Yatak Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Visko Mu, Lateks Mi?

yatak alırken neye dikkat etmeli

Yeni bir yatak almaya karar verdiniz. Ancak yatak alırken neye dikkat edilmeli, visko yatak mı? Yoksa lateks yatak mı almalıyım?

Yatak alırken neye dikkat edilmeli merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Visco Yatak Mı, Lateks Yatak Mı?

Visco yataklarda “akıllı sünger” (formüllü sünger) denilen çok özel bir sünger kullanılıyor. Bu yatakların altlarına yay koyuyorlar ya da yüksek dansite (yoğunluk) poliüretan sünger koyuyorlar ve bu sayede uyku kalitesini artıyor. Bu çok doğru bir şey çünkü normal yaylı yatağa yattığınız zaman yaylı yatağın en büyük özelliği etki ve tepki olayıdır. Yani sizin ağırlığınız sonucunda yataktaki tepkiyle dönersiniz, tepkiyle hareket edersiniz. Ancak bu tür yaylı yataklarda uyum süreci çok zor olabilmektedir. Çünkü yaylı yatak sizi rahatsız edebilir, kalça ve omuz yatağa basar ama aradaki boşluklar dolmadığı için gecede 30-40 kere döneriz.

İşte burada visko yataklar ön plana çıkıyor. Çünkü neden sizin ısınızla ve ağırlığınızla beraber bu akıllı formüllü sünger dediğimiz malzeme yavaş yavaş çökerek insan vücudundaki bütün boşluğu dolduruyor. Dolayısıyla sabah uyandığınız zaman yorgun kalkmıyorsunuz. Latex yatakların visko yataklara göre tek farkı, kullanılan malzemenin delikli olup hava akımını daha hızlı sağlayabilmesidir. Bu yataklar çift taraflı kullanılırlar ve siz yatağa yattığınız zaman visko yatağın tam tersine çökme yerine ittirme uygular. Yani burada bahsedilen durum yay özelliğine yakın bir his vermesidir.

ortopedik yatak - Yatak Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Visko Mu, Lateks Mi?
full ortopedik yatak

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak alırken neye dikkat edilmeli sorusuna en doğru cevap; mutlaka bir mağazaya gittiğiniz zaman yatakların hepsini deneyin şeklinde olur. Ama bundan öncesinde belirli yaptığımız alışkanlıklar mesela yıllardır yatılan yaylı sert bir yatak yada yeni geçilmiş yumuşak bir yatak burada kendimizi satış temsilcisine çok iyi ifade etmek gerekiyor. Çünkü yataklarda iç malzeme olarak karakter karakter hepsinde farklılıklar gösteriyor. Bunu da yapabilmemiz için kendimizi çok iyi ifade edelim ve hangi showrooma gidersek gidelim yatakların hepsini birebir denemeliyiz.

  Yeni Evlenecekler İçin Beyaz Eşya Tavsiyeleri

Yataklarda kullanılan yay adetleri çok önemli. Metrekare metrekare kullanılan yay adetleri, üstünde kullanılan sünger malzemeleri, onun üstünde kullanılan bir tarafı pamuk bir tarafı yün gibi detaylar yatakta çok önemli olabilmektedir. Bunu anlamanın en iyi yolu yatakta yatacağız, deneyeceğiz 10-15 dk gerekirse yatakta vakit geçireceğiz çünkü bunun sebebi nedir. Ömrmüzün 3*1 ini yatakta geçiriyoruz bunun için doğru bir tercih yapmalıyız yatak alırken acele etmeyiniz.

Yarı Ortopedik Yatak Mı, Full Ortopedik Yatak Mı Almalı?

Full ortopedik yatak ve yarı ortopedik yataklar arasındaki fark; full ortopedik yataklarda altlarındaki yay sistemleri birebir full ortopedik ve yarı ortopedikte aynı. Sadece üstünde kullanılan sünger dolgu malzemeleri full ortopoediklerde daha sert, yarı ortopediklerde daha yumuşak oluyor. Boyun kısmında problem yaşayanlar için, ortopedistler tarafından özellikle full ortopedik yataklar önerilmektedir. Genele baktığımız zaman full ortopedik yataklarda da yarı ortopedik yataklarda da birçok çeşitler var. Burada kişi uyku merkezine giderek bütün bu bahsettiğimiz yatakların hepsini denemeli ve ona göre uygun yatak seçimi yapmalıdır.

lateks visko test - Yatak Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Visko Mu, Lateks Mi?
lateks visko

Rahat Bir Uyku İçin Nasıl Bir Yatak Alalım?

Rahat bir uyku uyuyabilmek için yatak alırken neye dikkat edilmeli? Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey yataklarda ayrılan grupları iyi ayırt etmek gerekir. Normal yaylı yataklar, visko yataklar ve lateks yataklar olmak üzere 3’e ayrılır. Visko yataklara yattığınız zaman sizin ısınız ve ağırlığınızla beraber yatak yavaş yavaş inerek vücudunuzun şeklini alıyor. Lateks yataklarda da yine aynı şekilde omurga boşluğunu dolduran lateks denilen bir sünger malzeme kullanılıyor.

Uyku kalitemizi arttıran en önemli unsurlardan bir tanesi de yay teknolojisidir. Yay teknolojisinde paket yay adı verilen sistemde partnerler birbirlerinin hareketlerinden etkilenmezler. Yayların hepsi torbaların içinde ve birbiriyle bağı olmadığı için bir taraftaki hareket etse de diğeri etkilenmiyor. Dolayısıyla çok daha rahat bir uyku çekmiş olursunuz. Burada en önemli olan şey sizin en rahat ettiği yataktır. Siz hangi yatakta rahat ediyorsanız o yatağı satın almalısınız.

  4K Monitör Tavsiyesi: ViewSonic VX2475SMHL

Sert Yatak mı? Yumuşak Yatak Mı Satın Almalıyız?

Herkesin anatomik yapısı farklıdır. Sert yatak mı? Yumuşak yatak mı? Yatak alırken neye dikkat edilmeli? Siz herhangi bir uyku merkezine gittiğiniz zaman nasıl bir yatakta yattığını ve nasıl bir yatakta uyumak istediğinizi satış temsilcisine anlatmalı ve onun yönlendirmesiyle yatak satın almalısınız. Sert yataklar daha çok doktor ve ortopedistlerin özellikle önerisiyle satın alınmalı. Onun haricinde siz tamamen kendi tercihinizi yapmalısınız.

Sert mi yumuşak yatak mı konusunda ise yatağın çok sert olması ya da çok aşırı yumuşak olmasından herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü yeni teknolojilerde yarı ortopedik olmakla beraber yine aynı şekilde kalça ve sırtın düz bir şekilde basması ama aradaki boşlukların (özellikle visko ve lateks yataklarda) dolması çok önemlidir. O yüzden siz çok rahat bir şekilde uyku merkezine giderek tek tek deneme yapmalısınız. Özellikle istediğiniz yatağı oradaki görevliye anlatmalı, test etmeli ve daha sonra tercih yapmalısınız.

lateks yatak paket yaylar - Yatak Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Visko Mu, Lateks Mi?
lateks-yatak-paket-sistemi

Yataklarda Kullanılan Yay Sistemlerinin Farkları Nelerdir?

Yataklarda 2 farklı yay sitemi kullanılıyor. Bunlardan bir tanesi paket yay sistemi diğeri de birbirine bağlı olan yay sistemi olarak geçiyor. Paket yay siteminde yayların hepsi birbirinden bağımsız ve torbaların içinde yer alıyor. Bu sayede yaylara basınç ve ağırlık yapıldığı zaman diğer yaylar bundan etkilenmiyor. Dolayısıyla partnerler birlikte uyurken dönüşlerde birbirinden rahatsız olmuyor. Paket yaylar yeni bir yay sistemi ve çok büyük artıları olan bir yay sistemidir. Bu yay sisteminden dolayı yatakta daha az çökme oluyor ve belinizi daha fazla destekliyor.

Birbirine bağımlı olan yay sistemi de tercih ediliyor ancak en doğru yatağı seçebilmek için showroomlara gidip test etmelisiniz. Paket yay sistemini de deneyin, birbirine bağımlı olan yay sistemini de deneyiniz. Çünkü herkesin anatomik yapısı farklı. Sonuçta hangi yatağı satın alacaksınız buna karar verecek olan sizsiniz.

 

Benzer İçerikler

3 thoughts on “Yatak Alırken Neye Dikkat Edilmeli? Visko Mu, Lateks Mi?

  1. rahat bir yatak tüm günün yorgunluğunu alır. bu yüzden yatağın rahat olması gerek. ayrıca sizin tavsiyelerinizi takip etmeye devam ediyorum. tavsiyehane.com a teşekürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir