Plastik Ambalajlardaki Tehlike

plastik ambalajlar sağlığa zararlı

Gıda ambalajı söz konusu olduğunda bir çok malzeme var ama sınıflandırma yapmak gerekirse cam, karton ve plastik ambalajlar şeklinde sayabiliriz. İçtiğimiz su, yediğimiz yemek, bebeğimize verdiğimiz mama hepsi bu tür ambalajların içinde.

Peki gıda ambalajları neler içeriyor? Ve yeteri kadar güvenli mi, sağlıklı mı?

Cam dışındaki ambalaj malzemeleri ve ambalaj konusunda bir şey söyleyemem ama cam konusunda şunu söyleyebilirim. Cam ambalajın içinden hiç bir şey çıkmaz.  Hiç bir şeyin çıkmasına, sızmasına izin vermez. O yüzden içinde tuttuğu gıdayı %100 koruyan bir ambalaj malzemesidir.

Uzmanlara göre de en güvenilir ambalaj malzemesi cam.

cam sağlıktır - Plastik Ambalajlardaki Tehlike
sağlık için cam ambalaj

Ama kırılganlığı ve maliyeti sebebiyle kullanım oranı çok düşüktür. Türkiye’de cam ambalaj kullanımı Avrupa’dakinin 1/3’i kadardır.

Plastik ambalaj güvenilir mi?

Laboratuvarlarda pet şişeler incelendiğinde içinde birçok zararlı maddelerin olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlisi, Bisfenol A (BPA). Bu madde, içindeki ürünün içine sızdığı için riskli bir malzemedir. Plastik ambalajlarda pek çok malzeme ve içerik var. Polimerizasyon sonucu kalmış bir takım malzemeler var. Yani düzinelerce kimyasal maddeler var.

Avrupa’da bir araştırma yapıldı . Adı 21. yy. gıda ambalajlarında sağlık konuları..

Buna göre ambalaj yapımında 6500 üzerinde kimyasal kullanılıyor. Aralarında etkisi bilinmeyenler de var ama etkisi en çok bilinen en zararlı madde Bisfenola A yani BPA. Bu madde en çokta plastik malzemelerde kullanılıyor.

Diğer ambalaj ürünlerine göre cam ambalajın üstünlükleri nedir?

Cam üstünlükleri olan bir ambalaj malzemesidir. Hatta bazı ürünler için olmazsa olmaz bir ambalaj malzemesidir. Pek çok kullanım alanı bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda 3D yazıcı teknolojilerinin gelişmesi sonucu daha yüksek bir kullanılabilirlik düzeyine erişmesi bekleniyor.

  Diyetteyken Yapılan Hatalar

Hangi ürünlerde daha çok tavsiye edildiği ya da tercih edildiği ile şunları söyleyebilirim.

%100 geri dönüşümlü bir maddedir.

Cam içerisindeki ürünle kimyasal bir etkileşime girmez. O nedenle sağlık için cam ambalaj tercih edin.

Cam en iyi koruyan malzemedir. Dolayısıyla içindeki ürünü konulduğu şekliyle koruyor. İçini çok rahat göstermesi de cam ambalajın bir avantajıdır. Tabii ki içini gördüğümüz için bize güven veriyor. Mesela zeytinyağı ışıktan etkilenmesine rağmen cam ambalajlarda satılmasının nedeni bu. Farklı ambalajlarda içini göstermediği için albenisi olmuyor. Raf ömrünü kısa olmasına rağmen cam ambalajlara konuluyor.

Pastörizasyona çok daha uygundur. Yani yüksek ısıdaki ürünün ambalajlanması cam ile mümkündür. Buda bir avantajdır.

bpa tavsiye - Plastik Ambalajlardaki Tehlike
bpa sağlığa zararlı

BPA’ya neden bu kadar önem veriliyor?

Çünkü BPA ile beraber, BPA‘nın sıcakta yada yıkadığınız zaman içine mama gibi bir gıda koyduğunuz zaman, BPA denen maddenin salınması sağlığa zararlıdır. Bu salınımla beraber ortaya çıkan kimyasal etkileşimin, beyin tümörleri ve kanser riskini arttırdığı düşünülüyor.

Bu madde bir östrojen etki gösterdiği için ileri ki dönemlerde yani kişinin yetişkin dönemlerinde meme, prostat gibi kanserlerin artmasına sebep olabilir.

Kanser, diyabet, obezite.. Gıda ambalajlarındaki gizli tehlike. Hızlı değil ama ağır ağır zehirliyor. Uzmanlara göre ise korunmanın yolu yok. En korunaklı yol cam ambalajları tercih etmek.

 

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. Yeni Yeni yarı cam olan şişeler üretmeye başladılar ancak fiyatları yüksek kalıyor bu yüzden üretici daha ucuz diye plastik kullanıyor. plastik şişenin içindeki suyu güneşte 1 hafta bekletin o plastiğin tadı suyun içine geçiyor berbat birşey kanserojen.

  2. Benim bir arkadaşımın babasının plastik fabrikası var, adam işin içinde olduğunu ve ne kadar zararlı olduğunu bildiği için evinde bir tek parça plastik eşya veya cisim bulamazsınız. Buda bence en büyük örnek plastik ürün kullananlara.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir