Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler

üniversite tercih tavsiyeleri

İlk kez üniversite tercihi yapacaksanız muhtemelen merak ettikleriniz ve bilmedikleriniz olacaktır. Ben de bunlar hakkında size yardımcı olmak üzere bu yazıyı yazmak istedim..

Üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler verirken sıklıkla kurulan cümle “Siz hangi bölümü istiyorsanız onu okuyun.” şeklinde olur. Bu gerçekten yaşayarak tecrübe edilen, oldukça haklı bir sözdür. Biri istiyor diye, aileniz, tanıdığınız, bunu oku iyi para var, şunu oku bu geleceğin mesleği olacak diyorsa, ama siz istemiyorsanız o bölümü tercih etmeyin.

Çünkü okuyacak olan sizsiniz. 4 yıl, 5 yıl ya da 6 yıl siz okuyacak ve okul bitince o işte siz çalışacaksınız. O yüzden gerçekten istediğiniz bölümde okuyun ki hayatınız boyunca istemediğiniz bir şeyi yapmak zorunda kalmayın.

Sadece okul bittiğinde değil henüz okula yeni başladınız 2-3 yıl geçti sıkılıp bırakacaksınız, boşuna zaman kaybı olur. Maddi manevi kaybınız olur.

Okuduğunuz bölüme ilginiz olması gerekiyor. Mesela, lisedeyken dil dersleriniz iyiyse, “Senin dilin çok iyi. Dil bölümü okumalısın” diye tavsiyelerde bulunanlar olacaktır. Bunlara tamamen kulak tıkayın demiyorum ancak siz gerçekten de ilgi duyuyorsanız o bölüme gitmelisiniz ve sonucunda başarıya ulaşırsınız.

İyi olduğunuz bir alanda ve sevdiğiniz bir alanda ilerlerseniz hayatınıza mutlu devam edersiniz.

Bildiğiniz üzere LGSLYS puanlarını birleştirilerek bir puan ve sıralama oluşturuluyor. Tercih yaparken puana değil sıralamaya bakın. Çünkü geçmiş yılların taban puanlarına bakarsanız hem sıralamaları hem puanları görürsünüz. Ama puanlar hep değişiyor. Her yıl 10 puan 15 puan düşebilir ama sıralama hep yakın olur. O yüzden tercih ederken sıralamanıza dikkat edin.

  Psikoloji Okumak İsteyenlere Tavsiyeler
niversite tercih tavsiyesi - Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler
üniversite-tercih-tavsiyesi

Tercih Formu Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite tercih formunu doldururken, ilk sıradaki tercihlerinize mantıklı hayallerinizi yazın. Sıralamanızdan biraz yüksek yerler olabilir ama sonuçta tercihe bağlı bir şey, yazın belki gelir.

Ortadaki tercihler büyük ihtimal gireceğiniz bölümleri yazın. Kalan son tercihlere de açıkta kalmamak için yazabileceğiniz yerleri yazarak üniversite tercihleri işlemini bitirebilirsiniz. Ama iyi düşünün ve pişman olmayacağınız tercihleri yapın.

Tercih zamanında gitmek istediğiniz şehre gidip gezmekte size fikir verecektir. Eğer gidebiliyorsanız okulunuza bir bakın nasıl bir yerde okuyacaksınız nasıl bir ortam var. Üniversiteler size akademik bilgi sağlıyor ama farklı çevreden insanlarla tanışacaksınız, ilgi alanlarınıza yöneleceksiniz, müzik olur, spor olur, kurslara gideceksiniz.

Bölüm seçerken kesinlikle akademik kadroya bakmanızı da tavsiye ederim. Ders içeriklerine de bakın. Aynı bölüm olur ama Ege’de farklı dersler Boğaziçi’nde farklı dersler, ODTÜ’de farklı dersler olabilir.

Seçim yaparken ayrıca gideceğiniz bölümün ileride ki iş olanaklarına da dikkat etmeniz araştırmanız gerekiyor. Çünkü çalışmak, iş bulmak için okuyoruz. Hedeflerinize ulaşamadıysanız 2. yıl hazırlanmaya çekinmeyin. Gerçekten belli bir bölümü istiyorsanız veya çok az bir farkla kaçırdıysanız bir kere daha deneyin. Atıyorum hukuk okumak istiyorsunuz olmadı. Ama gerçekten istiyorsanız bir sene daha tekrar girin. Öyle tanıdıklarım var. Tekrar hazırlanıp istedikleri bölüme gitmenin mutluluğunu yaşadılar. Ama 2. yılda olmuyor 3. yıl da olmuyor öyle öyle uzatmayın : )

İdealinizdeki bölüm için, o hedefiniz için çalışın. O alanda başarıyı elde edebilirsiniz. Ben neyi seviyorum ben ne yapmak istiyorum gibi sorular sorun kendinize.

Şehir dışı veya aynı şehirdeki bir üniversite mi olacak buna karar verirken devlet üniversitelerinin yanında vakıf üniversiteleri denen paralı okullar da var. Üniversite tercihi yaparken özel okullara da göz atabilirsiniz. Ben şahsen aile yanında okumak taraftarıyım. Maddi ve manevi açıdan daha rahat olursunuz. Manevi açıdan daha az sorumluluklarınız olur ve derslerinize gereken zamanı, özeni verebilirsiniz. Maddi açıdan ise, ailenizin yanında kalınca sadece okula gitme masrafınız, gezme masrafınız gibi harcamalarınız olur. Bu şekilde para biriktirip yazları yurt dışına gidebilirsiniz. Mesela, ERASMUS için gidebilirsiniz.

  Hangi Üniversite? Hangi Bölüm?
niversite tercihi tavsiye - Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler
üniversite-tercihi-tavsiye

Farklı Şehirde Üniversite Okumak

Uzun vadede kalacak yer yeme içme ulaşım masraflarını düşününce ailenizle aynı şehirde okumak daha mantıklı olur. Tabi çok iyi bir üniversite olursa şehir dışına gidin tabii ki.

Üniversite hayatı içinde başka şehirde okumak öğrenci hayatı yaşamak istiyorsanız bence İstanbul tam öğrenci hayatı yaşanacak bir şehir. Tabii maddi yönden biraz zorlayabilir, pahalı bir şehirdir. Ama daha özgür, daha çok çevre, daha çok kişiyle tanışma fırsatı, kişisel gelişiminiz için daha çok tecrübe edinir, daha çok aktivitede bulursunuz.

Çevrenizde istediğiniz bölümden mezun kişiler varsa mutlaka gidip konuşun. Nasıl bir eğitim alıyorlar, nasıl bir iş hayatları var bunları öğrenin. Sizi nelerin beklediği ile ilgili bir fikir sahibi olursunuz. Çevrenizde böyle kimseler yoksa, sosyal medyayı kullanın. Youtube’da videoları izleyin, Facebook’ta gruplar var. Araştırırsanız size yardımcı olacak kimseleri bulabilirsiniz. Örneğin; bize yorum olarak yazın, aklınıza takılanları sorun, bildiklerimizi sizinle seve seve paylaşırız.

Üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler yazımız bu kadar, umarım faydalı olmuştur. Tercih yapacaklara bol şans. İnşallah istediğiniz yere, istediğiniz bölüme gider güzel bir okul hayatı ve iş hayatı yaşarsınız.

Ayrıca; Üniversite Bölüm Tercihi İçin Tavsiyeler yazımızı da okumanızı öneririm.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir