Üç Tavsiye Bir Arada: Film, Kitap, Dizi

tavsiyelerim

Yaz aylarında çok boş vakti olanlar için hem eğlenip hem bir şeyler öğrenebilecekleri üç harika tavsiyemiz var. Film tutkunları için olan tavsiye ile başlayalım.

Sonunda Donup Kalacağınız Bir Film: Predestination

Türkçeye “Kader” olarak çevrilen Predestination, son dönemde imza atılan en baş döndürücü senaryolardan birine sahip. Hani bazı filmler vardır, her şey bitti derken seyirciye üst üste tokat atmaya başlar, işte bu hikaye de tam olarak böyle.

film tavsiyesi predestination - Üç Tavsiye Bir Arada: Film, Kitap, Dizi
film tavsiyesi predestination

Michael ve Peter Spierig’in yönetmenliğine çekilen filmde Ethan Hawk, Sarah Snook ve Noah Taylor gibi isimler yer alıyor. Zamanda yolculuk yaparak bazı olayların önüne geçmeye çalışan bir ajanın hikayesini konu alan yapım, 1975 yılında New York’ta yaşanan bir bombalama olayının önüne geçmek isteyen kahramanımızın nasıl bir paradoksun içine girdiğini anlatıyor. Filmin sonu ise gerçekten şok edici.

Büyükler İçin Renkli Bir Masal: Puslu Kıtalar Atlası

Öyle bir kitap düşünün ki hem edebiyat tutkunlarını memnun etsin hem de kitap okuma alışkanlığı olmayanların beğenisini kazansın. Tarihte bunu yapmayı başaran çok az yerli yazar var ve bunlardan bir tanesi de İhsan Oktay Anar.

puslu kitalar atlasi kitap tavsiyesi - Üç Tavsiye Bir Arada: Film, Kitap, Dizi
puslu-kitalar-atlasi-kitap-tavsiyesi

Uzun İhsan Efendi ve oğlu Bünyamin’in etrafından geçen olayları anlatan kitap, okuyucuyu 1681 yılının İstanbul’una doğru tatlı bir yolculuğa çıkarıyor. 1995 yılında yazarın ilk kitabı olarak piyasaya sürülen Puslu Kıtalar Atlası, 51 kez basılarak kült bir eser haline gelmiş durumda.

  Elektrikli Bisiklet Tavsiyesi

Uluslararası Kalitede Bir Yerli: Şahsiyet

Puhu TV’nin Fi’den sonraki iddialı yapımı Şahsiyet, yerli dizilere mesafeli duranların ön yargılarını yele bir eden bir kurguya ve kaliteye sahip. Senaryosunu ünlü romancı Hakan Günday’ın yazdığı dizinin yönetmeni Onur Saylak.

dizi tavsiyesi sahsiyet - Üç Tavsiye Bir Arada: Film, Kitap, Dizi
dizi-tavsiyesi-sahsiyet

Başrollerinde Haluk Bilginer ve Cansu Dere’nin paylaştığı Şahsiyet, bir cinayet masası ekibinin seri katil cinayetlerini çözmek için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Ancak hikaye bu kadar basit değil. Çünkü arka planında iyiyle kötünün, adalet kavramının ve hukuk düzeninin temiz bir eleştirisi var. Üstelik öyle “kör göze parmak” şeklinde değil.

Kadın cinayetlerine, tecavüze ve toplumun baskıcı yapısına güçlü bir itirazı olan dizide ortalamanın çok üzerinde bir kurgu ve oyunculuk kalitesi olduğunu da belirtelim.

Benzer İçerikler

1 thought on “Üç Tavsiye Bir Arada: Film, Kitap, Dizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir