Teknoloji Dünyasından Yeni Haberler

robot-sanal gerçeklik

Bu yazımızda sizler için gelişen teknoloji dünyasındaki bir kaç yenilikten bahsetmek istiyorum. Hemen başlayalım..

Teslimat Robotları

Adrese kargo ve sipariş teslimatında yeni bir dönem başlıyor. Bu dönemi başlatacak olansa mini bir robot. 6 tekerlekli teslimat robotu Londra’da göreve başlamaya hazırlanıyor. Teslimat robotları eve servis hizmetinde yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor.

6 tekerlekli bu robotlar yakında hizmet vereceği kentlerden biri Londra. 7 bin kilometrelik deneme sürüşü gerçekleştirildi. 400 binden fazla kişiye deneme hizmeti verildi. Çok olumlu tepkiler alındı ve robotların kullanıma başlanmasına karar verildi.

teslimat robotu - Teknoloji Dünyasından Yeni Haberler
kargo robot

Eve yemek ve market siparişi veren londralılar yakında siparişlerini bu robotlarla alacak. Saatte 8 km hızla ilerleyen teslimat robotu üzerindeki 9 kamera, sensörler ve GPS sayesinde yolunu buluyor. Kontrol merkezinden doğru güzergahta olup olmadığı sürekli takip ediliyor.

Robotlar evin kapısına kadar gitmiyor, önünde bekliyor ve bu sırada sipariş sahibine bir mesaj gönderiliyor. Kilitli olan robot sadece alıcı tarafından açılabiliyor. Ekonomik ve çevre dostu olan teslimat robotlarının ilk kullanıma geçeceği kentler Londra, Düsseldorf, Bern ve Tallin olacak.

İlaçlarınızı zamanında almanızı sağlayacak mini robot ve insanların gücüne güç katacak robotik eldiven bu haftanın en çok konuşulan teknolojik yeniliklerinden oldu.

Robotik eldivenle daha güçlü olacağız!

Uluslararası Uzay İstasyonu için geliştirilen insansı robot Robonaut 2 sanayide çığır açabilecek bir projeye ilham verdi. General Motors, NASA için geliştirilen eldivenin el ve parmak yapısından yola çıkarak bir eldiven üretmeyi başardı.

  Pokemon Go Nedir? Pokemon Go Nasıl Oynanır?

Robotik eldiven ağır cisimleri kavrama gerektiren bütün fabrika işlerinde kolaylık sağlayacak.

Hoverboard’lar geri çağrıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde, satılan 500 bin hoverboard güvenlik gerekçesiyle geri çağrıldı. Pilleri aşırı ısınan cihazların alev alabildikleri açıklandı. Listede Airwalker, Razor ve Segway gibi hoverboardlarda yer alıyor.

miraffe tavsiyehane - Teknoloji Dünyasından Yeni Haberler
miraffe-tavsiyehane

Çocukların Kelime Haznesini Geliştirmek İçin Üretilen “Akıllı Ayna”

Çocukların dünyayı keşfetmesi ve kelime haznelerini geliştirmesi için üretilen “Miraffe” adlı ayna, üzerine tuttuğunuz nesnenin ne olduğunu söylüyor. Sadece çocukların değil görme engellilerin de yaşamını kolaylaştıran ayna, üzerindeki kamera ile nesneleri tanıyabiliyor.

pillo tavsiyehane - Teknoloji Dünyasından Yeni Haberler
evdeki-eczane-pillo

İlaç Saatini Haber Veren Robot “Pillo”

Mühendisler gündelik hayatı kolaylaştırmak için her gün yeni bir fikir ortaya atıyor. Pillo adlı robot da bunlardan biri. Evdeki eczacınız olan Pillo, günlük ilaç takibini sizin yerinize yapıyor.
250 adet ilaç saklayabilen robot, ilaç saati geldiğinde akıllı telefonunuza bildirim gönderiyor. Üzerindeki kamera ve mikrofonu sayesindeyse doktorunuzla iletişime geçebiliyor.

Bu yıla damgasını vuran trendlerin başında şüphesiz sanal gerçeklik var. Sadece oyun ve sinema gibi eğlence sektöründe devrim vaat etmiyor. Sanat alanında da yeni bir dönemin kapısını aralayabilir. Bunun için geliştirilen bir uygulama ile profesyonel sanatçılara ve amatörlere 3 boyutlu resim yapma şansı veriyor.

google tilt brush sanal gerçeklik - Teknoloji Dünyasından Yeni Haberler
sanal-gerçeklik-tilt-brush

Tuvale Resim Yapmak Tarih Oluyor

Tuvale resim yapmak tarih oluyor. Google tarafından geliştirilen bu uygulama sanal gerçeklik dünyasını sanatla buluşturuyor. 3 boyutlu bir düzlemde resim yapma imkanı veriyor.
Bu bir sanal gerçeklik uygulaması. Yani kullanıcılar gözlüğünü takacak ve kendisini bambaşka bir dünyada bulacak. Resim yaparken oluşturduğunuz dünyanın içinde yürüyebileceksiniz. “Tilt Brush” adlı bu uygulamayı kullanmak için fırça yerine sanal gerçeklik gözlüğü olan HTC‘ nin View adlı sanal gerçeklik gözlüklerine ihtiyaç var.

  Oyun Tavsiyesi: Rise Of The Tomb Raider

Boşluğa resim yapıyorsunuz ve bir adım geri çekildiğinizde çizdiğiniz şeklin 3 boyutlu olduğunu fark ediyorsunuz. Bir anda algınız değişiyor. İlk defa kullananların genellikle ağzı açık kalıyor. Uygulama resim meraklılarının hayal gücünün sınırlarını zorlayacak özelliklere sahip. Sadece renklerle değil yıldızlar gök kuşağı gibi farklı unsurlarla da resim yapmak mümkün.

Steam üzerinden satışa sunulan Google uygulaması, yapılan resmi diğer kullanıcılarla paylaşma imkanı da veriyor.

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir