Üniversite Tercihi Yapacakların Dikkatine

üniversite tercihi tavsiye

Üniversite tercihi yapmak için strese giriyor, uykularınız kaçıyor, epey uğraş veriyorsunuz. Peki doğru mu yapıyorsunuz? Üniversite tercihi yapacaklar için bakış açınızı değiştirecek bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

İlk önce şunu söyleyeyim; hangi üniversite hangi bölüm çıkmazına girmenize gerek yok. Çünkü bu iş sandığınız kadar önemli değil. Üniversite sistemi çok eski bir sistem. Dinozorlaşmış, kendi kendini yenileyememiş bir sistem. 200 yıl öncesinin müfredatları, kuralları ile eğitim yapan bir kurumdan bahsediyoruz. Gelecekte eğitimin ciddi bir şekilde alt üst olmasını bekliyorum. Ama siz hala annenizin babanızın seçtiği şekilde üniversite seçme peşindesiniz. Üniversiteler anne babanızın hatta dedenizin bıraktığı yerde kaldı. Üniversiteler sizi hayata filan hazırlamayacak, böyle bir beklentiniz olmasın. Üniversite size bazı kaynaklar verecek sadece. Dolayısıyla hangi üniversite hangi bölüm diye çok fazla kafa yormayın.

Üniversiteler 21.yy. için gereken yetkinlik ve becerileri size kazandırmaktan uzak. Çok basit bir örnek vereyim; şu an en geçerli olan şeylerden bir tanesi akıllı telefonlar için uygulama yazmak. Ama üniversiteler bunu öğretmiyorlar. Ya da sosyal medya uzmanlığı dijital pazarlama şu an popüler olmasına rağmen üniversitelerde bunların karşılığı pek yok. Dolayısıyla hangi üniversiteye gitmeliyim hangi mesleği yapmalıyım diye kafayı yoracağınıza kendinizi nasıl geliştireceğinize kafa yormalısınız. Kendi kendinizin mühendisi nasıl olacaksınız bunu düşünün.

Şu üniversite çok prestijli oraya gidersem işim garanti diye bir şey yok. İş dünyası aptal değil, markaya değil insana iş veriyor. Dolayısıyla kendi kendinizi geliştirecek kafa yapısıyla üniversiteye gitmeniz lazım. En iyi üniversiteden mezun olup işsiz kalmanız çok olağan (eğer dikkat etmezseniz). Kendinize gereken yatırım yaparsanız alelade üniversiteden mezun olup başarılı olabilirsiniz.

Gelecek Planlamasını Nasıl Yapmalıyım?

Üniversite tercihi zor problem değil, asıl problem kendi geleceğinizi planlamak. Bunu tercih meselesi olarak görmeyin gelecek planlamasına odaklanın.

Neler gerekiyor derseniz, insan kaynakları uzmanları hep iletişim der, grup çalışması der, planlama der. Bunlar temel yetkinlikler. Yani hayat becerileri diyebileceğim şeyler. Bunların yanında dil çok önemli. İyi İngilizce bilmiyorsanız 21.yy’da yoksunuz. Bana sorarsanız sınava hazırlanmak kadar en az İngilizceyi bilin ve kodlama dili bilmeniz gerekiyor. Kodlama bilmediğiniz sürece teknolojiyi takip etmenizde zor. Yeni çıkan alet edevatları (yazılım, donanım) nasıl kullanacağınızı da bilmeniz gerekiyor.

staj önemli - Üniversite Tercihi Yapacakların Dikkatine
staj önemli

Staj Gerçekten Önemli Mi?

Üniversite dışından bir örnek daha vereyim. Staj çok çok önemli. Hangi üniversiteye gidersen git 3-4 tane staj yapmışsan (bu zor olacak kabul, normalde 1 staj yapılıyor oda naylon staj) fark edilirsin. Hakkıyla 3-4 staj yapmışsan sonucunda sen iş aramıyorsun işler seni aramaya başlar. Diğer mezunlardan farkın olacak. Aldığın eğitim herkesin aldığı eğitim ile aynı. Herkes fizik, hukuk, matematik vb. öğreniyor.

Hukuk okuyacaksanız Türkiye’de 1 çeşit hukuk fakültesi var dolayısıyla mezun olmak yetmez bunun yanına ne koydun. Hukuk okudun biraz İngilizce var biraz da Çince var çok güzel. Ya da bir şirket kurdun, battı. Olsun oda güzel. Daha öğrenciyken şirket kurmak demek çaba gösterdiğinizin kanıtı. Bunlar sizi ilerde başarıya götürecek şeyler.

Türkiye’de artık üniversiteye girmek çok kolay. Başvuranların neredeyse tamamı üniversiteye giriyor. Üniversite içinde bölüm değiştirmek de kolaylaştı. Bölüm değiştirmeden çift ana dal ya da yan dal yapmakta kolaylaştı. O yüzden şu an bu yaşta ne olacağınıza karar vermek yanlış. Ne yapmak istediğinize karar vermeniz lazım.

Bakıyorsunuz kılavuza Elektronik Mühendisliği mi Bilgisayar mı, yazı tura at hiç fark etmez.

Nasıl olsa okuduğun şeyi yapmayacaksın. Türkiye’de mezun olan mühendis olsan ne olacak. Tasarım ülkesi, üretim ülkesi değiliz ki. Alıyorsun mühendislik diplomanı yönetici oluyorsun. Zaten o işi yapmayacaksın. Ama sana analitik düşünmeyi problem çözmeyi öğretiyor. Ama a mühendisi mi olayım b mühendisi mi diye çok fazla düşünmeye gerek yok çünkü mühendislik yapmayacaksın. Yönetici olacaksan işletmeden ders al. Ortaya karışık program yap.

  2018 YKS Adaylarına Tüyolar ve Ailelere Tavsiyeler

Yurt dışı ile mi ilgileniyorsun, (hepinizin yurt dışıyla ilgilenmesi, değişim programı, staj düşünmesi gerek) o zaman dil öğren.

geleceğin mesleği yapay zeka - Üniversite Tercihi Yapacakların Dikkatine
geleceğin mesleği yapay zeka

Popüler Olacak Meslek : Yapay Zekâ

Bilgisayarla mı ilgileniyorsun o zaman robotlara bulaş programlama öğren. Yapay zekaya yönel. Türkiye’de robotların tekrarlanabilen manuel işleri devralacağını herkes gördü. Amazonun deposunda 4.000 küsur robot çalışıyor. Artık arabaların önemli bir kısmını robotlar yapıyor. Şimdilerde 3D printerla birlikte inşaat yapan robotlardan bahsediliyor. Bunun herkes farkında ama yapay zekanın hayatınızı nasıl değiştireceğinin farkında mısınız?

Tıp, hukuk vb. yapay zekâ sayesinde nereye gidecek? Neden bir sorununuz olduğu zaman bir insana danışalım ki? İçerisinde binlerce insanın verilerini depolayan bir robot sorununuz hakkında size çok daha faydalı olabilir.

İleride ne doktora ne de avukata gitmeyeceksiniz. Bu yapay zekâ programları hukukta, tıpta, eğitimde çok önemli rol oynayacaklar. Demek ki yapay zekayı Türkiye’de ilk öğrenenler öncü olacaklar. Geri kalanları da ya takip edecek ya tamamen işsiz kalacaklar.

Gelecekte Ne Olmak İstiyorsun?

Size korkunç bir şey söyleyeyim. 100 yaşına kadar yaşayacaksınız belki ama emekli olamayacaksanız. Ülkenin emeklilik sistemi çökecek. Emeklilik ne demek yaşlıların gençler tarafında bakılması demek. Bunu yapacak ekonomik gücü kalmayan devletin bu sistemi çökecek ya da 75-80 yaşında başlayacak. 25 yaşında üniversiteyi bitirdikten sonra 50 yıl çalışacaksınız anlamına geliyor. Dolayısıyla makine mi, elektronik mi, işletme mi, psikoloji mi, sosyoloji mi gibi soruları unutun. Siz dünyayı nasıl değiştirmek istediğinize bir karar verin. Ondan sonra bu çabanız için gereken bohça nedir onu hayal edin. Ondan sonra o bohçanın içine gereken parçaları koyun. Burada üniversitenin rolü tahmininizden çok daha düşük.

Üniversitenin dışından alacağınız o parçalar (dil eğitimi, staj, kulüpler, yurt dışı geziler) çok daha değerli.

Üniversiteler çağın gerisinde kaldılar. En yavaş değişen kurumlardan bir tanesi üniversitelerdir. Dolayısıyla sizin bu üniversite ve meslek seçimi konusunda kendinizi çok germek yerin ya gireriz bir üniversiteye kendi eğitimimizi kendi kendimize kurgularız bilincine varmanız gerekiyor. Bunun için hemen gelecekle ilgili kitaplar okumanız gerekiyor. Kariyer planlama ile ilgili kitaplar okumanız gerekiyor.

3 Adımda Kariyer Planlaması

Kendi kariyerini kendin planlaman lazım. Sürekli başkalarına güvenmişiz. Okul hayatınız boyunca bu şekilde devam etmiş. Bu kararları artık sizin almanız, sizin karar vermeniz gerekiyor. Bunun için de kendi kendinizi tanıyıp kariyer planlamanızı yapmalısınız.

Bu 3 adımda yapılır. Bohçanda neyin var, ne yapmak istiyorsun ve piyasa neye değer veriyor.

Piyasanın neye değer verdiğini çok iyi ölçmeniz lazım. Aksi halde bir şeyler yapan ama yaptığına kimsenin değer vermediği biri olursun. Ne istediğini de kendin karar vermen gerekiyor. Kimisi paraya önem verir, kimisi güce önem verir, kimisi için başkalarına destek olmak önemlidir.

Sizin için neyin önemli olduğuna karar verip kariyerinizi buna göre belirlemeniz gerekiyor. Tabii bunu yapabilecek kapasitenizin de olması gerekiyor. Yurt dışında çalışmak istiyorum ama yabancı dil bilmiyorum demeyeceksiniz. Öğreneceksin. Bu üçünü ancak kaynaştırdığınız noktada başarılı bir kariyer söz konusu.

Kendinizi iyi tanıyın, piyasanın şimdiki ve gelecekteki halini iyi tanımanız ve gereken alt yapıyı kendi kendinize kurgulamanız lazım. İyi diyorsun da iyi kötü bir üniversite seçmemiz lazım bunu nasıl yapacağız diyorsanız bu dediklerim doğrultuda seçim yapın.

  2018 AYT Nasıl Bir Sınavdı? Hangi Sorudan Kaç Tane Çıktı?

Esnek Üniversite Tercih Edin

Üniversite katı olmaması gerekiyor. İlerde neyin geçerli olacağını ve sizin neye ihtiyacınız olacağını bilemez. Öyleyse sizi esnek bırakması gerekiyor. Eğitim tercihinizi kişiselleştirebilin. Bence üniversitenin en önemli özelliği budur. Olabildiğince esnek olması. Yatay geçişe izin vermesi, yan dala izin vermesi, yurt dışı değişim programlarına izin vermesi, kulüplerin çok olması, sosyal faaliyetlerle der kredisi alabilmeleri, hocaların esnek kafalı olmaları, sizin getireceğiniz önerilere standart “Hayır.” cevabı vermemeleri gerekir. En önemli konu bu.

Bunun dışında üniversiteleri ziyaret edin. Çoğunda kalite epey aşağılarda. Geçmişte kaldılar diyorum ya çoğu onu bile iyi yapamıyorlar. Hani onların ne kadar iyi olduğunu tartmak için mutlaka ziyaret edin. Herkes için doğru üniversite farklıdır. Gidip yerinde görün, insanlarla konuşun. Reklamlara, broşürlere kanmayın. Onlar tamamen size nasıl görünmek istiyorlarsa onu kullanıyorlar.

Üniversiteye gidip hocalarla, öğrencilerle, özellikle mezunlarla konuşmanız lazım. Mezun olanlar kendi işini kurmuş mu, araştırmacı olabilmiş mi. Üniversite ne yapar size bir iş kazandırır, ya araştırmacı yapar ya da iş kurmanı sağlar. Bakalım bu konularda üniversite ne kadar başarılı olmuş sorup öğrenin.

İnternet blogları, sözlükleri de değerlendirin. Facebook’ta öğrencileri bulun oradan iletişim kurun.

Üniversite Hocalarıyla Görüşün

Hocaları sorun. Hocalar arasında dağlar kadar fark var. Hangi hocaları yakından takip etmeniz gerektiğini sorun. Kaç tane tam zamanlı öğretim görevlisi var. Öğretim görevlisinin ders yükü ne kadar. Ders yükü çoksa gidersin adamın kapısı kapalıdır size vakit ayıramaz. Hocayla istediğin zaman görüşebilmek çok önemli. Hocalara üniversite dışı mesleki hayatla ilgili tavsiye almaya gittiğin zaman tatmin edici cevaplar alabiliyor musun, bu da çok önemli.

YÖK, 3 tane öğretim görevlisiyle program açılmasına izin veriyor. 60 öğrenci x 4 sene = 240 öğrenciye 3 öğretim üyesi. Nasıl yetişecek?

Tam zamanlı öğretim üyelerinin geçmişi nedir. Doktoraları nereden almışlar ne kadar yayınları var, ne kadar başarılılar. Baktığın zaman ak saçlı, yaşını başını almış bir hoca bu iyidir diyemezsin.

niversitem havuzlu olsun - Üniversite Tercihi Yapacakların Dikkatine
üniversitem havuzlu olsun

Üniversitede Havuz Olmazsa Olmaz mı?

Okulun kütüphanesine gidin. Gidiyorsunuz havuz var mı diye soruyorsunuz. Yahu tatil köyümü arıyorsunuz? Kütüphane de kaç tane kitap ve dergi olduğundan ziyade veri tabanları, e makaleler, e kitaplar da çok önemli. En basit sorusu yılda kaç para harcıyorsun diye sormak.

Öğrencilerin ne kadarı değişime gidiyor? Öğrencilerin ders dışında bir şeyler yapabilecekleri alanlar var mı? Öğrenci başına ne kadar para harcıyorlar?

Geleceğim İçin Hangi Üniversiteye Gitmeliyim?

Unutmayın, iş yine siz de bitiyor. Hangi üniversite, hangi bölüm olursa olsun o bohçayı dolduracak olan sizlersiniz. Kesinlikle kendinizi 5 yıl boyunca üniversiteye emanet edip uykuya dalmayın.

Sadece üniversite ile başarılı olamazsınız. Zaten üniversiteler meslek kazandırma kurumları değillerdir. Amacınız sadece meslek edinmek ise direk 2 yıllık programları, ya da 6 aylık sertifika programlarına bakacaksınız. İş sadece meslek edinmek değil belirli bir entelektüel olgunluğa ulaşmak, belli bir bakış açısına ulaşmak, sosyal çevre edinmektir. Bunun için de üniversiteler önemlidir.

Dolayısıyla bu noktada sizin devreye girmeniz gerek. Üniversitede temeli alın ama mesleğe götürme konusunda, staj konusunda, iş dünyasıyla doğrudan ilişkiler konusunda sizin devrede olmanız, göstereceğiniz ekstra çaba çok önemli.

Sonuç olarak; kendinize yatırım yapmanız gerekiyor. Sadece sınava hazırlanmak değil, ben kimim ne yapmak istiyorum, bunu yapmak için parçaları nereden alacağım. Bu sorulara cevap verin.

Benzer İçerikler

Bu Yazı Hakkındaki Yorumlar:

  1. Haklısınız, yanlış bölüm ya da yanlış üniversitede olduğun hissine kapılsan bile endişe etme, bu dünyanın sonu değil. Üniversite içinde bölüm değiştirmek, başka bir üniversiteye geçmek, okuduğun bölümün yanında bir yan dal, çift ana dal ya da dikey geçiş yapmak gibi birçok olanağa sahipsin.

  2. Şahsen psikoloji bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Açıkcası bu bölüme isteyerek geldim. Peki beklentim neydi psikolog olmak bilgili olmaktı. Ama okuldan sıkıldım devam sorunu olmuyor diye okula da gittiğim yok şuan bir site açtım ve site ile uğraşıyorum. Çünkü okul bana bir şey katmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir