Ülkemizde Nano Teknoloji Çalışmaları

nano teknoloji nedir

Yaşam kalitemiz ve konforumuz nasıl artıyor diyerek sizler için bu yazımızda ülkemizde nano teknoloji çalışmaları üzerine araştırma ve üretim yapılabilmesi için tasarlanan cihazları inceledik. Gelişen teknoloji ile hayatımızda neler değişiyor?

Ülkemizde Nano Teknoloji Çalışmaları Devam Ediyor

Sağlıktan savunmaya, tekstilden sanayiye kadar pek çok sektörde nano teknoloji kullanılması ve bu teknolojilerin yardımlaşması isteniyor.

Elbette ülkemizde de bu yönde çalışmalar hız kesmiyor. Yerli olarak üretilen ve dünyaya ihraç edilen elektro spinning cihazıyla pek çok alanda kullanılabilen nano lif üretimi yapılıyor. Nano lif üretimi yapan cihazları tasarlıyor ve üretebiliyoruz. %100 yerli üretim yapabiliyoruz.

nano lif yapısı 1024x1024 - Ülkemizde Nano Teknoloji Çalışmaları
nano lif yapısı

Nano lif nedir? Nano Lif Nerelerde Kullanılır?

Nano lif, konvansiyonel liflerin aksine mikron altı çaplara sahip 200-300 nanometre ortalama çaplarda ve bir yüzey oluşturabilen yapılardır. Bu yüzeyinde farklı özellikleri var. Bu özellikler farklı sektörlerde kullanım alanı sunuyor. Bunalr arasında en dikkat çekenler medikal, enerji ve savunma sanayi sektörleridir.

Dolayısıyla yeni bir teknoloji diyebiliyoruz. Bu tip cihazları ciddi anlamda ihtiyaç var. Aslında nano fiberlerin gelişimi 2005 yılına dayanıyor. Ve bir çok üniversitede farklı kullanım alanları için çalışmalar yapılmaya başlandı. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde ve her üniversitesinde bu tür çalışmalar nano fiberlerle yapılıyor. Bu noktada ihtiyaç duyulan cihazlar için bir açık bulunuyordu. Sanayi Bakanlığı tekno gelişim sermayesi desteğiyle yatırımlar yapılabiliyor.

  2016 Tablet Tavsiyesi

Nano İncelemeler İçin Yerli Elektron Mikroskobu

Elektron mikroskobu, mikron altındaki bütün çalışmaları kolaylıkla görüntüleyebileceğiniz bir cihazdır. Hem üniversite laboratuvarlarında hem sanayi kuruluşlarında kullanım imkanı var ancak yüksek bedele mal olduğu için daha basitleştirerek daha düşük bütçelerle kullanıcılara sunulacak yerli üretim çalışması yapılıyor.

Nano üzerine pek çok alanda gelişme çabası var. Dolayısıyla nano teknolojilerinde bu tür cihazlara çok ihtiyaç olacak. Elektron mikroskobu 2 yıl içerisinde cihazı %50’den fazla olacak şekilde yerlileştirme çalışması yapılıyor. 5 yıl içerisinde de bu mikroskoplar üniversitelerden liselere kadar ulaşmış olacak.

elektron mikroskobu ile yakalanan bir görüntü - Ülkemizde Nano Teknoloji Çalışmaları
elektron mikroskobu ile yakalanan bir görüntü

Bir kurtçuk kafasının renkli bir tarama elektron mikrografı (SEM) ve ağzından uzanan minik dişe benzer dişleri olan bir bluebottle sineği (Protophormia sp.) Larvası.

Bu sineklerin kurtçukları yaraları temizlemek için tıbbi olarak kullanılır. Kurtçuklar sterilize edilir ve yaraya yerleştirilir. Burada ölü doku ile beslenirler ve sağlıklı dokuya dokunmazlar. Tükürükleri bölgede sterilite sağlayan anti-bakteriyel kimyasallar içerir. Genellikle diyabetik ülserli ayaklarda tedavi etmek için kullanılır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir