Tost Makinesi Tavsiyesi

tost makinesi önerisi 2017

Çok sevdiğiniz tost lezzetini evinizde yaşamak için tost makinesi almaya karar verdiniz, peki ama tost makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte sizler için tost makinesi tavsiyesi.

Tost makinesi tavsiyesi vermek için bir tost aşığı olmak gerekir. Ben bir tost aşığıyım 🙂 Öncelikle almak istediğiniz ürün özelliklerini kafanızda netleştirin, zira çok fazla model ve detay var. Bunlar kafa karışıklığına neden olabilir. Piyasadaki büyük sanayi tipi bir makineyi evlerde kullanamayacağımız için onu es geçerek kalan iki tost makinesi tipine değinmek istiyorum. Ocak üstü döküm demir olanlar (nostaljik tost makineleri), ki bana göre en lezeetli tostları yapabileceğiniz tost makineleridir.

Diğeri ise, elektrikli tost makineleri. Elektrikli tost makinelerinin de bir kaç farklı modeli var. Teflon/alüminyum plakalı modellerde, mekanik rahatsız edici bir koku oluyor. Hem de sağlık açısından bu ürünler tercih etmenizi önermiyorum. Sağlık açısından baktığımızda aslında en iyisi ocak üstü demir döküm tost makineleri, hem ucuz hem pratik hem zararsız. Gelin biraz daha ayrıntıya girelim..

1- Döküm Demir Ocak Üstü Tost Makineleri

ocak üstü döküm tost makinesi - Tost Makinesi Tavsiyesi
ocak üstü döküm tost makinesi

Ocak üstünde ısıtılarak tost yapılan makinelerdir. Bir çoğumuzun çocukluğundan hatırlayacakları bu tost makineleri hem sağlıklı hemde gerçek tost tadını alabileceğiniz aletlerdir. Bunlar için makine demek pek de doğru olmaz zira bir çeşit tava görevi görüyor. Ocak üstünde önlü arkalı tostunuzu pişirerek kısa sürede tost hazırlama imkanı veriyor. Oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. 15 ila 20 ₺.’den başlıyor. Malzeme kalitesine göre fiyat farklılıkları oluyor.

2- Elektrikli Tost Makineleri

Tam olarak, ev için tost makinesi diyebileceğimiz kategoriye giren elektrikli tost makineleri alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus tabanın çelik, kaliteli teflon ya da granit malzemeden yapılmış olmasıdır. Aşırı ısıya maruz kaldığında daha kolay aşınmaya uğrayacağından, bu tür makinelerde çok uygun fiyatlı ürünler her ne kadar cebinize iyi gelse de uzun ömürlü olmuyorlar. Marka olarak kendi kullandığım, hem fiyatıyla hem de kalitesiyle kullanmakta olduğum tost makinesi önerisi vermek istiyorum. Felix tost makinesi.. Felix markasının, genel olarak ürünlerin çok bilindik bir marka olmadığını biliyorum. Ancak hem fiyatıyla, hem de tost makinesi taban kalitesiyle yüzünüzü güldürecek bir ürün. Hem waffle, hem de tost yapabileceğiniz Felix Tost Makinesini almaya karar verirseniz, temizlik açısından tabanın çıkarılabildiği modelleri almanızı tavsiye ederim.

Tost Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayrıca tost makinesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, makinenizi kullanmadığınız zamanlarda dik olarak saklayabilme özelliği olsun. Çünkü tost makineleri kullanılmadığı zamanlarda tezgah üstünde azımsanmayacak bir yer işgal ediyor.

teflon plakalar makinede yıkanabilir - Tost Makinesi Tavsiyesi
teflon plakalar makinede yıkanabilir

Yeni tost makinesi alacaklar için sizlere bir diğer tavsiyelerim; yağ akıtma haznesi mutlaka olmalı. Izgara metalinin oyuklarının derinliği de önemli. Bu derinlik sayesinde daha etkili pişirme yapabiliyor. Ayrıca ızgaralar üzerindeki o olmazsa olmaz ızgara deseni yine bu oyuklar sayesinde mümkün. Ancak belirtmekte fayda var. Derin oyuklarda biriken yemek artıklarını temizlemek bir o kadar yorucu olabiliyor. Bazı modellerde tost makinesi yanında temizleyici bir aparat veriyorlar.

Tost makinesinde zaman ayarı işinize yarayabilecek bir özelliktir. Yeni makine satın alırken buna da dikkat ediniz.

Bir başka önemli püf nokta ise; tost makinesi kapanış şeklidir. Izgaralar kapanırken “<“ şeklinde değil de, alt ve üst yüzey paralel olacak şekilde “=” kapanmalı. Aksi halde makineye koyduğunuz yiyecekler kapatma sırasında dışa doğru kayıyor. Yine aynı sebeple tostlarınızın şekli de bozulabilir.

paralel kapanma - Tost Makinesi Tavsiyesi

Sizinde tost makinesi tavsiyeleriniz varsa, bizimle ve satın almayı düşünen okuyucularımızla paylaşmanızdan mutluluk duyarız.

Benzer İçerikler
  Google Pixel Apple iPhone 7 Karşılaştırması

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. tost makinası olarak tavsiyelerinize önem veriyorum tost makinası olarakta sizin dediğinizi alacam.

  2. Alınacak olan tost makinesinin plakalarının çıkarılıp makineye atılabilir cinsten olması çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir