Yün Giysiler Nasıl Yıkanır? Nasıl Saklanır?

yün giysiler nasıl yıkanmalı - Yün Giysiler Nasıl Yıkanır? Nasıl Saklanır? yün giysiler nasıl yıkanmalı

Yaz geldiğinde kışlık giysilerimizi yıkayıp dolaba kaldırırız. Ancak bu yün giysileri saklama sırasında birçok kişi hatalı hareket ediyor. Tekrar kış geldiğinde ve kazağınızı dolaptan çıkardığınızda dezenformasyona uğradığını, kumaşının bozulduğunu görünce üzülürüz..

Peki çok sevdiğimiz yün giysiler nasıl yıkanır? Yün giysiler nasıl saklanır? işte bu yazımızda size bu bilgileri vereceğiz.

İlk aşama yün giysilerin yıkanması..

Hemen söyleyelim, bilinenin aksine en kötüsü kuru temizlemeye vermek. Çünkü kuru temizlemecilerin kullanmış olduğu kimyasallar çok güçlü ve bu yüzden çok tehlikeli. Yünlü giysileri yıpratabilir ve o şekilde dolaba koyarsanız onun üzerindeki toksin maddeler diğer giysilere de bulaşır ve onların da kumaşını bozabilir.

Yapılan diğer bir yanlış ise, çamaşır makinesinin yün yıkama programına atıp yıkamaktır.  Bu şekilde yine kumaşa zarar verirsiniz. O halde yün giysiler nasıl yıkanır?

1- Her şeyden önce yün giysinizi yıkayacağınız zaman giysiyi ters yüz yapıyoruz.

2- Tersini çevirdikten sonra bir leğenin içine sıcak su koyup bu suyu ılıtın.

Yünlüler sıcak su ile yıkanmaz ve tabii ki yünlüler soğuk su ile de yıkanmaz. Aksi halde dezenformasyona uğrayabilir.

3- Leğenin içinde sıcak suyu koyduktan sonra kendi yün şampuanımızı yapacağız. Sıcak suyun içerisine güzel doğal bir sabunu rendeliyoruz. Rendenin ince tarafıyla, sabunu bir miktar rendeliyoruz. Suyun sıcak olması sabunun erimesi ve sabun parçalarının giysinize yapışmasını önleyecek.

Daha sonra suyu köpürtüyoruz. Yani iyice karıştırıyoruz. Bu sayede hem sabun eriyor hem de suyumuz ılıyor.

  Direksiyon Sınavına Gireceklere Tavsiyeler

Bu işlemin sonucunda çok güzel kokulu ve giysinize zarar vermeyecek ekolojik bir deterjan elde etmiş oldunuz.

Hem yünlü giysileriniz hem de özellikle çocuklarınızın giysilerini böyle yıkamanız tavsiye edilir.

Bunu şampuanın içerisine karbonatta katabilirsiniz. Hem daha iyi temizler. Hem de ter kokusu gibi kokuları gidermiş olursunuz.

Dilerseniz 1-2 damla sirke de katabilirsiniz.

Yün şampuanımızı hazırladık ve en sonunda yünlülerimizi leğenin içerisine hafif hafif batırıp, yumuşak hareketlerle yıkamaya başlıyoruz. Bir şeylere kızmış gibi güçlü güçlü çamaşır yıkamak pek doğru değil. Narin davranmak gerekiyor. Ve çok fazla suyun içerisinde tutmayınız. Ne kadar çok suyun içinde kalırsa yünlü kumaş dezonfarmasyonu artar.

Yıkama işlemi bittikten sonra yine çok güçlü sıkmıyoruz.

Durulama suyuna bir miktar gliserin eklerseniz pofuduk pofuduk olur.

Yıkama ve durulama işlemi bittikten sonra sakın ha giysinizi askılığa asmayın. Yıkamış olduğunuz yünlü çamaşırları sererek kurutmanızı tavsiye ederiz.

Yünlü giysileri kuruturken yapılan en kötü yöntem radyatöre asmak ya da ipe asmak.

En son aşama yünlü giysiler nasıl ütülenir?

Çokta kurumasını beklemiyoruz. Aksi halde çatır çatır olursa ütülemek zor olur. Yünlü giysilerin ütülenirken yapılan en büyük hatalar; çok fazla sıcak ütü olması, kumaşın ters yüz yapılmaması ve çok bastırarak, sürterek ütülenmesidir.

Bastırıp kaldırarak hafif hafif ve tam kurumadan ütülemek gerekiyor.

Yünlü giysimizi bir güzel yıkadık ve sıra geldi dolaba kaldırmaya. Katlayıp yerine kaldırırken yapılan en büyük hata ise naftalindir. Naftalinlerin artık kanserojen oldukları kesinleşmiştir. Bunun yerine lavanta keseleri koyabiliriz, defne yaprağı koyabiliriz. Hatta mangal yakarken kullanılan çıraların çam kokusu bile güveleri uzak tutmak için yeterlidir.

  İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İster misin?

Umarız verdiğimiz bilgiler faydalı olmuştur…

Benzer İçerikler

1 thought on “Yün Giysiler Nasıl Yıkanır? Nasıl Saklanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir