Teknoloji Marketlerinde Uyanık Olun!

teknoloji-marketi

Teknoloji marketlerinde alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konudan bahsedeceğim; “Sıfır ürün almak!” Yanlış duymadınız. İster cep telefonu alın, ister televizyon ya da ister anakart/işlemci.. Hangi ürünü alırsanız alın, böyle bir mağazadan alışveriş yapıyorsanız, bu ne yazık ki sıfır/temiz ürün alacağınız anlamına gelmiyor. Ne anlama geldiğini şimdi sizlere anlatacağım..

Yeni bir ürün almak için teknoloji marketine gittiniz. Bütçenize uygun ve hoşunuza giden bir ürünü beğendiniz. Satış danışmanı sizi ödeme için kasaya yönlendirdi ve kendisi de ürünü kasaya getirdi. Ücretini ödediniz ve satın aldığınız ürün poşetlenip size teslim edildi. Poşetinizi alıp evin yolunu tutmaya başladınız.

teknoloji alışverişi

Durun! Öyle hemen gitmeyin!. Satın aldığınız ürünü kontrol etmeyecek misiniz? “Ne gerek var? Ben buraya güveniyorum.”, “Nesini kontrol edeyim?” dediğinizi duyar gibiyim.

Tabii ki güven duyduğunuz için buradasınız ama unutmayın ki orası “satış” amaçlı kurulmuş bir market. İşleri güçleri ve tek düşünceleri ürün satmak. Zihinleri satış yapma hırsı tarafından ele geçirilmiş olduğu için kendilerince haklı ama sizin için pekte hoş olmayan hareketlerde bulunabiliyorlar.

Nedir bu hareketler?

Onca araştırma yapıp, titizlenerek karar verdiğiniz ve belli bir ücret ödeyerek satın aldığınız o ürün daha önceden satılmış ama beğenilmeyip iade edilmiş ve mağazaya geri dönmüş olabilir.

Yine daha önce bir başkası tarafından satın alınıp, bir süre kullanılıp, arıza sebebiyle teknik serviste işlem görmüş, ancak en sonunda “Satışa Uygun” koduyla raftaki yerini tekrar almış olabilir.

  FBI ve CIA Çin Malı Telefonlara Karşı Uyardı : Huawei Marka Telefon Almayın

Sırf meraktan mağaza personeli, şefi, müdürü veya başka bir müşteri tarafından kutu açılarak ürün mıncıklanıp, tekrar kutulanmış olabilir.

“Teşhir Ürünü” denilen, mağaza içindeki raflarda, tezgahlarda sergilenen ürünlerden biri olabilir. Ki bu ürünler mağazayı gezen yüzlerce kişi tarafından kurcalanan ürünlerdir.

İşte bu yüzden uyanık olun! Size teslim ettikleri ürünü alıp, arkanızı dönüp gitmeyin.

Peki bu noktada neye dikkat etmeniz ve nasıl bir kontrolden geçirmeniz gerekir? Şimdi bunu anlatayım.

Ürünü teslim aldıktan sonra hatta daha parasını bile ödemeden önce satış danışmanından talepte bulunarak, size verecekleri ürünü görmek istediğinizi belirtin. Bunu duyan personelin belki biraz suratı asılacak çünkü onu primden etmiş olabilirsiniz. : ) Bunun nasıl olduğunu yazının sonlarında anlayacaksınız. Ofladı, pufladı ve size ürününüzü getirdi diyelim ve devam edelim..

Satın alacağınız üründe kontrol etmeniz gerekenler nelerdir?

En önemli kural; kutu ağzındaki bant mutlaka orjinal bant olmalıdır. Burada yine dikkatli olun.

O kutuyu ‘daha önceden açılmış olsa bile’ ince bir işçilikle orjinalmiş gibi kapatabilirler.

Buna inanmak istemeyebilirsiniz ama gerçekten yapıyorlar. Orjinal satılan bütün ürünlerin kutuları orjinal bant ile yapıştırılır. Üst üste 2-3 defa bantlanmaz, hatta bazı markaların ürünleri kendi logolarına ait bantlarla yapıştırılır. Kısacası bant orjinal olacak..

rün kutuları - Teknoloji Marketlerinde Uyanık Olun!
ürün kutuları

Daha sonra dikkat etmeniz gereken; yıpranmış, deforme olmuş, yırtık, göçük kutulu ürünleri kesinlikle satın almayın.

“Efendim biz eksik gedik var mı diye açtık kontrol ettik.” diyebilirler, inanmayın!

  Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

“Efendim bilmem ne aparatı eksikti, onlar ayrı olarak geliyor da, içine koymak için biz açtık” derlerse kanmayın!

Satış danışmanlarının ağzından çıkan her söze şüpheyle bakmanızı tavsiye ederim. Gerçekten dürüst satıcı olanları yok denecek kadar azdır. Normal hayatta tabii ki o kişiler dürüst insanlardır ama mağazanın içine girince, o yaka kartını göğüslerine takınca durum değişir, değişmeye zorlanır. Çünkü satış hedefleri, satış kotaları, prim sistemi denen düzen onları istemeseler de her ürünü satmaya zorlar.

primler yatmış

Türkiye’nin lider marketlerinden biri olması bu kandırmacayı yapmadıkları anlamına gelmez. Bizzat şahit olduklarım ve aynı sektörde çalışan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla her teknoloji mağazası benzer şekillerde elindeki stokları eritme düşüncesine sahip.

Ki satış personellerinin, yukarıda bahsettiğim kusurlu ürünleri satmakla mağazanın sırtından bir yük kaldırmış oldukları için daha yüksek prim kazanma şansları vardır.

Her ne sebeple olsun ağzı açık, paket bantı yenilenmiş ürünleri satın almayın. Orjinal bant ile kapatılmış kutu o ürünün güvencesidir. Aksi durumlarda ürünü hemen başka bir ürünle değiştirmelerini talep edin.

Bazı mağazalarda bu kusurlu kabul edilen ürünler için belli oranda indirim yapılır. Bu şekilde indirim yaptırarak teşhir yada servisten geri dönmüş ürünleri satın alıp almamak size kalmış. Belki çok uygun bir indirim yapılırsa ve yine 2 yıl garanti kapsamına dahil edilirse bu tür “sıfır” olmayan ürünleri satın almayı tercih edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

7 thoughts on “Teknoloji Marketlerinde Uyanık Olun!

  1. Teşhir ürünlerini kesinlikle almayın bazı firmalar ucuz yapıyorlar fakat görmediğiniz yerlerde çizikler olabilir.

  2. Artık alışveriş alışkanlıkları çok değişti, insanlar teknoloji mağazasında bir şey beğenip sonra gidip internetten alıyor genelde zaten.

  3. gerçekten size katılıyorum. ve daha öncede hiç bunları düşünmemiştim aslında sizin sayenizde artık düşündüm. ve bundan sonra bir şey alırken buna dikkat edeceğim.

  4. Gerçekten güzel çok güzel bir site. Sitenin adını da içeriğini de çok beğendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir