılabilirsiniz.

Steelseries Rival 100 Artıları Ve Eksileri

  • Ergonomik olması, sensörün kaliteli olması ve fiyatının ürün özellikleri göz önünde bulundurulduğunda uygun olması Rival 100 oyuncu mouse artıları olduğunu söyleyebilirim.
  • Ve oldukça uzun ömürlü olacak bir fare: 30 milyon tıklama ömrü var.
  • Eksilerine gelecek olursam, yazılımda CPI aralığını 250 CPI’lık değerlerde değiştirebiliyorsunuz. Üst seviye farelerde bu ayar daha hassas değerlerde değiştirebilmektedir.
  • Yan tuşların sesi birazcık yüksek diyebilirim. Ayrıca bu tuşları kullanırken 2 tuş arasında boşluk olmayan modeller biraz daha rahat kullanılıyor.

Steelseries Rival 100 her ne kadar giriş seviyesi olarak nitelendirilse de oyuncu faresi tavsiyesi edebileceğim ve piyasadaki bir çok fareden açık ara önde bir üründür.

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. Steelseries rival 100 efsane bir oyuncu ekipmanıdır, kesinlikle tavsiye ederim ekonomik ve kullanışlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir