TEOG’a Gireceklere Tavsiyeler

TEOG’a Gireceklere Tavsiyeler
teog tavsiyeleri
teog tavsiyeleri

TEOG 2017, temel öğretimden orta öğretime geçiş sınavı olarak ülkemizde uygulanmaktadır. 2 sene önce SBS yani Seviye Belirleme Sınavının kaldırılmasıyla onun yerine geçen TEOG, hangi öğrencinin hangi liseye gireceğini belirlemek için yapılır.

8. sınıf öğrencilerinin yıl boyunca 4 aşamadan toplamda 2 kere girdikleri bu sınavın içeriği sadece 8. sınıftan oluşmakla birlikte sınav puanı 500 üzerinden belirlenmektedir.

Tabii ki her sınavda olduğu gibi öğrenciler bu sınav için fazlasıyla stres altına giriyor ve korku gibi bazı gereksiz duygulara kapılabiliyorlar. Ben de TEOG sınavı girecekler için bazı önemli tavsiyeler vereceğim. Aslında yapacağım bu teog tavsiyeleri hemen her sınav için geçerli önerilerdir.

İlk olarak ruh sağlığınızı kötü yönde etkilememek için bu sınavın o kadar da önemli olmadığını, diğer sınavlardan farkı olmadığını ve kolayca tamamlayacağınızı kendinize hatırlatın.

Düzenli ve programlı çalışın. Sizi çok yormayacak ve sıkmayacak şekilde ayarladığınız program doğrultusunda özellikle zorlandığınız derslere ağırlık vererek yol alın.

Sosyal aktivitelere de zaman ayırın. Sürekli ders çalışmak sizi yorar ve kafanızı karıştırır. Programınızda bazı günleri gezmek,oyun oynamak ve ya arkadaşlarınızla zaman geçirmek gibi aktivitelere ayırırsanız daha etkili sonuçlar alırsınız.

Stres yapmayın. Sınavdan önce ve ya sonra stres yaparsanız diğer sınavlarınızı kötü etkileyebilirsiniz.

Sınavdan 1 gün önce ders çalışmayı bırakın. Uzun bir çalışma süreci sonrasında heyecan yapıp her şeyi kısa sürede gözden geçirmeye çalışırsanız aklınız karışabilir ve bildiklerinizi de unutabilirsiniz.

Eğer kafanızda soru işaretleri kaldıysa yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz paylaşılmaz. *

Comments

 1. Eran

  Sınav stresi yaşamamak çok önemli, ilk defa bu çapta bir sınava girecekleri için korku yaşayabiliyorlar.

 2. Ebrar

  Sağ olun, çok faydalı bir yazı olmuş gerçekten.

 3. Burak Özbekir

  Atlattık o çileyi neyse ki, birde şu üniversiteyi halledebilsek iyidi.

 4. Canan

  Çocuğum için okudum tavsiyenizi ama onlar pek dikkat etmiyorlar bu tip şeylere.