Pokemon Go Bağımlılığına Dikkat

pokemon go logo - Pokemon Go Bağımlılığına Dikkat

Pokemon Go, çılgınlığı tüm dünyada sürmeye devam ediyor. Ancak uzmanlardan insan sağlığına neden olabileceği ile ilgili uyarılarda gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri, Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Murad Atmaca tarafından yapıldı. Pokemon Go apk indirerek oynamaya başlayan oyununun ileriki zamanlarda siber hastalıklardan biri olabileceğine dikkat çekiyor. Peki bu nasıl olabilir?

Sanallık ve siber yaşam 21. yüzyıl gerçeklerinden biri haline geldi. Maalesef gerçek yaşamdan kopma, sosyal ortamı, sosyal ilişkileri, oyunları hep sanal alemde gerçekleştirme bu yüzyılın artık bir gerçekliği haline geldi. Ve maalesef bu psikiyatri ilmi açısından baktığımız zaman psikiyatri bilimini de etkiler oldu. Çünkü yeni tanı kategorileri çıkmaya başladı. Teknoloji bağımlılığı, internet bağımlılığı, yine sanal ortamdan yapılan alışveriş bağımlılıkları, yine dolaylı olarak internet üzerinden oynanan oyun bağımlılığı artık gerçek yaşamdaki bağımlılıklardan daha güçlü bağımlılıklar olmaya başladı. Bunu etrafımızdaki insanlarda çok fazla görüyoruz. Maalesef zamanının önemli bir kısmını bu sanal alemde geçirmek isteyen kişiler, ondan kopmamak için ciddi yollar deneyen kişiler olup bazen tedavileri oldukça güç olan bozukluklara yol açabilecek hale geldi.

Ve son günlerde adını sıkça duyduğumuz Pokemon Go andorid ve Pokemon Go ios sürümleriyle piyasaya çıkan oyun aslında bir tür siber bağımlılıklardan biri olacak gibi görünüyor.

Sanal gerçeklik zaman zaman tedavi için kullanılıyordu. Kişiyi bir korkusuyla sanal ortamda yüzleştirme tedavileri şeklinde psikiyatride kullanılıyordu. Mesela, uçak korkusu olan bir hasta uçağın içi gibi dizayn edilen sanal ortamda korkusuyla yüzleştirilerek tedavi edilmeye çalışılıyor.

Pokemon Go oyunu ise, bunun bir kademe ileri götürülmesiyle yani zenginleştirilmiş sanal gerçeklik haline getirilmiş. Pokemon Go oyunu içinde hem sanallık var hem de gerçeklik var. Gerçeklik şu; oyun sırasında kişi sanal ortamdaki Pokemon görüntülerini gerçek kamerasıyla yakalamaya çalışıyor. Poke topuyla vurmaya çalışıyor ve puan elde etmeye çalışıyor. Belli bir level atladıktan sonra kişi bu oyuna online bir şekilde bağlanan diğer kişilerle doğrudan iletişim halinde bulunabilme şansı oluyor. Direk erişim imkanına sahip oluyor.

  Bilgisayar Oyunu Tavsiyelerim 2017

Zenginleştirilmiş sanal gerçeklik kişinin kendi kamerasını kullanarak sanal alemin içerisine doğrudan oyuna dahil olması sonucunda haz almayı oldukça güçlendiren bir faktör.

Pokemon Go için olsun diğer bağımlıklar için olsun hepsinde geçerli olan şey, beyindeki ortak bir merkez üzerinden ortaya çıkıyor. Beyinin ödül merkezini uyarması ve oradaki dopamin düzeyini arttırması yani haz verici özelliği nedeniyle kişi bu hale devam etme isteği duyuyor.

Maalesef burakdaki tuzak şu ; bu tür oyunları oynayanlar aynı hazzı elde etmek için oyun süresini arttırma ihtiyacı duyuyor. Ancak bir süre sonra artan bu süre de yetmemeye başlıyor. Kişi farkında olmadan sürekli bunun peşinden koşma ihtiyacı duyuyor.

Benzer İçerikler

5 thoughts on “Pokemon Go Bağımlılığına Dikkat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir