Samsung Note 7 Alternatifi Telefon Tavsiyesi

samsung-note-7-alternatifi-telefon-önerisi

Samsung Note 7, bildiğiniz gibi pildeki sıkıntıdan dolayı yanıyor ve bu nedenle piyasadan toplatılıyor. Düzeldi dendi, yeni dağıtılan cihazların da (siyah kutulu olanlar) yine bir şekilde alev aldığı ortaya çıktı. İşte bu nedenle,  Samsung Note 7 alternatifi telefon tavsiyesi yapmak istedim.

Sorunlu cihazların toplatılmasıyla ilgili Samsung Türkiye‘den yapılan resmi bir açıklama henüz yok. Beklenti Türkiye’de de eski-yeni tüm Samsung Note 7‘lerin geriye çağrılmasıdır.

Samsung Türkiye kimseyi mağdur bırakmayacaktır diye düşünüyorum. Zaten Samsung şirket olarak dünyada kimseyi mağdur etmeyecektir. Çok fazla prestij kaybı yaşadı, bunun üstüne bir de mağduriyet yaşatırsa maddi kaybı telafi edilmeyecek kadar büyük olur diye düşünüyorum.

Kısacası, bu konuyu yazma nedenim, Samsung Note 7 alternatifleri neler? Note 7 yerine ne alabilirsiniz? Bir kaç telefon tavsiyesi yapacağım.

Ancak başlamadan belirteyim, hiçbiri bir Note 7 değil, çünkü Note 7 ayrı bir sınıf üründür.
Samsung Note 7 yerine alınabilecek telefon önerisi sıralamam rastgele yapılmıştır. En iyi en kötü sıralaması değildir.

galaxy-note-5-tavsiyehane
galaxy-note-5-tavsiyehane

1- Alınabilecek belki de en mantıklı ve telefon tavsiyesi 2016 seçeneğimiz; Samsung Galaxy Note 5. Yani bir önceki Note sınıfı telefon. Ekonomik olarak Note 7 ile arasında iyi bir fiyat farkı var. Note 7 çıktıktan sonra fiyatı biraz daha düştü. Zaten Note 7’yi pahalı bulanlara tavsiye edilen bir üründür.

Hatta Note 5‘i olanlara Samsung Note 7‘ye yükseltmeyin şeklinde önerilerde bulunuldu.

Aynı zamanda kalem kullanmak istiyorsanız Note 5‘i tercih etmelisiniz. Note 5 kalem geliştirmeleri Note 4‘e göre gayet başarılıydı.

WACOM çizim tabletleri ileri çizim cihazları olarak bilinir, bu çizimi telefonda yapmak isteyenlerin ilk tercihi Note serisi olmuştur. Note 5’te bu serinin içinde bu özelliği ile öne çıkan bir modeldir.

  4K Televizyon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
zte-axon-7-tavsiyehane
zte-axon-7-tavsiyehane

2- Piyasaya yeni çıkan ZTE Axon 7. Ön taraftan baktığınızda HTC telefonu andıran, 5.5 ince yakın bir telefon. Özellikle metal kasası, kamerası olsun, çift hoparlörlü ses sistemi olsun bir çok ürüne rakip olabilecek bir ürün. İşin güzel tarafı fiyat olarak çok uygun. 2000 Tl’ye satılıyor. Bu özelliklerde bu fiyata başka telefon yok diyebilirim.

Marka olarak ZTE‘nin Türkiye’de ofisi var. ZTE operatörler için telefon dağıtıyordu belki oradan hatırlarsınız. Bu açıdan bakılınca gizli pazar lideri sayılıyor.

ZTE ile Xiamio sık sık karşılaştırılır. Ama bana göre kıyaslamak Türkiye şartlarında mümkün değil. ZTE 5 basar diyebilirim. Xiaomi’nin Türkiye ofisi dahi yok.

LG, Samsung, Huawei gibi markalar yokken ZTE telefon piyasasında yer alıyordu.

Kısacası Note 7 yerine alınabilecek ZTE Axon 7′de bir diğer telefon tavsiyesi olarak özetleyelim.

iphone6s-plus-tavsiyehane
iphone6s-plus-tavsiyehane

3- Sıradaki alternartifim; iPhone. (iPhone bir başka telefonun “alternatifi” nasıl olabilir? der diyenleri duyar gibiyim 🙂 Ben yazıma devam edeyim..

Note 7’den daha fazla para vermeye meyilli olanlar iPhone 7 Plus alabilirler. Note 7’den daha az para vermeye meyilli olanlar iPhone 6S Plus‘ı alabilirler. Niye “Plus” diyorum, Note 7 ile ekran boyutu yaklaşık aynı olan cihazlardır.

Aynı zamanda iPhone Plus modellerde daha uzun şarj ve daha gelişmiş kamera bulunmaktadır. Alternatif olarak dşünürken bu özellikleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

samsung-galaxy-s7-edge-tavsiyehane
samsung-galaxy-s7-edge-tavsiyehane

4- Note 7’den teknik özellik anlamında çok ta farklı teknik farkı olmayan bir telefon olan Samsung Galaxy S7 Edge alınabilir. “Edge” diyorum çünkü iPhone’daki gibi ölçü açısından, eş değer olması açısından Edge modeli tavsiye ediyorum.

Edge modelin Note 7’den farkı S Pen yok. Animated Gif gibi özellikler yok.

Bir de görüntüleme teknolojisi anlamında videolarda HDR desteği vermiyor. Samsung’tan memnunsanız, Note 5’i biraz eski buluyorsanız alternatif olarak S7 Edge satın alabilirsiniz.

  Tost Makinesi Tavsiyesi
htc-10-tavsiyehane
htc-10-tavsiyehane

5- Beşinci telefon tavsiyesi ZTE Axon 7 ile Note 5’ten daha güçlü, iPhone’larla kıyaslanabilecek bir telefon olan HTC 10.

Yapı olarak premium telefon klasmanındadır. Fiyat anlamında Türkiye’de baktığınız zaman Note 7’ye rakamsal anlamda en yakın telefonlardan biri HTC 10‘dur.

Yukarıda bahsettiğim bu telefonlar yurt içinde satın alınabilecek telefonlardı. Bir de yurt dışından bir şeyler getirtebilen arkadaşlar için telefon önerisi yapalım. Dünya’da Türkiye’ye gelmeyen çok fazla telefon modeli var.

Mesela bunların başında Motorola Z var. Henüz gelmedi ama yakında geleceği söyleniyor. Çok iyi bir cihaz ve yaklaşık aynı fiyatlarda gelmesi bekleniyor. Lenovo satın aldıktan sonra Motorola markasını Moto olarak kullanacağını duyurmuştu. Ama logoyu filan değiştirmediler. Sadece isim Moto oldu.

Lenovo Türkiye’de umarım makul fiyatla satışa sunar. En azından Note 7’ye nazaran daha uygun fiyat olması bekleniyor.

Bir diğer telefon tavsiyesi, Sony Xperia XZ. Geçtiğimiz 14 Ekim Cuma iPhone 7 Türkiye’de satışa sunuldu. Büyük ihtimalle Sony Xperia XZ hafta içi piyasaya çıkması bekleniyor. 2800 tl civarında fiyatı olması gerekiyor.

Samsung Note 7 alternatifi telefon tavsiyelerim bu kadardı. Sizin de düşüncelerinizi, tavsiyelerinizi merak ediyorum. Konu altından yorum yazarak bizimle paylaşırsanız memnun olurum. Hoşça kalın.

6 yorum “Samsung Note 7 Alternatifi Telefon Tavsiyesi”

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir