Özel Okul Mu? Özel Ders Mi? Temel Lise Mi?

özel-okul-mu-devlet-okulu-mu

Lise öğrencileri için öğrenim hayatlarını ve sonucunda gelecek yaşamlarını yakından ilgilendiren bir konu. Özel okula mı gidelim? Kurslara yazılsak yeter mi? Yoksa devlet okulunda devam mı edeyim? Ben sadece özel ders almayı düşünüyorum sizce yetiştirebilir miyim? gibi bir çok soru geliyor. Bu soruların cevabı öyle pat diye verilecek cevaplar değil. Gelin biraz detaylı bakalım.

Biliyorsunuz son yıllarda eğitim alanında yapılan çalışmalardan dolayı Türkiye’de bir çok özel okul açıldı. Ve etüt merkezleri yeniden açılıyor, 3 ders kuralı filan var. Yani bir şekilde kurumlar bir hareketlilik içinde. Hal böyle olunca kafası karışan bir çok öğrenci arkadaşımız ve aileleri var. Geleceğinizi etkileyecek önemli bir karar vermeniz gerekiyor.

Bu kararı alırken, doğru bir seçim yapmanın yolu bir takım soruların cevabında yatıyor. İşte tercih yapmadan önce sormanız gereken 4 temel soru…

1- Öğretmen kadroları nasıl?

2- Etüt sistemleri nasıl? Birebir destek konusunda nasıllar? Yani program hazırlama (ki bu çok önemli) sorunları çözme noktasında nasıllar?

3- İlerleyen zamanlarda denemeler konusunda nasıllar?

4- Kendi okulunuzda kalmak faydalı mıdır?

İlk 3 soruyu lütfen kayıt olmak istediğiniz yere sorun. Okul kurslarının faydalı olduğunu söyleyebilirim. Genelde bu şekilde duyuyoruz, özel okullarda bunları ne kadar verirler ne kadar vermezler buna yorum  yapmak kolay değil. Bunu en iyi gidip o okula sorarak bunu öğrenmelisin. Mesela öğrencilerine yatırım yapan kurumlar var. Düşünsenize öğrenci grupları var, eğitim koçları geliyor, danışmanları geliyor, yaz kampları, 15 tatil kampları yapılıyor. Özel okullarda bunu yapanlar varsa tabii ki gidip onlara başvurabilirsiniz.

  LGS Tercih Tavsiyeleri Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendi okulunuzda kalmak faydalı mıdır? Faydalı yanları var. Son yıl geldi okul değiştirmek herkese iyi gelmeyebilir. Biraz duygusal bir konudur. Eğer duygusal olanlarınız varsa aynı okulda kalabilir.

Özel Ders Almak Mantıklı Mı?

Özel dersler konusunda sana çok ciddi bir tavsiyede bulunayım. Biliyorsun genelde son günlerde denemelerden bir çoğunuz kaçıyorsunuz. Ölçümü yapmanız gerekiyor. Diyelim ki fizikte berbat bir netiniz var. O halde fizikten özel ders alabilirsin. Ya da TM.cisin matematiğin yerlerde sürünüyor. 2 net çıkarıyorsun. Öyleyse böyle bir destek alma imkanın varsa tabii ki özel ders alabilirsin. Bazıları diyor ki hocam ben hiç özel ders almayacağım. O da senin seçimin.

zel okul mu temel lisemi - Özel Okul Mu? Özel Ders Mi? Temel Lise Mi?
özel okul mu temel lisemi

Devlet Okulunda Devam Etmek

Gerçekten iyi hocaları varsa, arkadaş ortamını seviyorsan devam ettiğiniz okulda kalabilirsin. Özellikle Milli Eğitim‘in önderliğinde, onay verdiği kurumlardan olmasını tavsiye ederim. Merdiven altı sistemlerde ileride sıkıntılar yaşama ihtimalin çok yüksek. O yüzden kolejlerde özel okullarda vs. sana çok iş düşüyor.

Kendi okulunu sevmiyorsun ve illa bir koleje geçeceğim diyorsan sana en büyük tavsiyem şu yazımın başındaki 3 soruyu o kuruma sor. Ve bunlar için yazılı taahhüt al. Sana bir çok söz verebilirler. Şu kadar saat ders bu kadar deneme diyebilirler. Bunları kağıt üzerinde yazılı al. Profesyonel bir kurum size bunları sunmalı. Dediğim gibi yazılı bir kağıt almak mantıklı, öncesinde bunu mutlaka düşünün.

9 ve 10. sınıftaki öğrencilere tavsiyem; devlet okullarına devam etmemek için eğer gerçekten çok büyük sıkıntılarınız yoksa (hocaların büyük çoğunluğu  kötü olabilir, arkadaş ortamın iyi değildir, okulundan tabiri caizse nefret ediyorsundur) devlete okuluna devam edin, düzeninizi bozmayın. Sonuçta farklı bir liseye tek başına gideceksin herkes ortamını kurmuş, bir genç için bu duruma düşmek de hiç kolay olmaz.

  Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler
lise tercihi temel lise devlet lisesi - Özel Okul Mu? Özel Ders Mi? Temel Lise Mi?
lise tercihi temel lise devlet lisesi

Öğretmen Kadroları Önemli

İster temel lise, ister devlet okulu yada kolej olsun öğretmen konusuna gelince her yerde kötü hocalar olabilir, hiçbiri mükemmel değil, zayıf olduğunuz derslerdeki eksikliklerinizi kendiniz kapatmaya çalışın. Belli başlı derslerde yukarıda bahsettiğim gibi özel takviye alabilirsin. Bu açıdan bakıldığında olabildiğince devlette kalmanız daha mantıklı olacaktır. İlla da özele geçmeyi kafaya koyduysanız bahsettiğim gibi kurumu iyice araştırın. Tecrübeli bir kurum  olması önemli. Geçmiş başarıları da size doğru bilgi verecektir.

Hatta imkanınız varsa kayıt olmayı düşündüğünüz okulda misafir öğrenci olarak derslere katılmanız çok yerinde olacaktır. Size tarif edilemez fikir verecektir.

Bu gelecek sizin ve siz de bu ülkenin geleceğisiniz. İnşallah faydalı bir yazı olmuştur. Merak ettiklerini yorum kısmından bana sor yardımcı olacağım.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşıp karar vermeleri için onlara da yardımcı ol.

Benzer İçerikler

10 thoughts on “Özel Okul Mu? Özel Ders Mi? Temel Lise Mi?

  1. Öğrencilerin bunu okuyup öyle karar vermelerini tavsiye ederim anlatım için teşekkürler.

  2. Gerçekten Dikkatle Okunması Gerekir Ben Her Zaman Kaliteli Devlet Okullarından Yanayımdır. Kararınızı Hızlı Almayın

  3. Her veli ve öğrenci bu makaleyi ve yazıyı okumadan eğitime hemen karar vermemeli.Fikir sahibi olmadan özelmi devlet mi diye hemen eğitime başlanmamamalı.Faydalı yazı.

  4. imkanı olan özel okula gönderecektir diye düşünüyorum, Kaliteli devlet okulu kalmadı pek.

    1. Teşekkür ederim, ama yorum kısmına “çok güzel anlatım” yazmak yerine, herkese faydalı olacak şekilde kendi yorumunuzu yapmanızı yeğlerim 🙂

  5. Devlet okullarından daha iyi oldukları kesin parasal konuları aşarlarsa herkes tercih edebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir