Psikoloji Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

psikolog-olmak-isteyenlere-tavsiye

Üniversitede psikoloji okumak isteyenler, beklentiler ve gerçekler arasındaki farklılıkları görmeniz açısından mutlaka sonuna kadar okuyunuz. Kafanızdaki soru işaretlerinin cevaplarını bulacaksınız. Psikoloji bölümü okurken, mezun olduktan sonra ve iş hayatındaki tecrübelerim ışığında sizlere tavsiyeler verecek ve dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağım.

Tercihlerde psikoloji bölümünü araştırırken pek bir kaynak bulamamıştım. Tıpkı sizin gibi, benim de merak ettiğim ilk soru psikoloji okumak zor mu? sorusu olmuştu. Bu soru ile başlayalım.

Üniversitede Psikoloji Okumak Zor Mu?

Psikoloji bölüm olarak zor değil. Okuduktan sonra bence asıl zor kısım başlıyor. Benim bilmediğim bir şeydi. Şöyle zannetmiştim; aldığım eğitim belli, mezun olduktan sonra kolayca işime başlayacağımı zannetmiştim. Fakat öyle olmadığını gördüm. Eğitim psikolojiye dünyasına giriş gibi diyebilirim. Ondan sonra kendinizi çok fazla geliştirmeniz gerekiyor.

Terapist olmayı düşünenler için özellikle anlatayım. Mezun olduktan sonra size gelen kişiler, danışanlar, üniversitede anlatılan vakalar gibi değiller. Okulda öğrendiğinizi kuramlar var ya, tabii onları öğreniyorsunuz, bana sorsalar sular seller gibi anlatırım. Ama karşınıza canlı bir danışan geldiğinde maalesef okullarda öğrendiğinizi kuramlara uymadığını göreceksiniz. O seans bittiğinde sizin işiniz bitmiyor olacak. O kişi gittikten sonra nasıl bir tedavi ve terapi planı uygularım diye düşünmeye başlıyorsun.

psikolog maaslari nasil - Psikoloji Okumak İsteyenlere Tavsiyeler
psikolog-maaslari- nasil

O kuramların hepsini harmanlayıp o kişiye özel terapi planı oluşturacaksınız. Kuramları birebir uygulayıp tedavi-terapi yapamayacaksınız. O kişi ile alakalı seans bittikten sonra çalışmaya, araştırmaya devam edeceksiniz. Kısacası teoride gördüklerinizle gerçek hayatta karşılaştıklarınız birbirinden farklı. Bu sizin için güzel ise psikoloji bölümünü okumak zor değil, sonrasında meslekte size zor gelmeyecektir.

Psikoloji yazdığın için, psikolog olduğun için memnun musun? diye bana soruyorlar. Mesleğinizi seçerken bir yandan hayatınızı seçmiş oluyorsunuz. Günün 8-10 saatini iş yerinde geçirdiğiniz, yaşamınızı şekillendiren bir şey olacak. Mezun olduğunuzda terapist değil psikolog olarak mezun oluyorsunuz. Eğer yüksek lisans yapmayacaksanız da KPSS gibi sınavlara girerek atanıp memur oluyorsunuz.

Fakat bu sınavlara girmek istemiyorsanız özel sektörde çalışacaksınız demektir. Bu da biraz sarpa sardırıyor. Çünkü halen maalesef Türkiye’de psikologları biraz kabul görmemiş, anlaşılamamış meslek alanı olarak görüyorum.

Özel sektörde çalışacaksanız yüksek ihtimalle rehabilitasyon merkezlerinde, formasyon alırsanız okullarda, belki şirketlerde İnsan Kaynakları bölümünde iş bulabilirsiniz.

Psikolojiden mezun olup diplomanızı aldığınızda hiç bir şey hayal ettiğiniz gibi olmuyor. Size söylenen vaatlere kanmayın, öyle bir durum yok. Meslek seçerken birazcık gerçekçi yaklaşın.

Nasıl Terapist Olunur?

Psikoloji bölümünden psikolog olarak mezun oluyorsunuz. Daha sonra terapist olmak istiyorsanız klinik psikolojiden yüksek lisans yapıp üzerine terapi eğitimleri alarak psikoterapist olabiliyorsunuz. Pek çok kişi psikoloji bölümünü terapist olma hayalleriyle okuyor. Kazanılan paralar çalışma saatleri çok cazip geliyor. “Ben psikoloji okursam terapist olmak için okurum.” diyenler için bu soruyu cevaplıyorum.

  2018 YKS Adaylarına Tüyolar ve Ailelere Tavsiyeler

Psikoloji terapistleri öyle dışarıdan göründüğü gibi değil. Ppsikoterapist olmak, psikoterapi yapmak çok çok sorumluluk gerektiren bir şey.

Şöyle düşünün; size gelen danışan yüksek ihtimalle son çare olarak size geliyor. Yoksa durup dururken biliyorsunuz bizim toplumumuzda terapiste giden yok. Ben bunu danışanla mayın tarlasına girmek gibi düşünüyorum. Kritik bir vaka geldiğinde sizin yapacağınız yanlış bir hamle maalesef o kişinin hayatında çok büyük hasarlara neden olabilir ki intihara meyilli danışanlarınızı bu anlattığım şeye katmıyorum bile.

Şunu da unutmayın; bir cerrahın yaptığı hata başka bir cerrah tarafından yara açılıp bakıldığında görülebilir. Fakat psikoterapistin yada terapistin bir danışanının ruhunda yada dünyasında açtığı yara maalesef başka terapist psikologlar yada uzmanlar tarafından çok kolay görülmez. Yaptığınız işin sorumluluğunu aslında buradan da anlayabilirsiniz. Bundan sonra vicdanınızla aranızda olan bir şey o da artık size kalmış.

Kısacası psiko terapist dahi olsanız sürekli sürekli okuyor olmanız ve kendinizi geliştiriyor olmanız gerekiyor.

psikoloji okuyacaklara tavsiyeler - Psikoloji Okumak İsteyenlere Tavsiyeler
psikoloji-okuyacaklara-tavsiyeler

İngilizce Bilmek Zorunda Mıyım?

Bir yabancıyı terapi yapmayacağınızdan yola çıkarak kesinlikle İngilizce bilmenize gerek yok. En azından İngilizce konuşmanıza gerek yok diyebilirim. Fakat sürekli kendinizi geliştirmeniz gerektiğinden yola çıkarsak aslında çok iyi derecede İngilizce okuyup yazmanız gerekiyor. Yeni çıkan makaleleri takip etmek için bu gerekli ama iş pratiğinde asla ihtiyacınız olmayacak.

Staj ve Mezuniyet

Mezun olduğunuz bölüm sonunda hayal ettiğinizi iş ayağınıza gelmiyor, para kazanılmıyor. İş bulmak kadar staj bulmanız da çok zor. Genelde hiçbir kurum stajyer almak istemiyor. Terapi esnasında içeriye girmenize izin vermiyorlar. Adli psikolog olursunuz, gelişim psikologi olursunuz, eğitim psikoloğu olursunuz. İnanılmaz şekilde alt dalları var. Araştırmacı, akademisyen olabilirsiniz.

Okulu Bitirmek İş Bulmak İçin Yeterli Mi?

İş bulmak için okulu bitirmek yeterli. İş bulursunuz bundan bir sıkıntı yok fakat daha iyi bir işe girmek yada daha yükselmek için kendinizi geliştirmenin öneminden bahsetmiştim. Test eğitimleri alacaksınız, formasyon alacaksınız ne kadar çok staj yaparsanız sizin için o kadar iyi. Okul bittikten sonra asıl eğitim o zaman başlıyor.

psikolog ne kadar kazaniyor - Psikoloji Okumak İsteyenlere Tavsiyeler
psikolog-ne-kadar-kazaniyor

Psikologlar Ne Kadar Kazanıyor?

Psikologlar deli gibi para kazanmıyor. Bu kadar rekabetin olduğu bir ortamda, hayat şartlarının zor olduğu bir ortamda kimse size bir diploma aldınız diye yüksek paralar vermez. Ama eğer çok iyi tanıdığınız varsa hastanelerde hemen mezun olduktan sonra iş bulabiliyorsunuz. Ya da medyatik olabiliyorsanız da iyi paralar kazanabiliyorsunuz.

Maalesef ancak böyle olursa söylenilen o paraları kazanabilirsiniz. Öyle çok çok ünlü terapistlere kanıp ta ben de mezun olur olmaz böyle bir hayat süreceğim gibi bir hayalle yola çıkmayın. Hayal kırıklığına uğrarsınız.

Terapistler oturduğu yerden para kazanmıyor. “Bir seansa 150 lira mı verilir? Oturup konuşmaktan başka bir şey yapmıyor”, diyorlar. Bunu çok fazla duyuyoruz. Arkadaşlarınıza da dertlerinizi anlatıyorsunuz ama demek ki size o işi düzeltmeye yarayacak şeyler söylemiyorlar. Sizi yönlendiremiyorlar ki siz kalkıp terapistlere gelip bu parayı veriyorsunuz.

  TEOG'a Gireceklere Tavsiyeler

Aldığınız 1 saatlik hizmet o kişinin geçmişte 10 yıllık bir eğitimine denk geliyor. Dolayısıyla neyle neyi satın almaya çalıştığınıza iyi bakın. İleride bu mesleğe girecek olacak arkadaşlarda görecekler. Dışarıda arkadaşlarınızla dertleşerek halledebiliyorsanız o zaman psikolga gitmeyin. Ama öyle değil.

Terapist olmak isteyen arkadaşlar varsa onunla ilgili güzel bir dizi var. Onu bence bir izleyin aşağıda linkini paylaşacağım. Terapistler nasıl yaşıyorlar, aslında nasıl bir hayatları var? Seanslarda neler konuşuluyor sadece dinliyorlar mı? Hiç bir şey dışarıdan göründüğü gibi değil. Hiç kimse o kadar kolay para kazanmıyor, kolay şartlarda çalışmıyor.

Psikolog olmak isteyenler için dizi önerisi In Treatment : https://www.hbo.com/in-treatment

Bu kulaktan duyma bilgiler birazda ilgi çeksin diye yayılan bilgiler. Birebir kendi tecrübelerimden size bunları anlatıyorum. İnşallah kendinize uygun bölümler seçersiniz. Seçtiğiniz mesleklerde mutlu olursunuz. Yoksa inanın diğer türlüsü işkence verici oluyor.

Her meslekte olduğu gibi burada da maalesef adil olmayan şartlar çok fazla. Haksız rekabet çok fazla. Gidip yurt dışına yüksek lisans yaparsanız döndüğünüzde şartlar biraz daha farklı olur.

psikolog psikiyatr farki - Psikoloji Okumak İsteyenlere Tavsiyeler
psikolog-psikiyatr-farki

Psikiyatri İle Psikolog Farkı

Psikologlar, psikiyatristlerin yardımcısı değildir. Fakat bu böyle algılanıyor. Kesinlikle böyle değil. Yaptıkları işler çok ayrı. Psikiyatristler bu işin hastalık ve ilaçlar kısmıyla ilgilenirken. Psikologlar tamamen terapi kısmıyla ilgileniyor. Yaptıkları işler birbirinden çok ayrı. Psikologlar psikiyatristlerin bir alt modeli değil.

Psikologların tek başlarına tanı koyma, ilaç yazma yetkileri ve tedavi etme yetkisi yoktur.

Psikolog Kimdir? Psikoterapist Kimdir? Psikiyatr Kimdir?

Konu buraya gelmişken, ünvanlarla ilgili kafası karışanlar için kısaca kim kimdir değinmek istiyorum.

Psikolog Kimdir? 

Psikologlar, duygu, düşünce, davranış ve bilişsel süreçleri sistematik olarak inceleyen, bu alanlarda gözlem ve değerlendirmeler yapan, üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji bölümlerinden 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış kişilerdir. Psikoloji biliminin pek çok alt dalı vardır. Bu alanlardan herhangi birinden yüksek lisans (uzmanlık) eğitimini tamamlamış kişilere “Uzman Psikolog” ünvanı verilir.

Psikoterapist Kimdir?

Psikoterapistler, psikoterapi eğitimini tamamlamış ruh sağlığı uzmanlarıdır. Psikoterapist, danışanın şikayetine göre gerekli tanısal yöntemleri kullanır (psikometrik testler, klinik tanı kriterleri vs). Psikoterapist genellikle kliniklerde, danışmanlık merkezlerinde ve hastanelerde çalışırlar.

Psikiyatr Kimdir?

Psikiyatrlar, tıp fakültelerinden mezun olup, Psikiyatri ihtisasını tamamlamış tıp doktorlarıdr. Psikiyatrlar, duygu, düşünce, davranış ve zihinsel süreçlerle ilgili hastalıkların tanısını (birincil tanı, ayrıca tanı, eş tanı) tıbbi bir yaklaşımla ele alarak değerlendirir ve gerekli tedavi planını yapar. Bu tedavi planını yaparken, ilaç, EKG gibi yöntemleri kullanabilir ve gerektiğinde psikometrik test uygulaması, hastaneye yatış (hospitalizasyon), konsültasyon gibi gerekli yönlendirmeleri yapar. Psikoterapi eğitimi almış olan psikiyatrlar psikoterapi de yapabilirler.

Benzer İçerikler

33 thoughts on “Psikoloji Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

 1. Bana göre pek iç açıcı bir bölüm olmasa da sevenler vardır elbet. Bu bölüme gitmek isteyenler için güzel bir makale olmuş.

  1. Ahmet Bey, sizden bunu duymak bizi çok mutlu etti. Kaliteli içerik sunmaya devam edeceğiz inşallah.

 2. psikoloji hayatımızın içinde hep herkase yaralı bilgiler bunlar , herkes bir gün bu du zor durumlarla karşılaşabilir, bunları okumak öğrenmek için iyi bir site bence, teşekkürler.

 3. pisikoloji bölümünün faaliyet alanını ve detaylarını hep merak ederdim fakat açık okum afırsatım olmadı sayenizde merakımı giderdim sağ olun

 4. psikoloji bölümünü okuyanlar için ve isteyenler içinde faydalı bir içerik olmuş.kızım da bu bölümü okuyor.teşekkürler

 5. Başarılı ve özgün bir yazı olmuş diğer bölümler ve meslekler için aynı kalitede yazılar bekliyoruz.

 6. Başarılı ve özgün bir yazı olmuş diğer bölümler ve meslekler için aynı kalitede yazılar bekliyoruz.

 7. Oldukça açıklayıcı bir yazı olmuş. Böyle giderse en gözde meslekler arasında olacak ilerde. Ülke olarak çok ihtiyacımız olacak 🙂

 8. psikoloji bölümünü okumak isteyenler için faydalı bir içerik olmuş teşekkürler emeğinize sağlık

 9. Psikoloji okuyacaklara şimdiden başarılar dilerim.Çok faydalı bir makale olmuş teşekkürler.

 10. Güzel sayfa emegıne saglık basarıların devamı dılıyorum dayıma boyle basarılı olmanı dılerım sayfanızı takıp etmeye devam edıyorum BAŞARILAR

 11. Müthiş bir yazı olmuş gerçekten tamda bana göre diyebilirim elinize sağlık sıkılmadan okudum.

 12. içerik çok guzel yardımcı oldu bana böyle guzel saylara herkese lazım okuyun tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir