YKS Sayılı Günler Kala Son Tavsiyeler

yks-sinav-tavsiyeler

YKS sayılı günler kaldı son hazırlıkları yapıyorsunuz. Aylardır yaptığınız çalışmaların artık son haftasına girmiş durumdayız. Ne çabuk geçti filan klişelere girmeden direk konuya giriyorum. Son günlerde yapmanız ve yapmamanız gerekenleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu tavsiyeler uygulandığında senin yararına olacak.

Beslenme ve Uyku Konusundaki Tavsiyeler

Beslenme ve uykunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Uzmanlar da özellikle uyarıyor. Sınava sayılı günler kala iştah kesilmesi, kilo kaybı bazılarında da kilo alma olabilir. Normaldir. Buna takılmayın. Sınavdan sonra yeme düzeniniz normale dönecektir.

Bilmediğiniz yerlerden yemek yemeyin. Daha önce tatmadığınız denemediğiniz yiyecekleri ve içecekleri yemeyin içmeyin, onlardan uzak durun. Sınav geçtikten sonra aklınızda kalanların hepsini yaparsınız. Ama şimdi midenizi bozmamanız gerekiyor. Az yağlı ve hafif yiyecekleri tercih edin. Çok fazla hamur işi ya da tatlı tüketmeyin. Gazlı içeceklerden uzak durun. Birden bire açlık şekerindeki değişikliklere neden olurlar, içmeyin.

yks öncesi beslenme düzeni - YKS Sayılı Günler Kala Son Tavsiyeler
yks öncesi beslenme düzeni

Sınavdan önceki gece uyku tutmayabilir. Bu herkesin başına gelebiliyor. Genç yaşlı bizim de başımıza geliyor. O yüzden buna çok takılmayın kendinizi uyumaya zorlamayın. Zaten o gün heyecanlı olacaksınız. Sınavda uykunuz gelmeyecek. Algınız açık olacak.

Uyku kaçırıcı, doping etkisi yapacak ilaçlardan lütfen uzak durun. Duyuyorum, alalım mı diye soranlarda oluyor. Sakın yapmayın böyle bir şey. Nasıl bir etki yapacağını bilemezsiniz. O yüzden bu tür ilaçları kullanmayın. Olumsuz bir etki de yapabilirler.

  Hangi Üniversite? Hangi Bölüm?

Sakatlanmanıza neden olabilecek fiziksel aktivitelerden de uzak durun. Beden sağlığınızı koruyun. Her gün 20-25 dk. Temiz havaya çıkmak olumlu bir etki yapar. Evde oturmakla da olmaz, hareket etmeniz gerekiyor. Kan ve oksijen dolaşımı olması gerekiyor. Temiz havada yürümek size iyi gelecektir.

Geç saate kadar oturmayın. 23-24 gibi yatıp sınava gidermiş gibi o saatte kalkın. Birkaç gün bunları yaparsanız bedeniniz programlanmış olacaktır.

yks öncesi uyku düzeni - YKS Sayılı Günler Kala Son Tavsiyeler
yks öncesi uyku düzeni

Toparlamam gerekirse; kafayı vurunca bir anda uyuyabilmek kolay değil. Önemli olan kaç civarı uyuduğunuz. 12’den sonra yatmak artık tehlikeli olacaktır. Sınavdan 1 gün önce, hala 1’de 2’de yatıp sabahında verimli bir uykuyla uyanmış olabilir misiniz? O yüzden size ilk tavsiyem uyku ile ilgili düzenleme yapmanız ama öncelikle 22:00 22:30 civarı cep telefonunu tamamen kapat. Hatta yattığın odadan dışarıya koy. Gelen bildirimleri artık görme. Instagrammış, Youtubemuş sosyal medyaymış geceler uykunuzu bunlara feda etmeyin. Uyumanıza yardımcı olacak bir tavsiye : Okumaktan sevmediğiniz sıkıcı bir kitap alın. Yattığınızda bunu okumaya başlayın uykunuzu getirecektir.

Uyku düzeni sadece yatış saatiniz değil uykudan uyanma saatinizi de kapsar. Kalkış saatinizi de son günlerde sınav saatine göre düzenlemeniz oldukça önemli.

Son Günlerde Ders Çalışmakla İlgili Tavsiyeler

Son güne kadar konu çalışmaya devam edebilirsiniz. İster konu çalışın ister test çözün. Bazı eğitimciler son birkaç gün çalışmayın diyorlar. Bırakın ve dinlenin diyorlar ama ben buna katılmıyorum. Bunun tamamen kişiye bağlı olduğuna inanıyorum. Sizin tercihinize alışkanlıklarınıza ve en önemlisi nasıl rahat edecekseniz öyle hareket edin. Eğer siz son gün çalışıp kendinizi iyi hissedecekseniz çalışın buna kim engel olabilir ki?

  2018 AYT Nasıl Bir Sınavdı? Hangi Sorudan Kaç Tane Çıktı?
yks öncesi ders çalışmak - YKS Sayılı Günler Kala Son Tavsiyeler
yks öncesi ders çalışmak

Son gün, son gece yatmadan önce son bir kez bakanları duyuyorum. Ama son gün çalışmak sizi gerecekse o zaman çalışmayın. Kendinize zaman ayırın.

Sınava az zaman kala bugünlerde tüm bildiklerini unuttuklarını söyleyen adaylar var. Bilgileri hatırlamadığını söylüyorlar. Bu şekilde yapmak yanlış. Kaygılarınızı arttırır. Bilgileriniz hafızanızda duruyor. Yok olmuyor. Sınav başladığı anda çalıştığınız her şeyi hatırladığınızı göreceksiniz. Asıl dikkat ve performansınızın en yüksek olduğu an sınav anı olacaktır. Unutuyorum demeyin, unutmuyorsunuz. Buna takılmayın.

Deneme sınavı çözmeye devam edin. Takıldığınız sorularla ilgili konulara bakın. Konu tekrarı yapın. Denemelerde sınav süresini dikkate alın. Şu ana kadar almışsınız ama almadıysanız şu birkaç günde sürenizi mutlaka ayarlayın.

Şimdiden hepinize başarılar diliyorum. Sınavdan sonra da gelişmelerle birlikte olacağız. Önümüzde tercihler var. Tercihler için yazılarımla sizlere yol göstermeye devam edeceğim.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir